שתף קטע נבחר

העדפת כחול לבן: מכרז מדי מג"ב נסגר ליבואנים

מדובר בצעד חריג, שמעיד על נכונות המשרד לביטחון פנים לקדם את החוק שיחייב את כלל מערכת הביטחון ברכישת טקסטיל מתוצרת ישראל בלבד. היקף המכרז: כ־40 אלף מדים בעלות של 13–15 מיליון שקל

המכרז לייצור מדים לחיילי משמר הגבול (מג"ב) נסגר בפני יבואנים ושונה כך שיוכלו להתמודד בו רק יצרנים מישראל; כך נודע ל"כלכליסט".

 

 

הגדרותיו של המכרז, שהיקפו כ־40 אלף מדים בעלות של 13–15 מיליון שקל, שונו בימים האחרונים על ידי המשרד לביטחון פנים בראשותו של השר יצחק אהרונוביץ'. המכרז ייסגר ב־20 ביולי.

 

מדובר בצעד חריג שמעיד על נכונות המשרד לקדם את הצעת החוק שתחייב את כלל מערכת הביטחון ברכישת טקסטיל מתוצרת ישראל בלבד. במרבית המכרזים בתחום זוכים יבואנים מסין הודות למחירים התחרותיים שהם מציעים. סגירת המכרז בפני יבואנים בוצעה אף על פי שהיא צפויה לייקר את הוצאות המשרד על המדים.

 

חוק חובת המכרזים מאפשר העדפת יצרנים ישראלים במכרזים כבר כיום: אם הצעת היבואן נמוכה בשיעור של עד 15% מזו של היצרן הישראלי, ניתנת ליצרן אפשרות להשוות אליה את הצעתו.

 

"זה לא עוזר לנו", מסביר צביקה ליברמן, ראש איגוד הטקסטיל, "בדרך כלל המחירים של סין הם נמוכים בהרבה, והיצרן הישראלי לא מתקרב בהצעותיו לטווח של 15%". ליברמן הוסיף כי "שינוי המכרז ישאיר יותר מ־100 אלף שעות עבודה בישראל. עד לפני כשלוש שנים רכשו כוחות הביטחון את רוב המדים בישראל, אבל הם הפסיקו".

 

חוק הטקסטיל כחול לבן, המחייב באופן גורף רכישת טקסטיל ישראלי על ידי מערכת הביטחון, מעוכב זה כשלוש שנים עקב העלויות הגדולות הכרוכות ביישומו, שכן טקסטיל ישראלי יקר יותר מיבוא טקסטיל דומה מחו"ל.


פורסם לראשונה 17/07/2010 19:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חייל מג"ב בירושלים. חוק הטקסטיל מעוכב כבר שנים
צילום: רויטרס
מומלצים