שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר: משככי כאבים עלולים לגרום להתקפי לב

  במחקר, שנערך בדנמרק על למעלה ממליון איש, גילו החוקרים כי שימוש מתמשך ומינונים גבוהים של משככי כאבים עלול לגרום להתקפי לב ולשבץ מוחי. מי שנטלו וולטרן היו בסיכון גבוה ב-91% ומי שהשתמשו באיבופרופן (אדוויל או נורופן) היו בסיכון גבוה ב-29%. "שימוש מושכל הוא יעיל ובטוח", אמר ל"ידיעות אחרונות" פרופ' מתי ברקוביץ'

  שימוש מתמשך בתרופות פופולריות נגד כאבים עלול לגרום להגדלת הסיכון לתמותה מהתקפי לב ומשבץ מוחי - כך עולה ממחקר חדש שנערך בדנמרק.

   

  בשנים האחרונות פורסמו כמה מחקרים אשר הראו כי תרופות נגד כאבים ממשפחת התרופות המכונות "נוגדי דלקת אנטי סטרואידיים‭,"‬ שהן התרופות הפופולריות בעולם לטיפול קצר טווח בכאב, עלולות לגרום להגברת הסיכון להתקפי לב קטלניים. מחקר ענק המתפרסם כעת קובע כי ייתכן שמדובר בסכנה של ממש.

   

  השימוש בתרופות: לרוב במינון נמוך

  המחקר הדני מתבסס על מאגר מידע לאומי העוקב באופן שוטף אחר מצבם הבריאותי של כל תושבי המדינה והתרופות שהם נוטלים. החוקרים בדקו את תיקיהם הרפואיים של יותר ממיליון תושבים בריאים בני עשר ומעלה שהשתמשו בשלב כלשהו בתרופה נגד כאבים כמו איבופרופן (אדוויל, נורופן‭,(‬ וולטרן, ויוקס (שהורד בינתיים מהמדפים) נקסין ונפרוקסן.


   

  הקריטריון להשתתפות במחקר היה שהנחקר לא אושפז לפחות חמש שנים לפני קבלת המרשם לתרופה "נוגדת דלקת אנטי סטרואידית" ולא השתמש בשום תרופה אחרת לפחות שנתיים לפני המחקר. החוקרים בדקו מה שיעור התקפי הלב הקטלניים והלא קטלניים שעברו המשתתפים במחקר ומה שיעור השבץ המוחי, הקטלני והלא קטלני, באותה קבוצה.

   

  החוקרים גילו כי רוב המשתמשים בתרופות הללו עשו זאת לאורך תקופה של שבועיים וצרכו מינונים נמוכים. מניתוח ממצאי

  המעקב התברר כי אנשים שנטלו וולטרן היו בסיכון גבוה ב‭91%-‬ למות מהתקפי לב או משבץ מוחי, ואלה שהשתמשו באיבופרופן (אדוויל, נורופן) היו בסיכון גבוה ב‭29%-‬ לסבול משבץ מוחי קטלני או משבץ שאינו קטלני. הסיכון להתקפי הלב עלה ככל שגדלו מינוני התרופות, ואלה שהשתמשו בוולטרן במינונים הגבוהים ביותר היו בסיכון גבוה פי שניים עד שלושה לסבול מהתקפי לב. לעומת זאת השימוש בתרופות נקסין או נפרוקסן לא היה כרוך בעלייה כלשהי בשיעור התקפי הלב או השבץ.

   

  ממצאי המחקר הדני עולים בקנה אחד עם הצהרה של איגוד הקרדיולוגים האמריקאי, שקבע ב‭2007-‬ כי השימוש במשככי כאבים מהקבוצה המדוברת לטיפול בכאבים כרוניים עלול להגביר את הסיכון להתקפי לב ולשבץ מוחי. עם זאת, החוקרים הדנים הגדירו את הסיכונים "נמוכים למדי‭."‬

   

  מנהל היחידה לפרמקולוגיה קלינית בבית החולים אסף הרופא, פרופ' מתי ברקוביץ‭,'‬ אמר אתמול בתגובה: "שימוש מושכל בנוגדי דלקת מהדור הישן, אלה שבהם מדובר, הוא יעיל ובטוח. ייתכן שאם יקחו את התרופות האלה וישתמשו בהן בלי הכרה במשך שבועות, הדבר יהיה כרוך בעלייה מסוימת בתחלואה במחלות לב וכלי דם, אבל אין שום מנגנון שמסביר תופעות כאלה בשימוש בתרופות המדוברות לטווח קצר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המחקר מתבסס על מאגר המידע הלאומי הדני
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים