שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הרב עובדיה: אשכנזים, ספרדים, נהיה כאיש אחד
  האסירים המשוחררים מעמנואל הגיעו לבית מנהיג ש"ס, הרב עובדיה יוסף, כדי להודות לו על מאמצי התיווך והוא אמר להם: "רק האחדות מצילה אותנו; עם כל הייסורים והצרות - התורה היא של כל עם ישראל"

  חגיגות הניצחון נמשכות: הורי בית הספר בעמנואל ששוחררו מן הכלא הגיעו בצהריים (א') אל בית מנהיג ש"ס, הרב עובדיה יוסף, שהיה מאדריכלי הסכם הפשרה בין האדמו"ר מסלונים לעמותת "נוער כהלכה", כדי להודות לו על תרומתו לפתרון המשבר. "רק האחדות מצילה אותנו", אמר להם הרב, "עם כל הייסורים והצרות - התורה היא של כל עם ישראל". 

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  (צילום: יעקב לביא, כיכר השבת)  

   

  הרב עובדיה התייחס גם לעניין העדתי שבבסיס הפרשה, ואמר: "אשכנזים, ספרדים - כולנו בני אברהם, יצחק ויעקב. יש מנהגים ומסורות שונים, אבל חלילה שלא נפגע אחד בשני. על שנאת חינם היה חורבן... נהיה כאיש אחד, חברים. התורה היא זו שמאחדת". הוא הוסיף לשאת בפיהם דברי תורה, כשלצידו יו"ר ש"ס, אלי ישי, המתווך שהביא לסיום המשבר. אתמול הדגיש הרב עובדיה בדרשתו כי יש בו הכרת הטוב לחינוך האשכנזי שהצמיח גדולי תורה מכל העדות, אך קבע

  כי "מלכתחילה אדם ספרדי צריך לרשום את בנו לתלמוד תורה ספרדי".

   

  מוקדם יותר הגיעו לבית הרב יוסף רבנים, עסקנים ומשפטנים שהיו מעורבים במהלך הגישור שקדם להחלטת בג"ץ, ובראשם האדמו"ר מסלונים עצמו, ואילו ההורים המשוחררים יצאו מבית המשפט לטבילה במקווה טהרה בירושלים - מנהג שהחסידים מקפידים לקיים מדי בוקר ונבצר מהם בעשרת ימי המאסר. 

   

  אחר הצהריים צפויים להם טקסי קבלת פנים בבתים של רבנים בכירים בבני ברק. הם יקיימו צעדת ניצחון רגלית בין האירועים בהשתתפות תושבי העיר, ובהמשך יצעדו עד ליציאה ממנה – שם ימתינו להם אוטובוסים לירושלים. קבלת הפנים המרכזית לכבודם תיערך בבירה בשעות הערב, בבית המדרש של חסידות סלונים בשכונת מאה שערים.


  רגע השיחרור ממעשיהו (צילום: גיא אסיאג)

   

  בסלונים מפרשים את הפשרה שהושגה ואושרה הבוקר על ידי השופטים כניצחון מוחץ – בעיקר על בג"ץ ורשויות החוק, זאת משום שההסכם לא מחייב את ההורים לציית לפסיקה, כפי שהתעקש האדמו"ר. מקורביו אומרים ל-ynet כי פרט זה היה חשוב לו יותר מכל, משום שסבר שבג"ץ עירער עקרונית על עליונות התורה על החוק. 

   

  כאמור, אחרי חודשים של מאבק - ומאסר בן עשרה ימים - התקבלה היום הצעת הפשרה שבמסגרתה

   שוחררו הורי הילדות מעמנואל על ידי שופטי בג"ץ, לאחר שהוצגה על ידי העותרים וההורים וזכתה להסכמת הפרקליטות. השופטים קבעו כי ההורים המפרים ישוחררו עוד היום. "הגענו לשיאים שלא היינו צריכים להגיע אליהם, אביע תקווה שהדבר אכן יסתיים", אמר השופט אדמונד לוי. "אנו בסך הכל עם אחד אחרי הכל". מגיש העתירה, ראש עמותת "נוער כהלכה" יואב ללום, בישר כבר בהפסקת הדיון על "קץ האפליה בעמנואל".

     

  לפי הפשרה שגובשה, הילדות יחזרו, ללא הפרדה, לבית הספר "בית יעקב" ביישוב למשך שלושת הימים שנותרו עד סוף שנת הלימודים, ובימים אלו ילמדו "אהבת ישראל". לאחר מכן, יוותרו חודשיים של חופש גדול - שבמהלכם תימצא פשרה לטווח הארוך. השופטים הודיעו לצדדים כי עליהם להציג לבית המשפט את ההסדר לשנה הבאה עד 25 באוגוסט.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הרב עובדיה. "על שנאת חינם היה חורבן"
  צילום: גיא אסיאג
  מומלצים