שתף קטע נבחר

ארה"ב לקראת נתניהו: התקדמות בשיחות הקירבה

לקראת פגישת הפסגה ביום שלישי אמרו בבית הלבן כי הפערים בין ישראל לפלסטינים "מצטמצמים", וכי יש סיכוי להתקרבות נוספת ביניהם בדרך לשיחות ישירות. "אנחנו מעודדים", אמר אחד הבכירים. רק אל תדברו איתם על סוף ההקפאה בספטמבר

הפלסטינים מתלוננים על קיפאון בשיחות, אבל בארה"ב דווקא אופטימיים: ארבעה ימים לפני פגישתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בבית הלבן עם הנשיא האמריקני, ברק אובמה, אמר הערב (יום ו') דן שפירו, מנהל בכיר לענייני המזרח התיכון בבית הלבן, כי "יש התקדמות בשיחות הקירבה והמאמץ לעבור לשיחות ישירות". לקראת הפגישה ביום ג' הדגישו בכירים בבית הלבן את היחסים הקרובים עם ישראל.

 

"יש התקדמות בשיחות הקירבה והמאמץ לעבור לשיחות ישירות. בשיחות האלה יש תכנים, ודנים עם הצדדים בכל נושאי הליבה ובמכניזם לקראת מעבר לשיחות ישירות", אמר שפירו בתדרוך לכתבים. "הפערים מצטמצמים, ויש סיכוי לצמצום נוסף. אנחנו מעודדים".

 

בבית הלבן הכחישו שיש תוכנית לזמן את נתניהו ואבו מאזן לפגישה משותפת עם אובמה בוושינגטון בקרוב, ובכירי המועצה לביטחון לאומי הדגישו כי הסעיף העיקרי בפגישת אובמה-נתניהו יהיה המאמץ לעבור משיחות קירבה לשיחות ישירות, בעקבות מה שהגדירו "פגישה מאוד מוצלחת" בין אבו מאזן לאובמה בסוף החודש שעבר. הם הבהירו כי טרם נקבע מועד לשיחות ישירות, מיקום ודרג משתתפים.

 

במשכנו של הנשיא האמריקנ יצאו הערב מגדרם כדי להבהיר שאין שום קרע ביחסים בין ארה"ב לישראל. סגן היועץ לביטחון לאומי, בן רודס, אמר כי "בהחלט אין שום קרע בין שתי המדינות. אלו יחסים חזקים מאוד וחשובים לארה"ב, שמבוססים על אינטרסים וערכים משותפים. יש לנו יחסים שהועמקו בין שתי המדינות בתחום הביטחון".

 

הוא ציין את המחויבות של ארה"ב ליתרון האיכותי של ישראל ואת היחסים הקרובים בין הצוותים לביטחון לאומי. לדבריו, השיפור בפעילות נגד איראן, שיחות הקירבה עם הפלסטינים והשיפור במצב ההומניטרי בעזה הם עדות ליחסים הקרובים במיוחד.

 

סוף ההקפאה? לנושא הבא

שפירו מצדו ציין כי "אלו יחסים מיוחדים, מאוד קרובים, עם אחת הידידות הקרובות שלנו בעולם". הוא גם הדגיש את "העושר, התכיפות והאיכות של השיחות בערוצים המודיעיניים, הצבאיים והמדיניים". לדבריו, "הברית הזו מאוד חשובה לביטחון ארה"ב. ראש הממשלה נתניהו הוא שותף שלנו במהלכים לשלום עם הפלסטינים, לשלום איזורי ולמאבק נגד איומים משותפים. הידידות שלנו עם ישראל קרובה".

 

התדרוך לקראת הפגישה שתהיה ביום שלישי נעשה היום בגלל כניסת האמריקנים לסוף שבוע ארוך, שיכלול גם את חגיגות יום העצמאות האמריקני, בימים ראשון ושני. בבית הלבן אישרו כי אובמה ונתניהו ייפגשו לשיחה בחדר הסגלגל, התקשורת תוכל לצלמם וכתבים יוכלו גם להפנות אליהם שאלות. משלחות משני הצדדים ישתתפו בארוחת עבודה מאוחרת.

 

הדוברים האמריקנים מודעים לכך שהקפאת הבנייה בהתנחלויות אמורה להסתיים בחודש ספטמבר, אך סירבו להתייחס לנושא. הם התחמקו גם מתשובה על שאלה בנוגע ליחסו של ממשל אובמה להתחייבות שנתן לכאורה קודמו בתפקיד, ג'ורג' בוש הבן, לראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, לפיו לא יפונו גושי התנחלויות גדולים.

 

אבל אל מול ההצהרות האופטימיות מהצד האמריקני, הצד הפלסטיני נשמע עגום בהרבה. השבוע, אחרי פגישתו של

אבו מאזן עם השליח האמריקני למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, אמרו גורמים פלסטינים ל-ynet כי שיחות הקירבה הגיעו למבוי סתום, וכי הפלסטינים אינם מתכוונים בשלב זה להיכנס לשיחות ישירות ללא ערבויות אמריקניות לכך שהצד הישראלי יהיה רציני.

 

ביום שבת שב אבו מאזן והדגיש במסיבת עיתונאים ברמאללה את דרישתו להקפאה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות: "מדובר בתנאי בסיסי שלנו, והוא הסיבה שהעדפנו כרגע לפתוח רק במגעים עקיפים". יומיים לפני כן האשים שוב את ישראל בקיפאון בשיחות.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. "התקדמות במאמץ לשיחות ישירות"
צילום: רויטרס
אבו מאזן עדיין זועף. "ישראל אשמה"
צילום: רויטרס
מומלצים