שתף קטע נבחר

פרס: צפון-קוריאה הפכה לדיוטי-פרי לגרעין

בפגישה עם שר החוץ הרוסי, אמר הנשיא פרס: "אי אפשר להותיר את סוגיית צפון קוריאה פתוחה". על איראן הוא אמר: "אסור להיות נאיביים, צריך להשמיע גם קול מוסרי נגד המדינה הזאת"

הנשיא רואה שחורות, ומבקש מהעולם להתעורר: נשיא המדינה, שמעון פרס, אמר בצהריים (יום ג') לשר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, כי "צפון קוריאה הפכה לדיוטי פרי לאמצעי גרעין". על איראן אמר: "היא מבלפת את העולם ובגדול. הפצצה הגרעינית היא אמצעי להשליט הגמוניה איראנית במזרח התיכון. המצב הופך להיות מסוכן ביותר ויש לנו מידע מוצק מאוד".

 

נשיא המדינה והאורח מרוסיה נועדו במשך כשעה בארבע עיניים. הם דנו באפשרות שרוסיה תמכור מערכות טילי S-300 לאיראן ולסוריה ועל הצורך להטיל סנקציות על איראן, בנוסף לאלו שנקבעו בהחלטת מועצת הביטחון של האו"ם.

 

פרס היה נחרץ מאוד בפגישה בארבע עיניים, שעסקה בעיקר בעניין האיראני. הנשיא אמר בין היתר: "רוסיה, האיחוד האירופי וארצות הברית צריכים להוביל את המהלכים הנוספים וסנקציות נגד איראן. אסור להיות נאיביים, צריך להשמיע גם קול מוסרי נגד המדינה הזאת, שמשטרה תולה בחוצות מתנגדי משטר ומאפשר להפוך נשים לעבדים. כולנו לא נוכל לישון בשקט בלילה, כולל רוסיה ומדינות אירופה, אם לאיראן יהיה נשק גרעיני. אני לא יודע מה קורה מבחינת מדינות אחרות, אבל לנו אין ספקות. אנו מתייחסים לאיום האיראני של פצצה גרעינית ברצינות רבה. ישראל לא תותיר שום פתח לסכנה. אני ממליץ גם לך לעשות כך".


פרס ולברוב במשכן הנשיא (צילום: מארק ניימן, לע"מ)

 

נושא נוסף שנותר פתוח מבחינה בינלאומית ועל פי חשדות ישראל מאפשר הספקת אמצעי גרעין לאיראן וכנראה גם לסוריה, הוא צפון קוריאה. פרס לא היסס להעלות את הנושא בשיחה עם לברוב. "אי אפשר להותיר את סוגיית צפון קוריאה פתוחה", אמר פרס. "המדינה הזאת הפכה לדיוטי פרי לאמצעי גרעין. אני קורא לך לפעול למען הצבת מטרייה נגד טילים בכל המדינות שמאוימות על ידי איראן. איראן צריכה לדעת שטיליה יפגשו את הטכנולוגיה המתקדמת ביותר. לא אתה ולא אני נרשה לעצמנו שכן משוגע שיגור לידינו".

 

הנשיא שמעון פרס הזכיר בהצהרות לתקשורת ללברוב את דבריו ב-1998 בדמשק, בהם התחייב שרוסיה לא תמכור נשק מפר איזון למדינות האזור. לברוב שב והדגיש בדבריו שרוסיה לא תעשה כן: "אנחנו מחויבים לכל האמנות וההסכמים הבינלאומיים", הדגיש שר החוץ הרוסי על רקע המחלוקת בתביעת ישראל שמוסקבה לא תמכור מערכות מתקדמות לאיראן ולסוריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא פרס עם לברוב. איומים אזוריים
צילום: מארק ניימן, לע"מ
מומלצים