שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה הרחבת סמכויות ועדת טירקל

השרים הצביעו פה אחד בעד הרחבת סמכויות הוועדה לכאלו של ועדה ממשלתית שיכולה לזמן עדים בשבועה. אשר להרחבת מספר החברים - לכשיימצאו המועמדים המתאימים, יובאו לאישור

הממשלה אישרה הבוקר (יום א') את הרחבת סמכויותיה של ועדת טירקל שהוקמה לחקירת המשט לעזה. על פי דרישתו של השופט יעקב טירקל, הורחבו סמכויות הוועדה לכאלה של ועדת בדיקה ממשלתית, מסוגה של ועדת וינוגרד שהוקמה אחרי מלחמת לבנון השנייה.

 

הממשלה לא התייחסה לדרישתו השנייה של טירקל, להגדיל את מספר החברים בוועדה, משלושה לחמישה. ראש הממשלה מסכים עקרונית גם לדרישה זו, ולכשיימצאו המועמדים המתאימים למילוי התפקיד - יובא גם מינויים לאישור הממשלה.

 

"הממשלה אישרה הבוקר את הרחבת הסמכויות לוועדה הציבורית לבדיקת אירועי המשט", נמסר מלשכת ראש הממשלה. "ההצעה אושרה ללא התנגדויות. הסמכויות עליהן מדובר נוגעות לזימון עדים והעדתם בשבועה. ההחלטה לא חלה על חיילי צה"ל ושומרת על עצמאותו של מוסד התחקור הצבאי".

 

בהחלטה נכתב כי "אף שלדעת הממשלה די היה בסמכויות ובהוראות שנקבעו בהחלטת הממשלה מיום 14 ביוני, כדי לאפשר לוועדה למלא את תפקידה, הרי שבהתחשב בבקשת יו"ר הוועדה, מוצע לאשר לשר המשפטים להעניק לוועדה את הסמכויות המבוקשות".

 

ההחלטה מונעת לחלוטין את תחקורם של אנשי צבא, למעט הרמטכ"ל: "באשר לבדיקת הפעולות הצבאיות שננקטו לאכיפת הסגר הימי ביום 31 במאי 2010 נקבע כי אנשי הצבא וכוחות הביטחון האחרים, האמורים ליתן גרסתם לאירועים במסגרת התחקיר המבצעי, לא יזומנו להעיד בפני הוועדה".

עם זאת צוין כי הוועדה תקבל את המסמכים הדרושים לה ותוכל לבקש מראש צוות תחקיר המומחים שהוסמך על ידי הרמטכ"ל להעביר לעיונה את סיכומי התחקירים המבצעיים שבוצעו בעקבות האירוע.

 

בוועדה חברים הפרופסור למשפט בינלאומי, שבתאי רוזן (93) - חתן פרס ישראל למדעי המשפט וחתן פרס האג למשפט בינלאומי - והאלוף (מיל') עמוס חורב (88), לשעבר נשיא הטכניון. לפי הערכה, הסיבה שטירקל ביקש את הרחבת מספר החברים היא החשש שבהרכבה הנוכחי והמבוגר - הוועדה תיראה מגוחכת.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דיון הוועדה הראשון, בשבוע שעבר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים