שתף קטע נבחר

לימודי שנה א' חינם בפריפריה, אבל לא בבן גוריון

הכנסת אישרה חוק לפיו המדינה תממן לחיילים משוחררים את שכר הלימוד בשנה הראשונה במכללות בנגב, בגליל, בשומרון ובירושלים

מהבקו"ם אל הקמפוס בפריפריה ללא תשלום, כמעט בכל מקום: מליאת הכנסת אישרה היום (ד') חוק, לפיו המדינה תעניק מלגת שכר לימוד מלאה לשנת הלימודים הראשונה לחיילות וחיילים משוחררים, שיבחרו ללמוד בפריפריה ובירושלים. המשתחררים יוכלו לקבל את ההטבה כבר משנת הלימודים הקרובה שתיפתח באוקטובר.

 

החוק אושר רק לאחר שהממשלה התחייבה להוסיף גם את ירושלים להצעת החוק, שמתייחסת לאזורי עדיפות בפריפריה: נגב, גליל ויהודה בשומרון. עם זאת, אוניברסיטת בן-גוריון בבאר-שבע והאוניברסיטה העברית בירושלים לא כלולות בהטבה.

 

נשיאת האוניברסיטה, פרופ' רבקה כרמי, אמרה כי "זוהי החלטה המהווה פגיעה קשה בנגב, תושביו ובעתידו". במשרד ראש הממשלה טוענים מנגד כי מדובר באוניברסיטה מבוקשת שאינה זקוקה לסיוע החוק. לדברי פרופ' כרמי, אין כל רע ב"הפלייה" לטובת הנגב. "אדרבא, ככל שירבו בו הסטודנטים כך יגבר הסיכוי ליישובו על-ידי בוגרי האוניברסיטה. 

 

ההצעה מתייחסת לצעירים שהשתחררו החל מינואר 2010 וגם לכאלה ששירתו בשירות לאומי-אזרחי. עלות החוק: 80 מיליון שקלים בשנה. בנוסף למענק הפיקדון, המשוחררים יהיו זכאים גם לשנת לימודים במכינה חינם, הכוונה מקצועית ותעסוקתית והנחה של 50 אחוזים בשכר הלימוד.

 

יוזמת החוק, סגנית השר גילה גמליאל (ליכוד), הממונה על קידום צעירים, סטודנטים ונשים במשרד ראש הממשלה, אמרה כי "החוק יוביל למהפכה חיובית בהשכלה הגבוהה בישראל. הוא יצמצם באופן משמעותי את הפערים בחברה הישראלית, ויאפשר להפוך את ההשכלה הגבוהה לנגישה יותר לכל צעיר וצעירה".  

 

לפני אישור החוק הסתייג יו"ר ועדת החינוך והתרבות, ח"כ זבולון אורלב, בדרישה שירושלים תיכלל בהצעת החוק.

לדבריו, אם החוק היה מתקבל ללא ירושלים היה הדבר פוגע במוסדות החינוך בבירה וגורם לנזק חמור. הוא הוסיף כי אלמלא ירושלים תצורף לחוק תיווצר בעיר "הגירה שלילית של אוכלוסיה חזקה, זהו מעין פיגוע קשה".

 

גם ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, בירך על החוק והודה לממשלה על הבטחתה לכלול בו גם את ירושלים. "אי הכללתה של ירושלים היתה יוצרת תקדים מסוכן אשר היה פוגע בעתידה של העיר", אמר ברקת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
יוזמת החוק. סגנית השר גילה גמליאל
צילום: צביקה טישלר
מומלצים