שתף קטע נבחר

יהודי עם תעודות? בראשון לציון לא מאמינים

ל-ynet נודע: רב העיר סירב להכיר ביהדות נרשמים לנישואים, שאושרה בבית דין רבני אחר והתעקש לקיים בדיקה מחמירה משלו, באמצעות חוקרים ערב החתונה. מכון עתים סייע לזוגות וביקש את התערבות הרב מצגר. ואיך הסתיימה הפרשה?

הרבנות הראשית פרסמה לפני כחודשיים הנחיות חדשות וקפדניות במיוחד לבירור יהדות של זוגות ערב חתונתם, אבל יש מי שלא מסתפק גם בהן. רב העיר ראשון לציון, יהודה דוד וולפא, הידוע כאחד המחמירים בנושא רישום הנישואים, סירב בשני מקרים שאירעו באחרונה להכיר במסקנות בית דין המיוחד שהקימה הרבנות לצורך בירור יהדות, והוא מתעקש לקיים בדיקה מחמירה יותר מטעמו, באמצעות חוקרים פרטיים. 

 

נגד וולפא תלויה ועומדת עתירה לבג"ץ בגין סירובו להכיר בגיור הממלכתי – צבאי ואזרחי - לצורך נישואים, על אף היותו עובד מדינה. בעקבות פניית מכון עתים לרבנות הראשית בדרישה לבירור האירועים האחרונים, ולאור ריבוי התלונות נגדו, זומן רבה של ראשל"צ גם לשיחת הבהרה בפני הרב הראשי יונה מצגר. גורם ברבנות הבקיא בנושא אמר ל-ynet כי מדיניות הרב וולפא מהווה מטרד עבור תושבי עירו - "אנחנו מאוד מקווים שהוא ימלא אחר ההנחיות החדשות ולא יאלץ אותנו למנות לצידו רשם נישואים אחר, שיפגע במעמדו ובסמכותו".. 

 

במקרה הראשון ביקשה תושבת ראשון לציון לקצר תהליכים ולכן פתחה תיק לבירור יהדות עוד לפני שנרשמה לנישואים. לאחר שהתחקה אחר משפחתה, קבע בית הדין הרבני בתל אביב כי היא יהודיה, אך בבואה לרבנות בעיר מגוריה נמסר לה כי הם לא מכירים בהכרעת בית הדין, אף שניתנה על פי הנחיות הרבנות הראשית.

 

גבר ואישה נוספים שנרשמו לנישואין בראשון לציון ביקשו הפניה לבירור יהדות אך נשלחו לחוקר פרטי במקום לבית הדין המיוחד של הרבנות הראשית. בנוסף, חייב הרב וולפא גם את האישה בבירור יהדות, אף שהרבנות הסמוכה ברחובות קבעה כי אחיה יהודי והשיאה אותו – הכרה שעל פי הנחיות הרבנות הראשית אמורה לפטור את המבקשת מבירור זה.

  

ראש מכון עתים, הרב ד"ר שאול פרבר, שטיפל בעניינם של שני הזוגות, פנה במכתב חריף אל לשכת הרב מצגר, הממונה על תחום הנישואין ברבנות הראשית. לטענתו, במדיניות הרב וולפא יש הפרה בוטה של ההנחיות לבירור יהדות שנקבעו על ידי מועצת הרבנות הראשית לישראל לפני כחודשיים.  

 

עוד כתב פרבר: "לא יעלה על הדעת לקבל מצב בו תעודה רשמית מטעם בית דין רבני לא תתקבל על ידי רבנות עיר, ושזוגות המבקשים להינשא יאלצו לעבור שוב, ללא כל סיבה, הליך מחודש של בירור יהדות, על כל הקשיים הרגשיים והטכניים הכרוכים בכך".

  

בעקבות פניית המכון זורז אישור היהדות של שני הזוגות והתקיימה שיחת הבהרה לרב וולפא. פרבר אמר ל-ynet: "אנו מברכים את הרב מצגר שנכנס לעובי הקורה כדי לטפל בבעיה הנקודתית ומקווים שיימצא גם פיתרון מערכתי לתופעות כגון אלה".

  

הרב יהודה דוד וולפא סירב להגיב לטענות נגדו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכתובה. תמתינו
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים