שתף קטע נבחר

השרים אישרו את "חוק בשארה" לשלילת הפנסיה

לפי הצעת החוק, ח"כ שמואשם במעשים חמורים ונמלט מאימת הדין, יפסיק לקבל כספים מהמדינה. אחד מיוזמי ההצעה, ח"כ יריב לוין: "בגידה במדינת ישראל הפכה לעסק משתלם המכניס לבוגד עזמי בשארה אלפי שקלים מדי חודש"

בדרך לסגור את הברז: ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה הערב (יום א') ברוב של שישה מול שניים את הצעת החוק שנודעה בכינוי "חוק בשארה", על שמו של חבר הכנסת לשעבר, עזמי בשארה, שנחקר בחשד לסיוע לחיזבאללה, אך נמלט מהארץ והמשיך לגמל את גמלת הפרישה שלו מהכנסת.

 

במהלך הדיון אמר שר המדע דניאל הרשקוביץ: "שהמדינה תממן בוגדים? זהו אבסורד". שני השרים שהתנגדו להצעה היו שר המשפטים יעקב נאמן ושר הרווחה יצחק הרצוג.

 

בהצעת החוק נכתב כי מטרתה היא להפסיק העברת שכר, גמלה ותשלומים אחרים מאוצר המדינה לחבר כנסת מכהן או לחבר כנסת לשעבר שדרוש לחקירה, או שעומד נגדו כתב אישום או שהורשע בעבירה חמורה שבוצעה בעת כהונתו בכנסת, והוא אינו מתייצב לחקירה או למשפט או לריצוי העונש. מדובר בעבירה שעונשה חמש שנות מאסר או יותר.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב, כי נכון להיום מתקיים מצב אבסורדי לפיו חבר כנסת מכהן או חבר כנסת לשעבר הנדרשים לחקירה ואינם מתייצבים יכולים ברוב המקרים להמשיך ולהנות מתשלומי שכר ותשלומים אחרים מהכנסת.

 

"המצב כיום גורם לעיוות ולכן יש לקבוע נורמה על פיה שליחי ציבור ממלאים ומקיימים את חובתם במסגרת החוק ובכפוף לגורמי אכיפת החוק", נכתב בדברי ההסבר להצעה. "זהו צעד סביר שבו כל דמוקרטיה מתגוננת צריכה וראוי שתנקוט. צעד המהווה אמירה ברורה וחד משמעית של חברי הבית".

 

"בגידה במדינת ישראל הפכה לעסק משתלם"

את הצעת החוק הגישו חברי הכנסת יריב לוין (ליכוד) וישראל חסון (קדימה). לדברי ח"כ לוין, "אני נחוש להפסיק את המצב שבו בגידה במדינת ישראל הפכה לעסק משתלם המכניס לבוגד עזמי בשארה אלפי שקלים מדי חודש". הוא הוסיף כי "האבסורד המאפשר לבשארה לחבור לארגוני הטרור ולסייע להם תוך קבלת מימון שוטף ממדינת ישראל מקומם כל אזרח נאמן למדינה ומוטלת עלינו חובה לשים סוף למצב בלתי נסבל זה".

 

לדברי ח"כ חסון, סגן יו"ר השב"כ לשעבר, "הגיעה העת שח"כים שמצפצפים על החוקים שהם עצמם מחוקקים ישלמו את המחיר. לא מגיע להם פרס מכנסת ישראל".

 

יו"ר בל"ד לשעבר, עזמי בשארה, נמלט מהארץ ב-2007, לאחר שנחקר כמה פעמים בחשד כי סייע לחיזבאללה במתן מידע במהלך מלחמת לבנון השנייה.

כתב האישום נגדו לא הוגש מעולם - ומאז שהסתלק הוא שב ותוקף את מדיניות ישראל בראיונות ובהופעות פומביות.

 

כמה חודשים לאחר שנמלט קבע בג"ץ כי בשארה ימשיך לקבל את דמי הגמלה החודשיים המשולמים לו בתור חבר כנסת לשעבר. נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, והשופטות מרים נאור ועדנה ארבל, דחו את עתירתו של ח"כ דני דנון, שביקש לשלול את אזרחותו של בשארה. השופטות טענו כי המהלך החוקתי טרם הושלם ולכן אין באפשרותן כרגע להתערב.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
ברח ממשפט. עזמי בשארה
צילום: ניב קלדרון
אבסורד מקומם. ח"כ יריב לוין
צילום: ירון ברנר
לא מגיע פרס. ח"כ ישראל חסון
צילום: דודי ועקנין
מומלצים