שתף קטע נבחר

משרד החינוך טעה בבגרות בחיבור: ברודי כדורגלן

ל-ynet נודע כי בשאלה במבחן נכתב שמכבי ת"א זכתה באליפות אירופה בכדורגל ב-1977, בעוד שטל ברודי וחבריו הניפו את הגביע בכדורסל. תלמיד: הוטענו. משרד החינוך: טעות סופר

משרד החינוך הפך את מכבי תל-אביב לאלופת אירופה בכדורגל, לפחות בבחינת הבגרות בחיבור. בבחינה שנערכה היום (א') הפכו שחקני מכבי תל-אביב בכדורסל, שזכו בגביע אירופה לאלופות בשנת 1977, לכדורגלנים. הדבר הטעה לא מעט תלמידים. כך נודע ל-ynet.

 

בשאלה בבחינת הבגרות נכתב: "בשנת 1977 גברו הכדורסלנים מישראל על אלופת ברית-המועצות צ.ס.ק.א בשלב הגמר של אליפות אירופה. אזרחי ישראל היו מרותקים למסכי הטלוויזיה ולרדיו, ובתום ההתמודדות יצאו לרחובות והתרגשו עד דמעות

 מן הנצחון על מעצמת העל. קפיטן (הטעות במקור) הקבוצה הישראלית דאז ביטא את התחושה שניצחון זה חורג מגבולות הספורט, בהכריזו: 'אנחנו על המפה ונישאר על המפה, לא רק בספורט אלא בכול'. 

 

בשלב זה התחילו הטעויות המביכות במבחן: "פחות מחודשיים לאחר מכן העפילו כדורגלני מכבי לפסגה נוספת, לאחר שניצחו את אלופת איטליה וזכו בגביע אירופה בכדורגל. רבבות אזרחים צהלו ברחובות". ואז לפתע פתאום הפכה הקבוצה הישראלית לנבחרת ישראל: "כותרות העיתונים הבליטו את ההישג הלאומי, ופוליטיקאים מיהרו לשגר דברי ברכה לנבחרת. מאמן הנבחרת הכריז: 'הבאנו שמחה לישראל'".

 

ניב דימור מראש העין, שנבחן בבחינת הבגרות בחיבור, אמר כי הוא ותלמידים אחרים נתקלו בקשיים, בשל הטעויות העובדתיות בשאלה: "יש חמישה קטעים בבחינה, שצריך לבחור אחד מהם ולכתוב עליו. אני, בתור חובב ספורט, בחרתי את הקטע הזה. התחלתי לקרוא ומשהו לא הסתדר לי בעין. קראתי עוד פעם. אני לא יודע על אליפות אירופה שלקחנו בכדורגל. נהיה סלט שלם, והם הפכו את מכבי לאלופה. מכבי ב-1977 זכו באליפות בכדורסל והם כתבו במבחן שהם זכו באליפות בכדורגל. בהמשך מקבוצת כדורסל הם הפכו את מכבי לנבחרת".

 

התלמיד הוסיף, כי הוא איבד דקות יקרות במבחן - בשל הטעות: "בתור אחד שמבין בספורט עליתי על הטעות באופן אישי. לא הבנתי מה קורה פה. שכתבו את ההיסטוריה".

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "בבחינת הבגרות שנערכה היום אכן נעשתה 'טעות סופר"'. במשרד החינוך מתנצלים על הטעות ובודקים את מקורה וכן את השפעותיה על התלמידים שנבחנו. "יודגש כי בעת הערכת הבחינות, טעות זו תילקח בחשבון לאחר בדיקת כל מקרה לגופו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוסי רוט
טל ברודי עם גביע אירופה בכדורסל
צילום: יוסי רוט
אבי נמני. יכול לחלום על גביע אירופה בכדורגל
צילום: אלי אלגרט
מומלצים