שתף קטע נבחר

נשיאים מצטיינים: אובמה במקום ה-15, בוש בסוף

מומחים להיסטוריה אמריקנית חילקו ציונים לנשיאים בעבר ובהווה על אינטיליגנציה, הישגים, יושרה ועוד. אובמה קיבל ציונים טובים ומוקם 15, בעוד בוש הידרדר למקום ה-42 מתוך 44, עם ציון גרוע באינטיליגנציה

עשו היסטוריה: היסטוריונים אמריקנים דירגו את רשימת הנשיאים האמריקנים המצטיינים, ומיקמו את הנשיא המכהן, ברק אובמה, במקום טוב בחלק העליון - המקום ה-15. קודמו בתפקיד, ג'ורג' בוש הבן, מגרד את תחתית הרשימה: הוא דורג במקום ה-42 מתוך 44 נשיאים.

 

דירוג הנשיאים מתבצע זו השנה ה-28 על ידי קולג' סיינה, כשהצלחותיו של כל נשיא נבחנות על ידי 20 תכונות, כמו הישגים בתחום החקיקה, יושרה והגירה. אובמה מוקם שני מקומות אחרי ביל קלינטון, שדורג במקום ה-13, ושלושה מקומות לפני רונלד רייגן.

 

אובמה זכה לציונים גבוהים בטיפול שלו בהגירה, ביכולתו התקשורתית ובאינטיליגנציה שלו - אך זכה לדירוג עלוב על הרקע שלו, המורכב מקריטריונים של משפחה, חינוך וניסיון. קריטריון מרכזי בדירוג הוא "הישגים", ולכן נשיא חדש אינו יכול להיכנס לרשימת עשרת הנשיאים הטובים בהיסטוריה.

 

238 מומחים להיסטוריה של נשיאי ארה"ב השתתפו בסקר, והם דרגו שוב את פרנקלין רוזוולט כנשיא הטוב ביותר בהיסטוריה האמריקנית. הוא דורג בעשירייה הראשונה כמעט בכל קטגוריה - פרט ליושרה. אחריו, כמו בשנים הקודמות, הוצבו טדי רוזוולט, אברהם לינקולן, ג'ורג' וושינגטון ותומס ג'פרסון, שסוגר את החמישייה הפותחת.

 

בוש הבן רשם בשנים האחרונות הידרדרות קשה ברשימה: בשנת 2002, לאחר ה-11 בספטמבר, הוא התברג במקום ה-23. אולם מאז פרצה המלחמה בעיראק, ארה"ב סבלה ממחדלי הטיפול בהוריקן "קתרינה" והכלכלה קרסה - והשנה הוא "זכה" להתמקם במקום ה-42 בשל ציונים נמוכים בכלכלה, ניהול מדיניות החוץ ואינטליגנציה.

 

בוש הצטרף בשנים האחרונות לרשימת הנשיאים הגרועים בהיסטוריה האמריקנית ובהם וורן הרגינג, הזוכה לכבוד המפוקפק כנשיא בעל האינטליגנציה הנמוכה ביותר, אנדרו ג'ונסון, ג'יימס ביוקנאן ופרנקלין פירס.

 

ביל קלינטון, לעומת זאת, טיפס מאז 2002 מהמקום ה-18 למקום ה-13. ג'ון קנדי התקדם מהמקום ה-14 ל-11, אולם לעומתם נסוגו ג'ימי קרטר, רונלד רייגן וריצרד ניקסון. קרטר נסוג מהמקום ה-25 בשנת 2002 למקום ה-32 כעת. רייגן נסוג מהמקום ה-16 ל-18 וניקסון החליק מהמקום ה-26 ל-30.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ציונים טובים. אובמה
צילום: AP
בוש קלינטון. האחד טוב, השני קצת פחות
צילום: AP
מס' 1. פרנקלין רוזוולט
מומלצים