שתף קטע נבחר

פישר נוטה להשאיר את הריבית ללא שינוי

נגיד בנק ישראל נוטה להשאיר ביום שני את הריבית על 1.5%, זה החודש הרביעי ברציפות, תוך חשש מהתחזקות מחודשת של השקל ביחס לדולר וליורו, התחזקות שעלולה לפגוע ביצואנים

הנהלת בנק ישראל תתכנס מחר בבוקר לשני ימי דיונים, שבסופם יודיע ביום שני בערב הנגיד, פרופ' סטנלי פישר, על גובה הריבית לחודש אוגוסט. פישר נוטה לשוב ולהשאיר את הריבית ללא שינוי זה החודש הרביעי ברציפות ברמה של 1.5%, זאת למרות העובדה שהריבית השלילית במשק יורדת ומסתכמת כעת במינוס 1.3%, מה שתומך בעליית מחירי הדירות, שזינקו בשנה האחרונה בכ־20%.  

 

מה שתומך בהחלטה האפשרית של הנגיד אלה ההערכות הלא מעודדות שפורסמו לאחרונה על מצב המשק. בתחילת השבוע שעבר עדכנה הלמ"ס כלפי מטה את נתוני הצמיחה והיצוא לרבעון הראשון של השנה. גם בנק ישראל דיווח על האטה שמסתמנת בפעילות של ענפים מרכזיים במשק ברבעון השלישי.

  

גם נתוני האינפלציה תומכים באפשרות לדחות את העלאת הריבית. האינפלציה בפועל מסתכמת כעת ב־2.4% ונמצאת בתך תחום יעד האינפלציה שקבעה הממשלה (1%–3%). אולם הגורם העיקרי שצפוי להשפיע על החלטת הריבית הוא החשש מהתחדשות התחזקות השקל ביחס לדולר וליורו. בבנק ישראל מעריכים כי הריביות במשקים החשובים בעולם יישארו ללא שינוי עד סוף השנה. במקרה כזה, העלאת הריבית בארץ תגרום להתחזקות השקל, דבר שיפגע ביצואנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יודיע בשני. סטנלי פישר
צילום: חגי אהרון
מומלצים