שתף קטע נבחר

השותף של מימן פוזל למגרש של תשובה

PTT התאילנדית בוחנת שותפות בהקמת תחנת הכוח של דליה אנרגיה, שחתמה לאחרונה מזכר הבנות עם דלק. הערכות בשוק: השותפות תותנה ברכישת גז מ-EMG, שבה שותפה PTT

נציגי ענקית האנרגיה התאילנדית PTT, המחזיקה 25% מספקית הגז EMG, שבה היא שותפה עם קבוצת מרחב שבשליטת יוסי מימן וממשלת מצרים, תקיים בימים הקרובים סדרת פגישות עם נציגי חברת דליה אנרגיה כדי לדון בשיתוף פעולה עתידי.

 

 

והשותפות בים תטיס, בתמר ובדלית הן כרגע ספקיות הגז היחידות בישראל. בדצמבר האחרון חתמה דליה אנרגיה, שאמורה להפעיל החל ב־2013 תחנת כוח מונעת גז באתר צפית שליד קריית מלאכי, על מזכר הבנות עם עם השותפות בקידוח תמר, ובהן דלק קידוחים ואבנר שבבעלות יצחק תשובה, לרכישת גז טבעי בהיקף של כמיליארד דולר. המזכר טרם גובה בהסכם מחייב. 

 

 

סדרת הפגישות של PTT עם דליה אנרגיה מעוררת עניין, בין היתר על רקע המתח הגובר בין מימן לתשובה. בספטמבר שעבר שיפרה חברת החשמל את החוזה שחתמה עם EMG לרכישת גז נוספת, בהיקף 2.8 מיליארד דולר, לאחר שממשלת מצרים העלתה מחירים לכל לקוחותיה. בתגובה שיגר תשובה מכתב נזעם לחברי דירקטוריון חברת החשמל באמצעות עו"ד דורי קלגסבלד, וטען כי שיפור תנאי החוזה עם EMG מפר את החוזה שחתמה חברת החשמל עם השותפות בים תטיס, ומטיל על המחליטים אחריות אישית.

  

מחברת החשמל נמסר אז בתגובה לקלגסבלד, כי "אי אפשר להתעלם גם מהמטרה המרכזית, אם לא היחידה, שאותה מנסות להשיג מרשותיך באמצעותך, והיא חיסול התחרות בשוק אספקת הגז הטבעי לישראל, שבו מצויים כיום שני שחקנים - מרשותיך ו־EMG". מאז שוקמו היחסים בין הצדדים וחברת החשמל חתמה על הסכם הבנות מול השותפות בקידוח תמר על רכישת גז ב־10 מיליארד דולר מהקידוח כאשר הוא יתחיל לפעול.

  

תחנת הכוח שתקים דליה אנרגיה אמורה לייצר כ־870 מגה־ואט - כ־8% מהיקף הייצור הנוכחי של חברת החשמל. מקורות בענף האנרגיה מעריכים כי בפגישה מחר תתנה PPT את כניסתה לשותפות בהקמת תחנת הכוח בכך שהתחנה תרכוש מ־EMG גז טבעי. עם זאת, לא ברור מה היקף הגז שיירכש. על פי ההערכות, דליה אנרגיה מעוניינת להיעזר בידע המקצועי של PTT בבניית התחנה.

  

לפני כשבועיים הגישו שלושת יצרני הטורבינות הגדולים בעולים, סימנס, אלסטום וג'נרל אלקטריק, הצעות רשמיות למכירת ציוד להקמת תחנת הכוח בצפית. עלות בניית התחנה מוערכת ב־700 מיליון דולר, ועלות אחזקתה ב־300 מיליון דולר נוספים. הבחירה בין המתחרות תתבצע עד סוף 2010.

 

דליה אנרגיה היא חברה בבעלות קבוצת תש"י (משקי הקיבוצים), חירם אפסילון שבשליטת יגאל לנדאו וקרן תשתיות ישראל. בפברואר האחרון קיבלה החברה רישיון ייצור מרשות החשמל.

  

מחברת דליה אנרגיות לא נמסרה תגובה. בחברת מרחב סירבו להגיב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קליק ארט- קהילה
יוסי מימן
צילום: קליק ארט- קהילה
מומלצים