שתף קטע נבחר

גרמניה: שירות המודיעין יחקור את עברו הנאצי

שישה עשורים לאחר הקמתו הודיע השירות למודיעין ולביטחון פנים בגרמניה על כוונתו לפתוח בחקירה לבירור עברו האפל. במוקד: האנשים שהקימו את הארגון ועמדו בראשו

המשרד הפדרלי להגנת החוקה בגרמניה הודיע היום (ד') כי 60 שנים אחרי הקמתו הוא יחקור את עברו הנאצי. החקירה הבלתי תלויה תתמקד בתפקיד שמילאו בכירים נאצים בתהליך ההקמה של הארגון אחרי מלחמת העולם השנייה.

 

"הבדיקה שהארגון מתכנן תבוצע על ידי היסטוריון בלתי תלוי, או לחלופין על ידי ועדה מקצועית שתבחן את ההיסטוריה של ייסוד הארגון", כך סיפרה דוברת המשרד הפדרלי להגנת החוקה, טניה פושנראט, לעיתון "ברלינר-צייטונג".

 

המשרד, המוכר בראשי התיבות BfV, הוא הגוף הגרמני העליון למודיעין ולביטחון פנים. הוא הוקם ב-1950 במערב גרמניה, והמשיך במשימותיו אחרי הקמת הרפובליקה הגרמנית. כיום הוא כפוף למשרד הפנים הגרמני וכן לקנצלרית, אנגלה מרקל.

 

עד היום לא נעשתה כל בדיקה יזומה ורשמית של ה-BfV לבירור פרטי עברו, על אף שמאז שנות ה-60 זה סוד גלוי שאנשי אס-אס וגסטפו לשעבר המשיכו בו את ה"קריירה" שלהם באין מפריע. ואכן, החקירה החדשה תעסוק בתהליכי הקמת הארגון ובשנותיו הראשונות, כאשר נאצים לשעבר מילאו את שורותיו.

 

החקירה לא צפויה להיות מורכבת מדי: הוברט שרוברס, שעמד בראש הארגון מ-1955 ועד 1972, שימש בעצמו כתובע מטעם הנאצים נגד יריבי המשטר עד 1945. האחראי שמינה שרוברס לאגף לתפקידים מיוחדים היה גוסטאב האלס, בכיר באס-אס ששמו נקשר לשורה של פשעי מלחמה בפולין ובתחומי ברית המועצות לשעבר.

 

בכך הצטרף הארגון הביטחוני לגופים נוספים בגרמניה שיזמו בדיקות עצמאיות לגבי עברם, כמו שירות הביון הפדרלי (BND). גם מן העבר השני של גרמניה המחולקת יש מספיק חומר לחקירה. למשל, ה"שטאזי", הארגון המזרח גרמני המקביל והידוע לשמצה, היה מורכב אף הוא מבכירים נאצים לשעבר שהחזיקו במספר לא מבוטל של תפקידים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מביטים אחורה. מרקל
צילום: AP
המשרד הפדרלי להגנת החוקה
מומלצים