שתף קטע נבחר

פנייה לבג"ץ: מנע עימותים בין החסידויות

בצעד חריג, עתר מזכירו של האדמו"ר ממכנובקא לבג"ץ בדרישה לאבטח את הרבי וחסידיו המבקשים להשתטח על קבר האדמו"ר הקודם מבעלז, מחשש להתנכלויות

בית המשפט יתערב בסכסוך בין החסידויות? מזכירו של האדמו"ר ממכנובקא עתר לבג"ץ בדרישה לחייב את משטרת ישראל לאבטח את הרבי ואת חסידיו המבקשים להשתטח על קבר האדמו"ר הקודם מבעלז, זאת מחשש להתנכלות מצד חסידיו של האדמו"ר הנוכחי. מדובר בצעד חריג ביותר בחברה החרדית, בה מקפידים בדרך כלל באדיקות על האיסור ההלכתי לפנות ל"ערכאות" - בתי משפט שאינם דנים על פי דין תורה. 

 

בין בעלז למכנובקא קיים מאבק ארוך שנים על המשכיות שושלת בעלז, ואנשי מכנובקא אף קוראים לעצמם לעתים - וגם בעתירה זו - בעלז-מכנובקא. מדי שנה, ביום פטירת האדמו"ר הקודם, נרשמות באזור הקבר תקריות אלימות בין הצדדים. עתירה זו של אנשי מכנובקא לבג"ץ – הגם שהיא מופנית כנגד המשטרה - היא עליית מדרגה משמעותית במאבק זה. במקרים קודמים בהם פנו חרדים לבתי משפט אזרחיים בעניינים פנים-מגזריים, גינו את העותרים רבנים בכירים מכל הזרמים, גם כאלה שאינם קשורים לנושא, ובכמה מהם אף נפסק כי הם מנודים מהחברה.

 

בעתירתו לבג"ץ טוען שלום אנגלנדר, מזכירו האישי של האדמו"ר מכנובקא, כי בשנתיים האחרונות תקפו חסידי בעלז באלימות את אנשי המחנה היריב, איימו עליהם והטרידו אותם, וכן ניפצו שמשות בבתי כנסת של קהילתם. עוד סיפר כי אירועים אלה מגיעים לשיאם מדי שנה ביום העלייה המרכזית לקבר, וכי בשנת 2008 הותקף ונחבל קשות סבו בן ה-79, הרב אליהו אנגלנדער, ממייסדי חסידות מחנובקא, ושנה קודם לכן – האדמו"ר עצמו. 


כנס בחסידות בעלז (צילום: שוקי לרר) 

  

לקראת הילולת השנה שעברה נפגש העותר וחסידים נוספים עם גורמים במשטרת ישראל וביקשו להקצות להם שעות שבהן יוכלו להתפלל ברחבת הקבר תחת אבטחה. נציגי המשטרה אמרו כי אנשי מכנובקא אכן זכאים להגנה זו, אך קבעו כי היא תינתן בין השעות 02:00 ל-03:00 בלילה. החסידים מחו על כך וטענו כי על פי מנהגם אסור לקרוא פרקי תהילים בזמן זה וכי אין תחבורה ציבורית שבאמצעותה הם נוסעים למקום הקבר, ולבסוף סוכם כי יזכו לאבטחה בשעות 05:00 – 06:30.

 

הסעד שמבקשים העותרים מבית המשפט הוא לקראת אירוע האזכרה השנתי שייערך במקום ביום ראשון הבא, ובו, להערכתם, צפויים להשתתף כ-700 מחסידי מכנובקא ובכללם האדמו"ר. בא כוחו של אנגלנדר, עו"ד זרי חזן, טען כי החל מחודש מאי הוא מנהל משא ומתן עם

גורמי המשטרה לעניין תנאי האבטחה, אולם בהצעתה האחרונה אמרה כי תאפשר זאת בשעות 04:00-06:00 לפנות בוקר בלבד.

  

על פי עו"ד חזן, המסלול המוצע מסכן את שלום חסידי מכנובקא, המשטרה מטילה עליהם עלויות כלכליות בלתי סבירות של מימון תחבורה פרטית וכן אוסרת עליהם להפעיל מגברים בשעת התפילה, שעה שהרמקולים המופעלים בידי חסידי בעלז נותרים פעילים במהלך תפילתם של חסידי מכנובקא. לטענתו, בהגבלה האחרונה מונעת המשטרה מהאדמו"ר ממכנובקא וחסידיו לשאת תפילה באזכרה בכבוד, באופן שוויוני ובאין מפריע.

  

"החלטת המשיבה פוגעת בחירויות היסוד של אנשי חסידות בעלז-מכנובקא", נטען בעתירה, "ובכללן חירות האסיפה הנגזרת מחופש הביטוי, חופש הדת והפולחן וכן חופש התנועה של העותר ויתר אנשי החסידות". לפיכך דורשים העותרים מבג"ץ להורות למשטרה להעמיד תנאים סבירים יותר לאבטחת האירוע - כאלה שאינם פוגעים בזכויות היסוד של אנשי החסידות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית כנסת בעלז בירושלים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים