שתף קטע נבחר

חצי השנה החסרה: אלחנדרה ובנה בסכנת גירוש

אלחנדרה מקולומביה ובנה בן ה-4 וחצי יהיו מעומדים לגירוש, אם הוועדה המקצועית לעניין ילדי העובדים הזרים תמליץ שילדים שטרם מלאו להם 5 יאלצו לעזוב את הארץ. "הבן שלי נולד בישראל ודובר רק עברית", היא אמרה ונזכרה שגם לפני ארבע שנים פספסה את המעמד בגלל כמה חודשים

"נופלת בין הכיסאות" - בפעם השנייה: לפני ארבע שנים "פספסה" אלחנדרה לופס, שהגיעה לארץ מקולומביה, את מעמד תושב הקבע, שהוענק אז לילדי עובדים זרים שבאו לארץ בגיל 15 ומעלה - בגלל כמה חודשים. עכשיו ככל הנראה גם בנה ה-4 וחצי "יפספס" את המעמד. הוועדה המקצועית, שגיבשה המלצות בעניין ילדי העובדים הזרים, צפויה להמליץ שכל ילד שטרם מלאו לו 5 לא יוכל להישאר בישראל.

 

אלחנדרה הגיעה לארץ מקולומביה בשנת 2000, כמה חודשים לפני שמלאו לה 15. היא למדה בבית הספר רוגוזין בתל-אביב. בשנת 2006 הוחלט להעניק מעמד קבע לבני עובדים זרים, שהגיעו לארץ לאחר יום הולדתם ה-15. אלחנדרה לא היתה בין ברי המזל שקיבלה את המעמד.


משפחת לופס. רוצים להישאר בארץ (צילום: עופר עמרם)

 

למרות זאת, אלחנדרה נשארה בישראל. היא התחתנה עם עובד זר מאקוודור ולשניים נולד בן, כיום בן 4 וחצי. גם הוא, אם יאומצו המלצות הוועדה, לא יקבל את המעמד בגלל כמה חודשים. "אני ישראלית בדיוק כמו כל החברים שלי. אני מסתכלת עליהם, מדברת איתם, הם כבר סיימו את שירותם הצבאי וחלקם כבר נרשמו לאוניברסיטה", היא אמרה ל-ynet. "אני מרגישה ישראלית לא פחות מהם. הבן שלי נולד בישראל ודובר רק עברית, למרות שאני מנסה ללמד אותו קצת ספרדית".

 

היא לא רוצה לחזור לדרום-אמריקה, לשם חזרה אמהּ לפני כמה שנים. "כל החברים שלי כאן", היא אמרה. "היתה רעידת אדמה בעיר שלי בקולומביה והיא נחרבה לחלוטין. אני לא ממש מצליחה לדמיין את החיים שלי שם. החברים שלי מבית הספר כאן, הילד שלי נולד כאן וגם בעלי מאקוודור, אז אם לא יעניקו לנו מעמד, אני ממש לא יודעת מה נעשה. הבית של הבן שלי כאן, אני לא רוצה לחזור לדרום-אמריקה.

 

לדבריה, היא רוצה לתרום למדינה בה היא מתגורר בעשר השנים האחרונות. "אני רוצה שהמדינה תעניק לי אישור להישאר כאן. אני לא רוצה רק לקבל, אלא גם לתרום. הייתי רוצה גם בגילי לשרת בצבא או להתנדב בבית חולים ולעזור לאחרים, להתחיל ללמוד מחשבים וסוף סוף להשתוות לחברים שלמדו איתי בבית הספר וקיבלו את המעמד".

 

הוועדה המקצועית לעניין ילדי העובדים הזרים סיימה את עבודתה השבוע ושר הפנים, אלי ישי, אמור להגיש את הצעתו לממשלה

 ככול הנראה ביום ראשון - לאחר שייפגש עם חברי הוועדה. בעוד שהוועדה גיבשה המלצות כי רוב ילדי הזרים יישארו בארץ, השר ישי תומך בגירוש.

 

במקביל, שלח פרופ' נמרוד אלוני מסמינר הקיבוצים מכתב פתוח לראש הממשלה ולשרי ממשלה, בו הוא מבקש להסביר כיצד ניתן למנוע מילדים רבים "ליפול בין הכסאות" על פי ההמלצות של הוועדה. בשבת יקיים ארגון "ילדים ישראלים ", בשיתוף עם מוקד הסיוע לעובדים זרים, האגודה לזכויות האזרח ועוד ארגונים הפגנה בגן לוינסקי בתל-אביב למען ילדי עובדים זרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלחנדרה לופס ובנה. יודע רק עברית
צילום: עופר עמרם
מומלצים