שתף קטע נבחר

שרת החוץ האירופית בגדה: לפתוח לגמרי את עזה

יום לפני שהיא מבקרת ברצועה, קתרין אשטון נפגשה עם ראש הממשלה הפלסטיני וקראה לישראל לאפשר תנועת אנשים וסחורות בשני הכיוונים - "כי חייבים לאפשר לתושבי עזה חיים נורמליים". ליברמן: יש לנו ניסיון רע עם האירופים במעברים

יום לפני שתחל את ביקורה ברצועת עזה, אמרה הערב (שבת) שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, כי "המעברים לרצועה צריכים להיות פתוחים לשני הכיוונים, כדי לאפשר תנועת בני אדם וסחורות ממנה ובכיוון השני. אנו אומרים בבירור: חייבים לאפשר לתושבי עזה חיים נורמליים".

 

אשטון, המבקרת בגדה המערבית, ערכה מסיבת עיתונאים משותפת יחד עם ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד. הוא, מצדו, קרא לישראל "להסיר לחלוטין את המצור, שכן הכלכלה של עזה לא תוכל לשרוד רק באמצעות ייבוא".


אשטון ופיאד ברמאללה. דורשים תנועה בשני הכיוונים (צילום: AFP)

 

ביקורה של אשטון ברצועה יימשך כמה שעות והיא לא צפויה לפגוש שם גורמים כלשהם מטעם חמאס. על-פי התוכנית, היא תבקר במתקנים של אונר"א ובפרויקטים שונים לסיוע לאוכלוסיה המקומית שזוכים למימון האיחוד האירופי.

 

מוקדם יותר החודש, התייחסה אשטון לשורת ההקלות בסגר על רצועת עזה שעליה הודיעה ישראל. בביקורה ברצועה היא תבחן את השלכות ההחלטות בישראל והאם אותה מדיניות אכן הביאה לשיפור חיי היום-יום של תושבי עזה. ההחלטה לאפשר את הביקור ברצועה, לאחר שבקשות דומות שהגישו דיפלומטים זרים אחרים נדחו, ניתנה במרס האחרון - אז הודיע משרד החוץ כי הדבר ייתאפשר "על מנת לעמוד מקרוב על הפעילות ההומניטרית שם".


אשטון וליברמן. עוד פגישה מחר (צילום ארכיון: גיל יוחנן)

 

עם תום הסיור ברצועה, תגיע אשטון לירושלים - שם תפגש עם שר החוץ, אביגדור ליברמן. בתום השיחה ביניהם, ייערכו השניים מסיבת עיתונאים. הפגישה בין ליברמן לאשטון נערכת על רקע הפרסום ב"ידיעות אחרונות" מסוף השבוע, שם חשף ליברמן את תוכניתו באשר לרצועה - שבה הציע כי ישראל תסיר כל אחריות לנעשה שם ותסגור הרמטית את הגבול. אותה תוכנית כבר זכתה להתנגדות נחרצת בחמאס.

 

ליברמן עצמו עוד היה היום בכנס בקזחסטן, ולגבי הדרישה לפתוח את המעברים לעזה הסביר

 ש"יש לישראל ניסיון רע עם אירופה בנוגע למעברים, כאשר בשנת 2005 נחתם הסכם על הפעלת מעבר רפיח על-ידי האירופים, אך בניגוד להסכם ולאחר כמה איומים מצד פעילי חמאס הכוח האירופי עזב תוך יום אחד והשאיר את ישראל להתמודד עם כל הבעיות, כגון הברחת נשק וחומרי חבלה לרצועה".

 

"לאור זאת", הוסיף ליברמן, "ישראל מוכנה לשקול שוב את הפעלתם של המעברים לעזה על-ידי האירופים רק בתנאי שמי שייקח אחריות יהיה כוח רציני שיהיה מסוגל להתמודד עם איומי החמאס ולתת להם תשובה הולמת".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אשטון. בדרכה לרצועה (ארכיון)
צילום: רויטרס
סחורות במעבר כרם שלום. האירופים רוצים עוד
צילום: צפריר אביוב
מומלצים