שתף קטע נבחר

עתירה לבג"ץ: למנות אשה לוועדת טירקל

ארגוני נשים דורשות לצרף אשה לוועדה החוקרת את אירועי המשט לעזה. "החוק קובע מפורשות כי בכל ועדה ציבורית יינתן ביטוי הולם לנשים ממגוון קבוצות האוכלוסייה", הן טוענות

חמשת החברים ושני המשקיפים בוועדת טירקל הם גברים, ויש מי שדורש שתהיה אשה בין אלו שיחקרו את אירועי ההשתלטות על המשט לעזה. שדולת הנשים בישראל, עמותת "איתך" - משפטניות למען צדק חברתי ועמותת "כן"- כוח נשים וקידום מנהיגות נשים בישראל, הגישו בצהריים (יום ג') עתירה לבג"ץ נגד ראש הממשלה וועדת טירקל בדרישה למנות נשים לוועדה. בנוסף מבקשים הארגונים להוציא צו ביניים, שיורה לוועדה להשהות את המשך פעילותה - עד לדיון ומתן החלטה סופית בעתירה.

 

בעתירה נטען, כי למרות חשיבותן הברורה והמכרעת של מסקנות הוועדה והשפעותיה על מעמדה הבינלאומי של מדינת ישראל - אישרה ממשלת ישראל את הרכב ועדת טירקל, בניגוד מוחלט לחוק שיוויון זכויות האשה. עוד נטען בעתירה, כי גם לאחר

 ההחלטה להרחיב את הרכב הוועדה ולמנות שני חברים נוספים - לא מצאה לנכון הממשלה לחדש את מאמציה ולמנות לפחות אשה אחת במסגרת סבב המינויים המחודש.

 

"בהיעדרן של נשים והיעדר ייצוג לנשים ממגוון קבוצות נוספות באוכלוסייה, ולמרות קיומן של נשים העונות על הדרישות הענייניות לחברות בוועדה, רואות העותרות הפרה בוטה, ברורה, ובלתי סבירה של החוק - הקובע מפורשות כי בכל ועדה ציבורית או צוות לעיצוב מדיניות לאומית - יינתן ביטוי הולם לנשים ממגוון קבוצות האוכלוסייה", נטען בעתירה.

 

לטענת הארגונים, נסיונה של הממשלה למנות נשים להרכבה של הוועדה אינה יציאת ידי חובת החוק. "אין הדעת והמציאות יכולים

 להצביע על כך, כי לא יכולה להימצא משפטנית או בעלת מקצוע מתחום המשיק לתחומי עיסוקה של הוועדה, אשר תיענה לבקשה להצטרף לוועדה".

 

העותרות מבקשות מבית המשפט לקבוע באופן חד משמעי, כי "הוועדה חורגת מהחוק ולכן עליה לרפא את הפגם ולמנות נשים להרכב הוועדה". עוד מדגישים הארגונים, כי היעדר נשים בתוך הרכב הוועדה מסיר משולחן ועדת טירקל את הזווית המגדרית המתחייבת מהנושאים הנדונים בה. "לפחות אשה אחת תוכל להביא איתה לשולחן הוועדה את הראייה המגדרית ההכרחית", נטען.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ועדת טירקל. תצורף אשה?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים