שתף קטע נבחר

לקראת הכרעה: חוקי ההגירה יטלטלו הממשלה

ביום א' יצטרכו השרים להכריע בשורת עניינים, בהם ילדי הזרים, חוק הנאמנות ואיחוד משפחות - סוגיות שגם שרים מאותה מפלגה חלוקים לגביהן. נתניהו כבר הצהיר שדרושה מדיניות הגירה, אבל טרם גיבש עמדות ברורות באף אחת מהסוגיות

סערה עתידה לטלטל את ישיבת הממשלה הקרובה: השרים יידרשו להכריע בשורה של החלטות ערכיות על מדיניות ההגירה של ישראל. המלצות ועדת השרים בראשות שר הפנים אלי ישי לגבי מעמד ילדי העובדים הזרים המועמדים לגירוש, תשתלב במסגרת בהשלמת הדיון על מדיניות ההגירה הכוללת של ישראל, שהחל השבוע, שעליו תבוסס התשתית לחקיקה ראשית בנושא, במושב החורף הקרוב של הכנסת. לצד זאת, יעלו לדיון עוד שתי סוגיות: התנעת החקיקה המחייבת הצהרת נאמנות לישראל יהודית ודמוקרטית כתנאי לקבלת אזרחות, ואיחוד משפחות פלסטיניות וערביות ישראליות. 

 

לדברי בכיר בסביבתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הוא טרם הכריע בסוגיות שעל הפרק, והוא יודיע על עמדתו רק בתום הדיון בממשלה. ויכוח נוקב צפוי על כל נושא ונושא, שכן רבים מהשרים חלוקים בדעתם בכל אחת מהסוגיות. כך למשל, רוב שרי העבודה תומכים בתקנות מקלות שימנעו גירוש של ילדי העובדים הזרים ומתנגדים לחקיקה המתנה אזרחות בהצהרת נאמנות.

 

מחלוקת נוספת היא בתביעות הקפדניות שמבקשים שרי ש"ס להחיל בכל אחת מהסוגיות, כדי לעצור את מה שנראה בעיניהם כבעיה חברתית מסוכנת: יצירת מיעוט אפריקני שבסיסו מסתננים ועובדים זרים.

 

כך או כך, ראש הממשלה, יחד עם שר המשפטים יעקב נאמן שהוביל ועדת שרים אחרת שעסקה במדיניות ההגירה, מבקש למצוא נתיב שיעצור את ההסתננות ואת הרחבת מעגל העובדים הזרים, אך ימנע ביקורת קשה על ישראל המגרשת ילדי עובדים זרים, שישראליותם אינה מוטלת בספק.

בשלב זה, לאחר שני ימי דיונים בממשלה בתחילת השבוע הנוכחי, לא הצליח נתניהו למצוא את הנוסחה שתאפשר זאת, בשל המחלוקות בין סיעות הקואליציה שלו, ולעתים בתוך הסיעות עצמן.

 

ביום ראשון, עם תחילת הדיון, הצהיר נתניהו על כוונתו לצרף את ישראל למדינות העולם המערבי, מכיוון שהיא נותרה כמעט היחידה בלא מדיניות הגירה מוצהרת. "אשר לילדי העובדים הזרים", אומרים בסביבת ראש הממשלה, "אנחנו רוצים שאלה שהם ישראלים על פי הקריטריונים שקבעה ועדת השרים יישארו בארץ מטעמים הומניטריים. מאידך, אנו מבקשים להבהיר שילד ישראלי אינו סרטיפקט לקבלת אזרחות או היתר שהייה אחר לעובד זר בלתי חוקי, ודאי לא למסתנן. זהו מרחב התמרון שבו תתבקש הממשלה להכריע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"ילד ישראלי אינו סרטיפקט לקבלת אזרחות". נתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים