שתף קטע נבחר

בית הדין הפסיק את העיצומים בסונול

בית הדין האזורי לעבודה בחיפה הורה לעובדים בתחנות הדלק להפסיק את העיצומים, שבמסגרתם שובשה אספקת הדלק, והורה להנהלה להיכנס למו"מ. בית הדין קבע שחלק מטיעוני הוועד אינם ראויים, אך אף ההנהלה חטאה בהתנהלותה

בית הדין האזורי לעבודה בחיפה הורה לעובדי חברת ספרינט מוטורס - חברת הבת של סונול המפעילה את תחנות הדלק שלה - להפסיק את העיצומים ולחזור לעבודה מלאה. העובדים חסמו מאז יום חמישי את הגישה למיכלי הדלק בעשרות תחנות של סונול, ויצרו מחסור בדלק בתחנות, אך הבוקר, בהוראת בית הדין לעבודה, שוחררו המיכלים והתמלאו מחדש. 

 

במקביל, הורה בית הדין להנהלת סונול להיכנס למשא ומתן מיידי עם ועד עובדי החברה על דרישותיו, כולל הדרישות לתוספות שכר ותנאי עבודה. בית הדין הורה להסתדרות, לוועד העובדים ולהנהלת החברה לחזור לדיון נוסף בעוד כשבועיים ולדווח לו על תוצאות המו"מ.

 

"עיצומים כאמצעי לחץ"

ועד עובדי ספרינג מוטורס הכריז ביום חמישי על שביתה בת שש שעות, שבמהלכה הושבתו כמה עשרות מ-220 תחנות הדלק של סונול ברחבי הארץ. מאז, המשיכו העובדים בחלק מהתחנות בעיצומים. הוועד דורש לחלק למתדלקים ולמנהלי התחנות בונוס, כמו זה שקיבלו עובדי החברה האם בסונול (עובדי המינהלה והתובלה) ולהעניק להם קרן השתלמות ותוספות נוספות, וכן לשתף את הוועד בהחלטות על צעדי התייעלות בחברה.

 

מדובר בוועד חדש, שההנהלה הכירה בו לראשונה בתחילת השנה, אחרי מאבק קשה, במסגרת הסכם עקרונות. ההסכם קבע כי במהלך השנה ייחתם הסכם קיבוצי, ושעד אז ישמר בחברה שקט תעשייתי. הנהלת החברה טענה כי דרישות הוועד מהוות הפרה של הסכם העקרונות.

 

בית הדין כתב כי: "חלקן של עילות סכסוך העבודה לא נמצאו על ידינו לכאורה כראויות, וייתכן כי אף הועלו כאמצעי לחץ לשיפור תנאים והנהלת עלויות להנהלה, בניגוד להסכם העקרונות". למרות זאת, בית הדין הורה, כאמור, להנהלה להיענות לדרישת העובדים ולדון אתם בנושאים הכלכליים. עוד ציין בית הדין: "הנהלת החברה כשלה בהתנהלותה וסירבה לנהל מו"מ בנושאים שיש לדון בהם, ולכן "לא ניתן לומר שהתנהגה ללא רבב".

 

שלא במפתיע, מסרו גם ההנהלה וגם ההסתדרות כי הם מברכים על ההסכם ושמחים על כך שבית הדין קיבל את עמדתם. יצויין כי הנהלת סונול פרסמה הודעה לעיתונות, בעקבות החלטת בית הדין, שבו היא ייחסה, לשופטת, כביכול, טענה לפיה ההסתדרות והעובדים הפעילו "סחטנות" ולפיה העיצומים עצמם (ולא חלק מדרישות העובדים) אינם ראויים - ציטוטים שאינם קיימים בהחלטת השופטת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנהלת סונול מול העובדים: 1:1
צילום: דלית שחם
מומלצים