שתף קטע נבחר

"תיק הדגל נגד שחיתות": היום יוכרע משפט הנגבי

לקראת הכרעת הדין במשפטו של השר לשעבר, ח"כ צחי הנגבי, אמרו בפרקליטות כי מדובר ב"תיק הדגל במאבק בשחיתות הציבורית, וספינת הדגל במאבק בעניין המינויים הפוליטיים". במקרה של הרשעה הם יבקשו מאסר בפועל. הם מאמינים כי בכל מקרה - יוגש ערעור על החלטת השופטים בידי אחד הצדדים. ynet יעביר שידור חי מבית המשפט החל ב-9:15

תיק המינויים הפוליטיים של ח"כ צחי הנגבי, יגיע הבוקר (יום ג') לשלב מרכזי - כששופטי בית המשפט השלום בירושלים יפרסמו את החלטתם - האם לזכות או להרשיע את השר לשעבר בעבירות של מירמה והפרת אמונים, שוחד בחירות, מסירת עדות שקר ושבועת שקר. גם במערכת הפוליטית ממתינים רבים להכרעה, ותולים בה את עתידו של הנגבי - בדרך לצמרת או לפרישה. רגעי ההכרעה והנעשה מחוץ לדלתות אולם המשפט יועברו בשידור חי ב-ynet החל ב-9:15.

 

גורמים בכירים בפרקליטות אמרו ערב הכרעת הדין: "תיק המינויים הפוליטיים הינו תיק הדגל במאבק בשחיתות הציבורית, וספינת הדגל במאבק בעניין המינויים הפוליטיים". בפרקליטות דחו את טענותיו של הנגבי, כי המעשים בוצעו לפני שהיועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מני מזוז, פרסם הנחייה בדבר איסור מינויים פוליטיים. הם אמרו כי בג"ץ ובתי הדין לעבודה תקפו בעבר בחריפות את תופעת המינויים הללו.


ח"כ הנגבי. "תופעה שבהחלט ניתן לברך עליה" (צילום ארכיון: דודי ועקנין)

 

בפרקליטות אומרים, כי אם הנגבי יורשע בעבירות שהופיעו בכתב האישום, במיוחד בעדות השקר ושבועת השקר, הרי שהם יבקשו לגזור עליו מאסר ממושך בפועל וכמובן לגזור עליו קלון, דבר שימנע את חזרתו לפעילות פוליטית למשך כמה שנים. במקרה של הרשעה, עוד לפני שלב הטיעונים לעונש, יתקיים דיון בלשכת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בהשתתפות בכירי הפרקליטות, כדי להציג חזית אחידה לעונש, אותו יבקשו התובעים - עו"ד ארז פדן ועו"ד נעמה דברת-סולטניק.

 

ח"כ הנגבי אמר בעדותו בבית המשפט, כי הוא ראה במינויים הפוליטיים "תופעה שבהחלט ניתן לברך עליה, כל עוד אתה מכתיב כיצד לנהוג. עוד לפני שהייתי שר זו היתה תופעה שגרתית". בפרקליטות דחו את טענת הנגבי כי הוא קורבן בפרשה, וציינו כי בטרם הנחייתו של מזוז נחקרו שרים נוספים בעניין זה, כמו ישראל כץ ודני נווה.

 

"זיכוי ישפיע על תיק אולמרט"

אם הנגבי יזוכה, הדבר יהווה רעידת אדמה של ממש בפרקליטות, שתמהר להגיש ערעור על ההחלטה. זיכוי מלא, אומרים בפרקליטות, פירושו כי בית המשפט קבע שתרבות המינויים הפוליטיים לא מהווה עבירה, ואין ספק שזיכוי יערער את יסודות הפרקליטות בעבירות מסוג זה - וגם ישליך ישירות על תיק המינויים הפוליטיים בפרשת אולמרט.

 

"במקרה של זיכוי, הדבר יהווה מכה ניצחת לפרקליטות ואין ספק כי אנשים יצטרכו לשלם את המחיר", אמרו בפרקליטות. "אולם יש לזכור כי הכרעת הדין היא רק השלב הראשון ואין ספק שלכאן או לכאן יוגש ערעור לבית המשפט המחוזי והסיפור עוד לא ייגמר היום".

  

ומה אומרים בצד של הנגבי? בצוות ההגנה אמרו כי טענות הפרקליטות לא הוכחו בתיק. לטענתם, התיזה של הפרקליטות שנטענה במהלך המשפט לא תעלה בקנה אחד עם הכרעת הדין. בנוסף הם טוענים כי העברת קורות החיים, כפי שצוין בפרקליטות, היה נוהג שרווח ורק לאחר דו"ח מבקר המדינה בעניין, הוציא מזוז את הנחיותיו.

 

דריכות במערכת הפוליטית: האם הנסיך יתחזק?

גם במערכת הפוליטית עוקבים בדריכות אחר הכרעת בית המשפט. הנגבי, שנחשב לילד הרע וחסר המעצורים של הפוליטיקה הישראלית ברוב שנותיו בזירה הציבורית, הפך מ-2005 לדמות מרוסנת, שקולה ואהודה על רוב עמיתיו הפוליטיקאים ועל חלקים גדולים בתקשורת הישראלית.

 

המהפך המשמעותי בתדמיתו של הנגבי חל בעיקר לאחר שהחליט לעבור מן הליכוד לקדימה, ובעקבות עדויות שהופצו על ידי מקורבי אריק שרון לאחר שזה

נפל למשכב, לפיהם ראה שרון בהנגבי את הפוליטיקאי היחיד בעל היכולות והכישורים להחליף אותו ולהנהיג את המדינה. "הוא קר רוח, שקול וחכם", אמרו אז על הנגבי, ובשנים שלאחר מכן חיזק הנגבי דימוי זה באמצעות מהלכים פוליטיים שקטים שנעשו מאחורי הקלעים. כך, למשל, נחשב הנגבי למתווך האולטימטיבי, והוא אחד האנשים הקרובים ליושבת ראש קדימה, ציפי לבני. כמו כן, הוא מקובל גם על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ועל שר הביטחון, אהוד ברק. חיבה זו להנגבי השאירה בידיו, למרות היותו חבר באופוזיציה, את ראשות הוועדה היוקרתית ביותר בכנסת - ועדת החוץ והביטחון.

 

בשל כישוריו ואיכויותיו, נחשב הנגבי לפוליטיקאי בעל פוטנציאל רב להגיע לצמרת. למרות שהורחק בשל משפטו מעמדות הכוח ומשולחן הממשלה, הוא זוכה גם כיום לאהדה ולתמיכה בתוך קדימה, ואפילו בשורות הליכוד. רבים מפעילי השטח בקדימה היו רוצים לראות את הנגבי בצמרת המפלגה. ואולם, לכולם ברור כי רק זיכוי ברור וחד משמעי יאפשר להנגבי לנקות את שמו ולהתמודד על ראשות קדימה, למשל. באווירה הציבורית הקיימת, בה שני שרים לשעבר מרצים עונשי מאסר, וראש ממשלה לשעבר מעיד כמה פעמים בשבוע על דוכן העדים - הנגבי לא יוכל לשקם את מעמדו הציבורי כשהרשעה, גם אם ללא קלון, על גבו.

 

לכן, הטענות לפיהן צפוי הנגבי להתמודד גם אם יורשע מול ציפי לבני ושאול מופז בעיתיות: למרות האהדה לה הוא זוכה בשורות קדימה, מעמדו הציבורי של הנגבי קשה,

וייקח שנים לא מעטות כדי לשקם מעמד זה, ולעמוד בראש מפלגה. הנגבי עצמו התנהל בשנים האחרונות בשקט יחסי, שמר על קור רוח, ונמנע מהתבטאויות חריפות. בשיחות סגורות סיפר על עייפותו מן המשפט שמתנהל נגדו, ואמר כי יקבל את הכרעת בית המשפט.

 

בסביבתו הקרובה של הנגבי לא רואים אפשרות שגם אם הוא יורשע במספר עבירות הוא יישלח לכלא. "הקרב הקשה מבחינתו של הנגבי, אם יורשע, יהיה על הקלון. בכל מקרה, אם יורשע, לא נוכל לדעת אם הפרקליטות תבקש קלון ואיזה עונש מאסר היא תבקש. הדבר ייוודע רק בשלב הטיעונים לעונש".

 

יחד עם הנגבי יושב על ספסל הנאשמים גם שמואל הרשקוביץ, שכיהן כמנכ"ל המשרד לאיכות הסביבה בזמן המינויים והיה עלפי כתב האישום יד ימינו של הנגבי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנגבי באחד הדיונים בבית המשפט
צילום: דודי ועקנין
מומלצים