שתף קטע נבחר

עתירה: להפקיע ניהול עיר דוד מעמותה פרטית

פרופ' זאב שטרנהל, יו"ר הכנסת לשעבר אברהם בורג ועמותת עיר עמים עתרו לבג"ץ, בדרישה לבטל את ההסכם שמתוקפו מפעילה עמותת אלעד את אתר "עיר דוד". הם טוענים: לא ייתכן שגן לאומי ינוהל על-ידי גוף פרטי

להחזיר את אתר עיר דוד במזרח ירושלים לרשות הטבע והגנים - כך דורשת עמותת "עיר עמים" בגיבוי כמה אנשי ציבור ורוח, ביניהם פרופ' זאב שטרנהל ויו"ר הכנסת לשעבר אברהם בורג, בעתירה שהוגשה היום (א') לבג"ץ נגד עיריית ירושלים, רשות הטבע והגנים והמשרד להגנת הסביבה. הם דורשים לבטל את ההסכם שמתוקפו מפעילה עמותת "אלעד" את אתר "עיר דוד".

 

בעתירה נטען כי בלבה של ירושלים, על שטח של כ-24 דונם, בין הר הבית להר הזיתים, מתנהלת בשנים האחרונות יישות עצמאית, "שנהנת מסמכויות שלטוניות ואוטונומיה לנהל את המקום כאוות נפשה". לטענת העותרים, מדובר בהאצלת סמכויות שערורייתית על-ידי רשות ציבורית לעמותה פרטית בעלת אורינטציה פוליטית ואינטרס אידיאולוגי.

 

העותרים מבקשים מבית המשפט העליון להוציא צו על תנאי, שישיב את ניהלו בפועל של האתר לרשות הטבע והגנים. הם טוענים כי ב"עיר דוד" מתקיים מצב "שאין כמוהו באף גן לאומי במדינת ישראל, שבו אתר המצוי בגן לאומי שהוא גם אתר בעל חשיבות דתית, ארכיאולוגית, היסטורית ומורשתית - מנוהל בידי גוף פרטי".

 

בעתירה, שהוגשה על-ידי עורכי הדין מיכאל ספרד ונטע פטריק, נטען עוד כי רשות הטבע והגנים הלאומיים - שעליה הוטלה בחוק החובה לנהל את הגנים הלאומים - האצילה סמכויות ניהול לעמותת אלעד ללא הסמכה ובניגוד לכללי המנהל התקין. לטענת העותרים, מתוקף סמכויות הניהול שקיבלה, משפיעה עמותת אלעד על פיתוחו של אתר "עיר דוד", על התכנים המועברים בסיורים הנערכים בו, מחליטה אילו אירועים ציבוריים עתקיימו בו, מארגנת בו כנסים ומפעילה בו חנות מזכרות.

 

לטענת העותרים, כתוצאה מהאצלת הסמכויות נהנית עמותת אלעד מיתרון פוליטי, הנובע מכך שהיא חולשת על אחד האתרים הציבוריים החשובים ביותר בישראל.

 

"מדינת ישראל הפריטה את אחד האתרים הכי רגישים במדינה ומסרה אותו לידיה של עמותה פרטית בעלת אינטרסים פוליטיים, בניגוד לכללי מנהל תקין", אמרה יהודית אופנהיימר, מנכ"לית עיר עמים. "טובת הציבור מחייבת שגנים לאומים ינוהלו על-ידי רשויות שלטון שהוקמו בחוק בדיוק לשם מטרה זו".

 

מעמותת אלעד נמסר בתגובה: "שוב מנסה עמותת השמאל הקיצוני עיר עמים, במימון זר, לעצור את פיתוחו של הגן הלאומי עיר דוד. 

עיר עמים ושלום עכשיו כשלו בכל ניסיונותיהם לעשות זאת עד כה.

בשנים האחרונות הפך הגן הלאומי עיר דוד לאתר מורשת לאומי ועולמי במנותק מכל היבט פוליטי. על ההצלחה יעידו מאות אלפי המבקרים מדי שנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עיר דוד בירושלים. ארכיון
צילום: באדיבות עיר דוד
זאב שטרנהל
צילום: דודי ועקנין
אברום בורג
צילום: דודו אזולאי
מומלצים