שתף קטע נבחר

חנין זועבי לגרדיאן: חשש מאינתיפאדה שלישית

הח"כית שהשתתפה במשט לעזה אמרה לעיתון הבריטי כי היא מתנגדת לאלימות, אך אם ישראל לא תכיר בבעיה המצב עלול להידרדר. "ישראל רוצה שנעבור על החוק, אבל לא נעשה זאת"

הסערה הבאה בדרך? אחרי שהכנסת שללה את זכויות היתר של חנין זועבי מבל"ד, התראיינה חברת הכנסת הערבייה שהשתתפה במשט לעזה, והזהירה מפני אינתיפאדה שלישית. בראיון לעיתון הבריטי "גרדיאן" שמתפרסם הבוקר (יום ב'), אמרה זועבי, כי "אם ישראל לא תכיר בבעיה, יתפתחו תנאים לאינתיפאדה שלישית".

 

זועבי אמרה לעיתון הבריטי, כי "אנו מסכימים למדינה דמוקרטית וליברלית, הצבענו לכנסת. אך איננו עניין פנימי, אנחנו נייר הלקמוס של הבעיה כולה. אם ישראל לא תכיר בכך, המצב יידרדר לכדי אינתיפאדה שלישית". עם זאת, אמרה זועבי כי היא מתנגדת לרעיון שערביי ישראל יתמכו באלימות.

 

"אנחנו לא תומכים בזה", אמרה זועבי, "אני אפילו לא אוהבת את המילה אלימות. ישראל רוצה שנעבור על החוק, אבל לא נעשה זאת. לא עברתי על אף חוק כשעליתי על ספינת המרמרה שהשתתפה במשט לעזה".

 

לפני כשבועיים נשללו מח"כ זועבי זכויות היתר על-ידי חבריה למשכן. ברוב של 34 תומכים מול 16 מתנגדים, החליטה הכנסת לבטל את זכות היתר שלה ליציאה מהמדינה, לקחה ממנה את הדרכון הדיפלומטי ושללה ממנה את השתתפות המדינה בהוצאות משפטיות. מדובר באקט סמלי, מכיוון שלזכויות היתר אין כמעט משמעות מעשית.

 

בכתבה מתייחסת זועבי לערבי שהורשע באונס אחרי שהתחזה ליהודי וקיים יחסי מין עם אישה יהודייה, ולהחמרת גזר דינו של השוטר שחר מזרחי, שירה למוות בפורץ ערבי. היא אמרה כי ההרשעה באונס היא דוגמה ל"פסיכוזה קולקטיבית", והוסיפה: "בדרך כלל משטרים רוצים לשחרר את עמיהם מפחד ושנאה. המשטר הזה סוחר בפחד ובפרנויה".

 

לדבריה, תחת הלחץ שבו נתונים הערבים הם הופכים מקהילה שרואה את עצמה כזו שנאבקת למען זכויותיה האזרחיות לאחת שהיא חלק מהמאבק הפלסטיני. "לקח לנו 40 שנה להודות שאנחנו פלסטינים. עוד 15 שנה עברו עד שהבנו שתהליך

השלום שהחל תחת הסכמי אוסלו היה אסון".

 

לדבריה, "מדיניות המקל והגזר נכשלה, וכעת אנחנו רואים שישראל מוכנה לזנוח את הצד הליברלי שלה כדי לשלוט בנו. פעם היינו פאסיביים, ועכשיו אנחנו אקטיביים בנודע לזהות הלאומית שלנו".

 

זועבי הטילה ספק בכך שנשיא הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, יכול לנהל משא ומתן עם ישראל על הקמת מדינה "גדולה יותר מרשות מקומית". "לא היגרנו לישראל... אנחנו הילידים של ארץ שממנה אנחנו מגורשים בהדרגה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ זועבי. "ישראל רוצה שנעבור על החוק"
צילום: חגי אהרון
ה"מרמרה". "לא פשעתי כשהייתי עליה"
צילום: דודי כהן
מומלצים