שתף קטע נבחר

עושה קרקס מהיהדות

ליסה אפל עזבה את ההוראה לטובת האקרובטיקה - והיום היא מלמדת יהדות בזמן שהיא עושה שמיניות באוויר

"לא מכל דבר צריך לעשות קרקס", נוהגות המורות לנזוף בתלמידים המתלוצצים, אבל כנראה שליסה אפל, מורה לשעבר מפילדלפיה, ממש לא חושבת כך. בארבע השנים האחרונות, מאז שעזבה את הכיתה, היא עוסקת באקרובטיקה - ועל הדרך מלמדת את הקהל הצעיר מושגים ביהדות. בימים אלה היא משתתפת בכנס ROI ליזמים בתחום היהדות.

 

אפל, בת 35, סיימה את לימודי הקולג' בראשית שנות ה-20 לחייה והחלה ללמד בבתי ספר עד כיתות ח'. במשך שבע שנים היא לימדה מתמטיקה, פיזיקה ומקצועות נוספים, אבל בסביבות גיל 30 "נזכרה" שהוראה מעולם לא הייתה החלום שלה.

 

באותה תקופה נקרתה בפניה הזדמנות להשתתף במופע אקרובטיקה וקסמים באטלנטיק סיטי, והיא קפצה על המציאה. בכל ערב הייתה מתלבשת בשמלה השחורה והנוצצת, עם השסע הגבוה, ועולה על הבמה כאסיסטנטית היפה של האקרובטים או של הקוסם. זה כבר היה קרוב יותר לחלום שלה כילדה קטנה, אך בערבו של יום שישי אחד תפסה את עצמה חושבת "היי, זה ערב שבת היום, זמן רוחני, מה אני עושה פה? לא זה מה שאני רוצה באמת".

 

היא עזבה את המופע, הצטרפה לקבוצת ג'אגלינג ולמדה מהם את רזי האקרובטיקה, כשהיא משתדלת לא לעבוד בשבת כלל. מכיוון שגם שם זה לא היה פשוט, החליטה לבסוף לפתוח עסק עצמאי

שישלב את שלושת הדברים שהיא חשה חיבור מיוחד אליהם: יהדותה, האקרובטיקה ועבודה עם ילדים. 

 

בארבע השנים האחרונות אפל מוזמנת להופיע בפני ילדי בתי ספר יהודיים או מרכזים קהילתיים בארצות הברית, כשהיא מנתבת

את הידע שצברה מקבוצת הג'אגלינג בכל הנוגע להעברת מסרים ערכיים אל ערכי היהדות. "כמורה אני יודעת שברגע שיש תשומת לב - קל ללמד", היא אומרת, "הקרקס והיהדות נראו לי זיווג טוב, שיכול להלהיב את הקהל ולמשוך אותו אל יהדותו".

 

לאפל יש תוכניות מיוחדות על שבת וחגים, מופעים ללימוד אל"ף-בי"ת ואפילו תכנים מיוחדים ללימוד השואה. היא מספרת כי בכל חג היא מתלבשת בהתאם לנושא המרכזי שהיא מבקשת להעביר, ותוך כדי המופע מדברת עם הילדים על התכנים הרצויים. כך למשל, לקראת שבועות היא מתחפשת למשה רבנו ומהלכת על כדור ענק שהוא "הר סיני". בהמשך המופע היא מוסבבת צלחות ומספרת על הסעודה החלבית.

 

אני מניח שיש צורך באדפטציה של התכנים, לפי הקהל.  

 

"חשוב לי לתת שירות לכל עם ישראל. אני רוצה שכולם ייהנו מזה ולכן לפני כל מופע אני מדברת עם הרב האחראי ויחד

איתו בונה את התוכנית שתתאים לבית הספר הספציפי. יש כל מיני הבדלים בהצגת החגים, המנהגים ואפילו הדמויות המרכזיות בהם. למשל, אצל האורתודוכסים ושתי היא דמות נוראית, אבל בזרמים הליברליים מתייחסים אליה אחרת".

 

גם את הלבוש דואגת אפל להתאים, וכשהיא מגיעה להופיע מול קהל אורתודוכסי היא לובשת חצאית מעל המכנסיים, ולפעמים אפילו שמה פאה על ראשה. "יש לנו כל-כך הרבה דעות ביהדות ואני לא יכולה להחליט בשביל אנשים אחרים. לכל אחד יש את הדגשים שלו ואני לא מתערבת. בסך הכל אני לא רעבצען, אני אקרובטית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים