שתף קטע נבחר

אדמונד לוי נזף בשב"כ: למה פרלמן חי בוואקום?

שופט העליון מתח ביקורת חריפה על כך שהחשוד ברצח פלסטינים וחברו לא הובאו לדיון: "אף פעם לא שמעתי תשובה כזאת. יש עורר שמנותק מן העולם וזכותו האלמנטרית שיסבירו לו את מצבו ושיש לו עורך דין". הפרקליטות: אי הבנה

שופט בית המשפט העליון, אדמונד לוי, נזף הבוקר (יום ד') בחריפות בפרקליטות המדינה ובשב"כ על כך שלא הביאו לדיון את "המחבל היהודי", חיים פרלמן, ואת העצור השני בפרשה, דוד סיטבון. השניים ערערו על מניעת מפגש עם עורכי דינם. "קיבלתי תשובה מוזרה שאף פעם לא שמעתי", אמר לוי.

 

התובע, אבינועם סגל, ניסה להסביר שזו "אי הבנה", אך לוי המשיך ואמר: "בכל שנות כהונתי כשופט לא ראיתי מקרה בו אני מורה להביא את העצור לבית המשפט ולא מביאים אותו.

 בכל מקרה צריך להביא אותם לבית המשפט, ארצה לשמוע גם את העצור, הוא חי בוואקום, לא יכול להתקיים דיון בלי נוכחות העוררים. בית המשפט חייב לשמוע אותם, זה לא עניין שרוצה או לא רוצה. יש עורר שמנותק מן העולם וזכותו האלמנטרית שיסבירו לו את מצבו ושיש לו עורך דין".

 

בעקבות אי-הבאתם לבית המשפט, נדחה הדיון בערר של פרלמן וסיטבון למחר. פרקליטו של פרלמן, עורך דין שרון נהרי, אמר: "אנו שמחים על האמירות של השופט לוי, וצריך להביא את העוררים לבית המשפט. לא יכול להיות שהשב"כ והמשטרה יעשו את מה שעולה על רוחם. מניעת מפגש עם עורך דין הוא דבר חריג ולא מקובל".

 

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי "על פי הוראות החוק, דיון בערר על מניעת פגישה עם עורך דין יתקיים בהעדרו של העצור, אלא אם בית המשפט הורה אחרת. במקרה זה לא התקבלה כל החלטה כתובה המורה להביא העצור לדיון ולכן הוא לא הובא". במשרד המשפטים טענו כי השופט לוי העביר את הוראה בעל-פה להבאת העציר, והיא לא הגיע לשב"כ ולפרקליטות. "מיד כשהוברר הדבר, הוצאו רכבים לצורך הבאת העצורים לבית המשפט", נמסר ממשרד המשפטים.

 

אחיו של סיטבון, מנחם, אמר ש"השב"כ שם פס על החלטת השופט, זו דיקטטורה". אמש איים אחיו השני להתאבד בירושלים - ושוכנע רק לאחר דקות מורטות עצבים. מנחם אמר שלא שמע על כך ולא דיבר איתו.

 

גם גיסו של סיטבון, יונתן ברוך, הגיע לדיון וציפה לראות את החשוד. "דוד, ככל הידוע, הוא לא בחור עם עבר פלילי, הוא ילד מן המנין. אחד האחים הוא פגוע טרור. אני חושב שהתנהגות השב"כ פוגעת בערכי הדמוקרטיה ובזכויות האדם".

 

4 רציחות, 7 נסיונות רצח

סיטבון נעצר ביום שני במסגרת חקירת פרלמן, שעמו היה מיודד בעבר. סיטבון חשוד שפרץ לבסיס צבאי, וגנב ממנו נשק או תחמושת יחד עם אדם נוסף כדי להעבירם לחשוד המרכזי. אחיו של סיטבון בניין ברחוב יפו בירושלים, אם השב"כ והמשטרה לא יאפשרו לאחיו להיפגש עם עורך דין. בסופו של דבר הוא התרצה וירד מהגג.

 

"המחבל היהודי" פרלמן חשוד בארבעה מעשי רצח ובשבעה נסיונות לרצח, בשנים 1998, 1999 ו-2004. הדיון בבית משפט השלום הדיון נערך בהיעדרו של פרלמן ובנוכחות עורך דינו, עדי קידר, בגלל אותו איסור מפגש.

 

פעיל הימין בן ה-30, אב לשלושה, חשוד כי ביצע בשכונת מאה שערים בירושלים סדרה של תקיפות נגד פלסטינים, במה שכונה בזמנו פרשת "הדוקר הסדרתי". הוא טוען כי השב"כ תפר לו תיק, אחרי שניסה להפעיל אותו: "הם ארגנו את כל העבודה הזו, ביימו ממש כמו ב'טרומן'. עולם שלם של עבודה, ואנשים שמסתובבים ובאים, עובדים וחוזרים, והכל מבוים".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרלמן, לפני מעצרו
באדיבות חדשות ערוץ 2
עו"ד שרון נהרי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים