שתף קטע נבחר

ארה"ב: עצרנו עשרה סוכנים חשאיים רוסים

שמונה מתוך עשרת הנאשמים היו מעורבים לכאורה במשימות "סמויות וארוכות טווח" בארה"ב בשירות רוסיה. המודיעין האמריקני יירט מסר ממוסקבה, בו נדרשים הסוכנים ליצור קשרים עם קובעי מדיניות בארה"ב. חשוד נוסף טרם נעצר

יומיים לאחר ביקורו של נשיא רוסיה בוושינגטון - תחילתו של משבר חדש בין המעצמות? משרד המשפטים האמריקני הודיע אמש (ב') כי הרשויות בניו יורק, ניו ג'רזי, וירג'יניה ומסצ'וסטס עצרו עשרה בני אדם, בחשד שפעלו כסוכנים חשאיים מטעם ממשלת רוסיה בארצות הברית. אדם נוסף המעורב בפרשה טרם נעצר.

 

שמונה מתוך העשרה נעצרו שלשום והיו מעורבים לכאורה במשימות "סמויות וארוכות טווח" בארה"ב בשירות רוסיה. שני העצורים הנוספים לקחו חלק, לטענת הרשויות האמריקניות, בתוכנית הביון שבה היו מעורבים האחרים. את התוכנית ניהלה סוכנות הביון הרוסית SVR, ממשיכת דרכה של הק-ג-ב.

 

משרד המשפטים מסר כי המעצרים יצאו אל הפועל לאחר חקירה שביצע ה-FBI במשך שנים. המחלקה למלחמה בריגול במשרד התובע במנהטן והמחלקה למודיעין במשרד המשפטים היו מעורבים בחקירה הממושכת. במהלך החקירה, יירטו החוקרים האמריקנים מסר ממוסקבה לשניים מהעצורים.

 

"נשלחתם לארצות הברית לשירות לזמן ממושך", נכתב במסר. "החינוך שלכם, חשבונות הבנק שלכם, כלי הרכב והבתים שלכם - כל אלו משרתים מטרה אחת: להגשים את היעד העיקרי שלכם, לפתח קשרים עם מעגלים של מקבלי החלטות בארה"ב ולשלוח מודיעין".

 

מכתב האישום עלה כי הסוכנים נדרשו לחיות כזוגות נשואים מן המניין, ואפילו ללדת ילדים ולהפוך למשפחה. עוד נכתב כי הסוכנים קברו במשך שנים מצבורי כסף באזורים הרריים, לשימוש לפעילות בעתיד.

 

זהויות גנובות והלבנת הון

שניים מהעצורים, הידועים בשמות ריצ'רד וסינתיה מרפי, נעצרו בביתם בניו ג'רזי. שלושה עצורים נוספים הם "ויקי פאלאיז", "חואן לזארו" ו-"אנה צ'פמן". עצורים אחרים הם בני זוג שנעצרו בארלינטון וירג'יניה, פרבר של העיר וושינגטון, אחד מהם הוא נאשם המופיע בשם הכיסוי "מייקל זוטאלי" ונאשמת בשם "פטרישיה מילס".

 

נאשם נוסף מארלינגטון הוא "מיכאיל סמנקו". בבוסטון נעצרו בביתם בני זוג, שהציגו את עצמם בשמות "דונלד הווארד היתפילד" ו"טרייסי לי-אן פולי". מואשם נוסף, המוכר בשם "כריסטופר מטסוס" טרם נעצר. כל השמות הם ככל הנראה בדויים ושייכים לאזרחים אמריקנים שהלכו לעולמם.

 

עשרת העצורים נאשמים בקשירת קשר לפעול כסוכן עבור ממשלה זרה. אם יורשעו, צפויים להם עונשי מאסר של עד חמש שנים. כתבי האישום נגדם הוגשו לבית המשפט המחוזי בניו יורק. לפי הודעת משרד המשפטים, תשעה נאשמים הואשמו גם בניסיון להלבנת הון - עבירה שעונש המאסר המקסימלי עבורה הוא 20 שנות מאסר.  

 

בכתב האישום נטען כי הסוכנים הרוסים התכוונו לעבור תהליך עמוק של אמריקניזציה כדי שיוכל לפעול בחופשי ולאסוף מודיעין בארה"ב ולגייס מקורות שיוכלו לחדור למעגלי מקבלי ההחלטות בארה"ב. כמו כן, נכתב כי הסוכנים מאומנים ברמה גבוהה ביותר בשפות זרות, בקשר של סוכן לסוכן, בהפעלת רדיו בגלים קצרים וכתיבה בלתי-נראית וכן בהעברת מידע מהירה בין שני סוכנים החולפים זה ליד זה במקום פומבי.

 


פורסם לראשונה 28/06/2010 23:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה ומדבדב בסוף השבוע
צילום: AFP
מומלצים