שתף קטע נבחר

ניצול הילדים הבדואים: לרשויות יש זמן

בדיון בכנסת לא דיווחו המשטרה ומשרד התמ"ת על התקדמות משמעותית בעניין מאבק בהעסקה לא חוקית של ילדים קטנים בחקלאות. המועצה לשלום הילד: קיבלנו עוד תלונות, משרדי הממשלה לא מתואמים בטיפול

כחודש לאחר חשיפת ynet על העסקה לא חוקית של ילדים מרהט בחקלאות בדרום, במשרד התמ"ת ובמשטרה - שהיו אמורים לטפל בנושא - לא דיווחו בינתיים על התקדמות משמעותית.

 

לפני כמה חודשים הגיע למועצה לשלום הילד מכתב אנונימי, שבו נטען כי עשרות קטינים באזור הדרום נעדרים מבית ספרם, ונשלחים

 במקום זאת לעבודות פרך. אחרי פנייה למשטרה, נפתחה חקירה סמויה. על-פי החשד, ילדים בני 7 עד 13 - מועסקים בתנאי עבדות בעבודות חקלאיות באזור הדרום.

 

בדיון משותף שערכו היום (ג') ועדת החינוך, בראשות ח"כ דני דנון וזבולון אורלב, יחד עם הוועדה לזכויות הילד - ביוזמת ח"כ ראלב מג'אדלה, אמר מנהל אגף החינוך בעיריית רהט, ד"ר עלי אלהוזייל: "התופעה הזו לא מקובלת. העסקת הילדים היא תופעה שמראה על גודל הבעיה בעיר". על-פי ההערכות ברהט, כ-700 בני-נוער נשרו ממערכת החינוך.

 

מרים בן עטר, פקידת סעד במחוז דרום של משרד הרווחה, ציינה גם היא שהעסקת ילדים קטנים היא "תופעה רחבה וידועה ומאוד קשה לטפל בה, אך כעת זו הזדמנות להתייחס לנושא בצורה רצינית".

 

ככל הנראה, מדובר בתופעה המתרחשת גם במקומות נוספים בארץ. מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן, סיפר כי לפני שבועיים קיבל טלפון מתושב רחובות, שסיפר על שני ילדים כבני 10 המועסקים באתר בנייה מול מקום מגוריו. הוא אמר כי משרדי

 הממשלה הרלוונטיים אינם מצליחים לשתף פעולה: "הנושא מטופל בין כמה משרדי ממשלה ושיתוף הפעולה ביניהם לא אידיאלי בלשון המעטה".

 

ח"כ אלכס מילר סיפר לחברי הוועדה, כי התופעה הזו קיימת לא רק במגזר הבדואי, אלא גם בקרב העולים - בשל מצבם הסוציו-אקונומי הנמוך: "אני זוכר את זה עוד מהתקופה שאני הייתי בעצמי בן 15. שבועיים אחרי שעלינו לארץ, הלכתי למכור פיצות. התופעה הזו קיימת גם במגזר העולים, משום שהשתלבותם במערכת החינוך מאוד קשה ובעקבות מצבם של ההורים נערים רבים יוצאים לעבוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רננה מרמלשטיין
הילדים עבדו בחקלאות. ארכיון
צילום: רננה מרמלשטיין
מומלצים