שתף קטע נבחר

המדינה: חשש לחיי אדם בהפגנת ימין מול סלאח

המדינה ביקשה מבג"ץ לדחות את בקשתם של פעילי הימין לקיים הפגנה באום אל-פחם. לטענת גורמי המשטרה ושב"כ, יש חשש אמיתי לפגיעות בנפש

אזהרה חמורה וחריגה של המדינה מפני הפגנת אנשי ימין בלב ליבה של העיר הערבית. פרקליטות המדינה טענה היום (ד') כי יש חשש אמיתי שהפגנת הימין באום אל פחם עלולה להוביל להרוגים ולצאת מכלל שליטה. הפרקליטות הציעה לקיים את ההפגנה בפאתי העיר ובכך לאזן בין חופש הביטוי לבין השמירה על הסדר הציבורי ושלום הציבור.

 

בתשובתה לבג"ץ ביקשה הפרקליטות לדחות את בקשתם של ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) ושל פעילי הימין איתמר בן גביר וברוך מרזל לקיים הפגנה בעיר מול ביתו של ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, השייח' ראאד סלאח, ומול משרדי התנועה. השלושה הגישו את העתירה לפני כחודש, בעקבות השתתפותם של סלאח ופעילי התנועה במשט לעזה.

 

בתשובתה טוענת הפרקליטות כי קיום ההפגנה עלול להוביל לפגיעה בשלום הציבור ובסדר הציבורי, וכי ישנו חשש אמיתי כי קיום ההפגנה עלול להוביל לחיכוך, להפרות סדר ולהתלקחות שעשויה להסלים ולצאת מכלל שליטה באופן בו כוחות משטרה גדולים לא יוכלו למנוע אותם.

 

"להערכת גורמי המשטרה ושב"כ, קיים חשש אמיתי בדרגה של ודאות קרובה כי קיום הפגנה של פעילי ימין במקומות המבוקשים בעיר אום אל פחם תוביל לפגיעה ממשית בגוף ואף בנפש". הפרקליטות הוסיפה כי חשש גורמי המשטרה מבוסס על הערכות מקצועיות ועל ניסיון העבר והוא אינו סתם בגדר חשש בעלמא.

 

הפרקליטות טענה כי ניסיון העבר מצביע שחשש המשטרה לפגיעה בשלום הציבור ובסדר הציבורי איננו ערטילאי אלא ממשי ומבוסס. הפרקליטות ציינה בתשובתה את התהלוכה שקיימו העותרים בעיר לפני כשנה וחצי,

וכתבה כי כי למרות ההיערכות המוקדמת של המשטרה נערכו הפרות סדר במקום ועימותים שכללו בעיקר ידויי אבנים מצד תושבי אום אל פחם.

 

הפרקליטות ציינה דוגמא נוספת להתפרעויות באום אל פחם, מקרה בו נכנס חבר הכנסת אריה אלדד על מנת לשמש כיושב ראש קלפי, וכתוצאה מכך החלו להתפתח באזור בעיר הפרות סדר חמורות ביותר.

 

הפרקליטות הוסיפה כי הוצע לעותרים לפנות בבקשה לקיים הפגנה מול הכלא שבו מרצה את מאסרו השייח' ראאד סלאח. 

 

בתגובה לתשובת הפרקליטות אמר איתמר בן גביר: "כמה סמלי שיום לפני מצעד הגאווה, הפרקליטות מגישה לבג"ץ תגובה שכל כולה כניעה והתקפלות בפני אנשי התנועה האיסלאמית. אם להם ולאנשי הבית הפתוח מותר להפגין, גם לנו מותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איתמר בן גביר וח"כ מיכאל בן ארי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים