שתף קטע נבחר

תוכנית חדשה: לימודי תואר שני בשילוב הוראה

סטודנטים לתואר שני, במקצועות כמו פיזיקה, אנגלית והיסטוריה - יוכלו לשלב לימודי הוראה. התוכנית תצא לפעול בשנת הלימודים הבאה במכללת אורנים וייתכן שגם במכללות נוספות

המועצה להשכלה גבוהה אישרה תוכנית חדשה להסמכת סטודנטים לתואר שני בהוראה. כך נודע היום (א') ל-ynet. התואר החדש, "מוסמך בהוראה", מיועד למשוך אקדמאים בעלי תואר ראשון במקצועות רלוונטיים למערכת החינוך - כמו פיזיקה, אנגלית, היסטוריה ועוד, המעוניינים ללמוד לתואר שני בשילוב הוראה.

 

התוכנית תצא לפעול בשנת הלימודים הבאה במכללת אורנים שבצפון. עוד כמה מכללות ביקשו גם הן להתחיל עם התוכנית בשנה הבאה - בהן מכללות הכשרת המורים - סמינר

הקיבוצים, בית ברל ולוינסקי. בהמשך גם האוניברסיטאות, בהן תוכניות ובתי ספר להכשרת מורים, יוכלו להציע לימודים לתואר החדש.

 

סוגיית ההכשרה להוראה מצויה בשנים האחרונות במרכזם של דיונים ציבוריים ובפעילותן של מערכות חינוך בארץ ובעולם. ועדות וגופים שונים הוקמו לצורך עיסוק בנושא זה. בשנת 2006 קבעה ועדת מומחים בנושא כי יש לגייס סטודנטים בעלי תארים מתקדמים, על מנת לשפר את איכות ההוראה ובכדי למנוע בריחת מורים מהמערכת.

 

שר החינוך, גדעון סער, המשמש גם כיו"ר המועצה להשכלה גבוהה, אמר ל-ynet כי אישור התוכנית מהווה שלב נוסף בשיפור איכות ההוראה בישראל. "המורים הם עמוד השדרה של מערכת החינוך", הוא אמר. לדבריו, התוכנית תקדם את מקצוע ההוראה. "היא תשדרג באופן משמעותי את הרמה האקדמית של המועמדים, ותמשוך לתחום מועמדים בעלי מסוגלות מקצועית גבוהה".

 

לא מיועדת למורים

אז כיצד תראה תכנית הלימודים הלכה למעשה? מתכונת לימודים זו משלבת לימודי תואר שני עם תעודת הוראה. היא קיימת במספר מדינות בעולם - ארצות-הברית, בריטניה, הולנד ועוד. מתכונת זו מיועדת לאקדמאים בעלי תואר באחד ממקצועות ההוראה במערכת החינוך. היא לא מיועדת למורים בעלי תואר ראשון, אלא לאקדמאים המעוניינים ללמוד לתואר שני בשילוב עם הוראה.

 

תוכנית הלימודים לתואר זה מהווה עליית מדרגה של ממש, לעומת לימודים לתואר ראשון בהוראה משולב תעודת הוראה (B.Ed.) או לימודי תעודת הוראה. תוכנית הלימודים תציע הרחבה והעמקה בתחומים השונים של ההוראה והפדגוגיה, תוך הזדמנות מספקת לפיתוח ידע והבנה תיאורטיים-מחקריים לצד ידע והבנה יישומיים.

 

מתכונת זו, המקנה במשולב תואר שני בהוראה או בהוראת הדיסציפלינה עם

תעודת הוראה, שונה מתכניות לתואר שני M.Ed, שמיועדות מראש לבעלי תעודת הוראה וניסיון הוראתי, ומהוות מסלול לפיתוח מקצועי של מורים וגננות, או מתכניות לימודים לתואר M.A, בהוראת המקצוע הנלמד בנפרד מתעודת הוראה.

 

לפני יומיים פורסם ב-ynet על ניסיונות משרד החינוך לגייס כוחות אקדמאיים להוראה מקרב הסטודנטים, כדי לחזק את מקצוע ההוראה. כעת, נפתחת חזית נוספת שנועדה להתמודד עם המחסור החמור במורים, צמצום הנשירה של סטודנטים להוראה ושיפור איכות המורים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיועד לסטודנטים לפיזיקה, אנגלית, היסטוריה ועוד
צילום: ablestock
מומלצים