שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  האוצר: סטודנטים מקבלים פי 3 תמיכה מאברכים
  לפי נתונים שהעביר החשב הכללי לוועדת הכספים, תקציב המדינה ב-2010 לתמיכה בתלמידים במסגרות להשכלה גבוהה עמד על 366 מיליון שקל, בעוד הסיוע לתלמידי ישיבות עמד על 110 מיליון שקל. היו"ר גפני: "פסיקת בג"ץ איננה מבוססת. אין סיבה להפסיק את תשלומי הבטחת ההכנסה לאברכים"

  המדינה תומכת בסטודנטים במוסדות ההשכלה הגבוהה בסכום שנתי הגבוה פי שלוש מהתמיכה שניתנת לאברכי הישיבות; כך עולה מהנתונים שקיבל בסוף השבוע שעבר יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), מהחשב הכללי באוצר, שוקי אורן.

   

   

  גפני ביקש את נתוני האוצר בעקבות הסערה הציבורית שפרצה סביב פסיקת בג"ץ נגד מתן הבטחת ההכנסה לאברכים. נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית בייניש, קבעה כי ההבדלה בתמיכת המדינה בין אברכים הלומדים בכולל לסטודנטים היא איננה שיוויונית וכי יש לבטלה. היא ציינה בפסיקתה כי משרדי הממשלה לא נענו לבקשתה לקבל נתונים להשוואת תמיכות המדינה באברכים (תלמידי ישיבות נשואים) עם מלגות הלימודים שהמדינה מממנת לסטודנטים. הנתונים שהובאו לוועדת הכספים מראים כי אם יבוטלו הקצבאות לאברכים הפער בינם לבין ה"סטודנטים" - אמנם יגדל, אך הוא כבר גדול ממילא.

   

  בדיון שהתקיים בוועדת הכספים, ביקש גפני מהחשב הכללי את הנתונים שהשופטת בייניש ביקשה ולא קיבלה. בסוף השבוע שעבר השיב אורן לגפני כי "התקציב שייעדה המדינה ב-2010 לתמיכה בתלמידים במסגרות להשכלה גבוהה ובמוסדות להכשרה מקצועית עומד על סך 366 מיליון שקל, וסך התקציב המיועד כסיוע לתלמידי ישיבות עומד על סך 110 מיליון שקל".

   

  גפני אמר היום בתגובה כי ממכתב החשב הכללי עולה שטענת ה"אי-שוויון" בפסיקת בג"ץ, איננה מבוססת. "אני לא יודע מדוע האוצר לא העביר את המסמך קודם לבג"ץ. לי זה מוכיח כי מאחר שהתמיכה באברכים היא רק שליש מהתמיכה בסטודנטים, אין סיבה להפסיק את תשלומי הבטחת ההכנסה לאברכים. לפיכך נמשיך לפעול כדי להבטיח את המשך התמיכות, בלי לסתור את החלטת בג"ץ, כשאנחנו עומדים על קרקע מוצקה יותר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הדיון על ביטול תקצוב האברכים בבג"ץ
  צילום: דודי ועקנין
  מומלצים