שתף קטע נבחר

ליברמן: לא נפרוש מהממשלה, אך יש מחלוקת

בשיא המשבר עם ראש הממשלה, כינס שר החוץ מסיבת עיתונאים בכנסת. הוא הצהיר כי מפלגתו לא מתכוונת לפרוש מהממשלה, אך מתח עליה ביקורת - בשל קיצוץ בתקציב משרדים בראשם עומדים שרים ממפלגתו. הוא אמר שלמפלגתו נעשה "מארב פוליטי מתוכנן"

לא מתכוון לעזוב את הממשלה: כשברקע המשבר הפוליטי עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כינס הבוקר (יום ב') שר החוץ, אביגדור ליברמן, מסיבת עיתונאים בפתח ישיבת סיעת ישראל ביתנו בכנסת. בפתח דבריו הוא אמר כי אין משבר ומפלגתו אינה מתכוונת לפרוש מהממשלה. "יש מחלוקת חריפה", הוא אמר. בהמשך היום צפויים ליברמן וראש הממשלה, בנימין נתניהו, להיפגש.

 

ליברמן התייחס לנושא התקציב, ששרי מפלגתו הצביעו נגדו בממשלה. שר החוץ פירט מספר נושאים, בהם לדעתו לא היה צריך לקצץ בהם - בין היתר במשרדי הקליטה ובבטחון הפנים. דווקא בשני נושאים האלה משרד האוצר כאילו הלך לנו על הראש. התקציב שהוצע על ידי משרד האוצר במשרד הקליטה זה למעשה חיסול של משרד הקליטה.

 

בהמשך דבריו הוא כינה את ישיבת התקציב "מארב פוליטי מתוכנן". ליברמן שב ואמר כי למפלגתו "אין שום כוונה לפרוש", אך הדגיש "אין לנו שום כוונה לוותר". הוא סיפר גם על שיחות שקיים עם ראש הממשלה: "דיברתי איתו גם במוצאי שבת וגם דיברתי איתו אתמול. אני חושב שאני לא מבין את כל ההתעקשות הזאת של האוצר כמו בנושא של אותן רפורמות". הוא אמר גם כי מפלגתו תעשה הכל כדי שהקואליציה בהרכב הנוכחי תמשיך עד לשנת 2013.

 

ליברמן הזכיר בדבריו כי ישראל ביתנו היתה המפלגה הראשונה שחתמה על ההסכם הקואליציוני, הוא אמר כי מפלגתו היתה היחידה שהתנגדה לחוק שכר המינימום. "לא יכול להיות שאנו נהיה ראשונים להקים קואליציה, היחידים שתומכים בחוק שכר מינימום ונהיה אחרונים בנושא התקציב, הוא קבל. "ציפינו שקודם כל ינסו להגיע איתנו לעמק השווה בנושא התקציב". הוא גם התייחס לנושאים אחרים, כמו חוק הגיור - לו מתנגד נתניהו. הוא אמר כי מדובר בנושא מרכזי בהסכם הקואליציוני עם הליכוד.

 

"הופתעתי מהגישה הנגטיבית בחוק הגיור"

על חוק הגיור, הוא אמר עוד: "אני מאוד הופתעתי מהגישה הנגטיבית הזאת והתפנית המיידית הזאת בעמדה של הרבה אנשים, כולל ארבע המפלגות - מרצ, ליכוד, קדימה והעבודה. כולם פתאום כאיש אחד מטיפים לביטחון, אז אין ספק שקדימה תמיד תומכת בחוקים האלה, רק כשהיא נמצאת באופוזיציה ויודעת מראש שאין שום סיכוי שזה יעבור ותמיד שיש סיכוי שחוקים כאלה יעבור, תמיד קדימה מוצאת סיבה למה לא לתמוך".

  

השר ליברמן התייחס במסיבת העיתונאים גם לנושאים מדיניים, כמו לתוכנית ההתנתקות השנייה. הוא אמר כי הרעיון זכה לתמיכה כשנפגש עם שרי חוץ מהעולם לפני כמה ימים בקזחסטן. הוא אמר כי הקפאת הבנייה בהתנחלויות לא תוארך. לגבי מינוי מירון ראובן לממלא מקום השגריר באו"ם, הוא אמר כי עדכן את ראש הממשלה בנושא.

 

לאחר מסיבת העיתונאים אמרו כי הפגישה שתתקיים מאוחר יותר היום בין נתניהו לליברמן נועדה לברר את הסוגיות שבמחלוקת. "נתניהו מאמין שניתן לפתור את רוב המחלוקות בהידברות ובהסכמה", נמסר. עוד נמסר כי נתניהו אמר כי "ישראל ביתנו היא שותף מרכזי וחשוב בממשלה".

 

המשבר בצמרת החל עם הסתרת פגישתו של השר בנימין בן-אליעזר עם שר החוץ הטורקי מליברמן. בהמשך קידמה ישראל ביתנו את "חוק הגיור" שאמור להעניק סמכות בלעדית לרבנות הראשית - ובנימין נתניהו הכריז אתמול בפומבי שלא יאפשר להעביר אותו, כשברקע לחץ כבד מצד יהדות ארצות-הברית.

 

ליברמן מינה על דעת עצמו את מירון ראובן לממלא מקום השגריר באו"ם, וניסח תוכנית "התנתקות שנייה" מרצועת עזה. אחר-כך, שרי ישראל ביתנו "נשכחו" מדיוני התקציב, ומשרדיהם לא זכו לתוספות.

 

בשיא המשבר, נפגשו אתמול בקריה בתל-אביב שר הביטחון, אהוד ברק, ויו"ר האופוזיציה, ציפי לבני. השניים דנו בין היתר במצב הפוליטי הרגיש.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. קואליציה עד 2013
צילום: גיל יוחנן
מומלצים