שתף קטע נבחר

ר"מ בריטניה: שחרור המחבל מלוקרבי - טעות

לקראת ביקורו הראשון בבית הלבן ביקש דיוויד קמרון להזכיר לברק אובמה שהוא ישב באופוזיציה כשבריטניה בחרה לשחרר את המחבל הלובי שהרג מאות בני אדם בטיסה לארה"ב. ומה עם כתם הנפט במפרץ מכסיקו? "אני לא אחראי למעשי BP"

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, אמר היום (ב') שהיתה זו טעות לשחרר מהכלא את האדם היחיד שהורשע באחריות לפיגוע בלוקרבי. קמרון ניסה להתכחש לצעד השנוי במחלוקת של הממשלה הקודמת יממה לפני פגישתו עם נשיא ארצות הברית, ברק אובמה.

 

אל-מגרהי נידון למאסר עולם אחרי שהורשע בהרג 270 בני אדם בפיצוץ מטוס נוסעים מעל העיירה הסקוטית לוקרבי בדצמבר 1988. באוגוסט אשתקד הוא

שוחרר ללוב מטעמים הומניטריים, בעקבות אבחנה שהוא גוסס מסרטן הערמונית ושנותרו לו שלושה חודשים לחיות. אולם מאז נראה שאל-מגהרי עדיין חי בלוב.

 

"היחסים בין ארצות הברית לממלכה המאוחדת הם יחסים חזקים", אמר קמרון בראיון לרשת השידור הבריטית BBC, לפני צאתו לוושינגטון. "אין ספק שנדון בכמה וכמה נושאים - אפגניסטן, BP, ואני בטוח שסוגיית אל-מגרהי תעלה גם כן".

 

שני נושאים מרכזיים מעיבים על הפגישה בין שני המנהיגים, ובשבוע האחרון נראה שהם נקשרו זה בזה. הנשיא האמריקני לא הסתיר את התנגדותו לשחרור המחבל הלובי, שרוב קורבנותיו היו אמריקנים. אובמה גם עורר כעס בלונדון בשל ביקורתו החריפה על חברת הנפט "בריטיש פטרוליום" (BP), בשל דליפת הנפט במפרץ מכסיקו.

 

כבר בשנה שעברו פורסמו דיווחים לפיהם אל-מגרהי שוחרר בתמורה לזכויות קידוח נפט, במסגרת עסקה חשאית עם לוב. בשבוע שעבר פורסמו דיווחים שעוררו סערה בארה"ב, לפיהם BP היא זו שהרוויחה מהעסקה. חברת הנפט הודתה לבסוף ששידלה את ממשלת בריטניה לקדם את שחרור המחבל.

 

"אין לי מושג מה BP עשו. אני לא אחראי למעשי BP", הדגיש קמרון, שנכנס ללשכת ראש הממשלה ברחוב דאונינג 10 בלונדון במאי האחרון. המחבל

הלובי שוחרר בשנה שעברה בעת שמנהיג הלייבור דאז, גורדון בראון, כיהן בתפקיד.

 

"כל שידוע לי, בתור מי שעמד בראש האופוזיציה, הוא שלא יכולתי להיות יותר ברור. אני חשבתי ששחרורו של אל-מגרהי היה טעות גמורה. הוא הורשע במעורבות ברצח ההמוני הגדול בתולדות בריטניה. לא ראיתי שום הצדקה לשחרורו מהכלא. אמרתי זאת לפני שנה, כשנאמר לנו שנותרו לו שלושה חודשים לחיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוצא למערב. קמרון
צילום: AP
צפוי לנזוף. אובמה
צילום: רויטרס
נס רפואי? מגרהי
צילום: רויטרס
צילום רויטרס
הפיגוע בלוקרבי (ארכיון)
צילום רויטרס
מומלצים