שתף קטע נבחר

הפגנה נגד השתמטות: עוד עשור, רבע יקבלו פטור

עשרות פעילים מכל הקשת הפוליטית הפגינו מול ביתו של ברק נגד חוק טל, המסדיר את הפטור משירות לחרדים ש"תורתם אומנותם". ניצן הורוביץ: החוק נכשל, הוא מפלה בין האזרחים

ימין, מרכז ושמאל - עשרות פעילים מרחבי הקשת הפוליטית התייצבו הבוקר (יום ו') סמוך לביתו בצפון תל-אביב של שר הביטחון, אהוד ברק, והפגינו נגד ההשתמטות משירות צבאי או אזרחי ובעד שוויון בנטל, כעשור לאחר כינונה של ועדת טל, שחוקקה את חוק טל המסדיר את המשך מתן הפטור משירות צבאי לבחורי ישיבה ש"תורתם אומנותם".

 

בהפגנה הציגו אנשי עמותת "הפורום לשוויון בנטל" נתונים, לפיהם מאז שהחוק נכנס לתוקף התחדדה מאוד מגמת העלייה במספר מקבלי הפטור משירות צבאי, שעמד על אזור ה-30 אלף בשנת 2000,

ובשנה זו חצה את קו ה-60 אלף - המהווים 14% מכלל ציבור המתגייסים. העמותה מזהירה כי אם תימשך המגמה, עוד עשור מהיום - בשנת 2020 - יעמוד כבר מספר מקבלי הפטור לפי סעיף "תורתו אומנותו" על 110 אלף, כלומר רבע מציבור המתגייסים.

 

בין המפגינים היו גם נושאי דגלי מרצ, בראשות ח"כ ניצן הורוביץ. כן נגח בהפגנה ח"כ רוברט טיבייב מקדימה. המפגינים נשאו שלטים בהם קראו לראש הממשלה ולשר הביטחון לפעול למען גיוס שווה לכולם: "הרוב הדומם מתעורר", "שר הביטחון מפחד", "חוק טל מפלה בין דם לדם". באחד השלטים נראה דיוקן חצוי שהורכב מפניו של ברק ומפניו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, שתחתיו נכתב: "לא אשתוק כי ארצי שינתה את פנייה".

 

המשטרה אסרה להפגין מתחת לבית השר

"באנו למחות ניגד הביזיון שנקרא חוק טל, שנמשך כבר עשור והוא כיסוי להתשמטות", אמר ח"כ הורוביץ ל-ynet, והבהיר כי החוק נכשל: "החרדים לא מתגייסים לצבא והיקף הפטורים של 'תורתו אומנותו' מגיע לרבבות. זו אפליה בוטה בין אזרחי המדינה. יש אזרחים שעליהם נופל הנטל הזה והוא נטל קשה מאוד, גם השירות הסדיר וגם המילואים. זו לא דרכה של מדינה יהודית, דמוקרטית וציונית. יש כאן אנשים מכל הדעות, וכולנו מאוחדים בעמדה אחת: כולם צריכים להתגייס לשירות צבאי או לאומי".

 

המשטרה אישרה את האירוע ואיבטחה אותו, אך אסרה על המפגינים לעמוד מתחת לביתו של שר הביטחון, והמארגנים נאלצו להסיט את ההפגנה לכניסה לבית החייל, שבפינת הרחובות וייצמן ופנקס. רק לכמה מפגינים בודדים התאפשר לעמוד מתחת לביתו של השר במגדלי אקירוב.

 

"ברק הבטיח לנו לפני עשור 'עם אחד וגיוס אחד', והגיע הזמן שהוא יקים", אמרה יו"ר "הפורום לשוויון בנטל", מירי בראון, שארגנה את ההפגנה. "אם לצעירים, בני הנוער לפני גיוס והמילואימנקים שבאו להפגין היום, אז יש לנו בעיה של החיילים באמון המדינה. הם יודעים שאם הם לא ישרתו, אז לא תהיה לנו מדינה. האפליה ממשיכה לזעוק לשמים, אבל שר הביטחון בשלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המפגינים ליד בית שר הביטחון, היום
צילום: עופר עמרם
מומלצים