שתף קטע נבחר

ערב מצעד הגאווה בי-ם: "צעדת החמורים" תשוב?

סגן ראש העיר מיהדות התורה דורש לאפשר לו ולתומכיו לערוך מפגן מחאה מול המצעד השנתי של הקהילה הגאה בבירה, שייערך מחר. "יש חמורים שגאים בחמוריותם ורוצים לעשות צעדה", הסביר. במשטרה מתנגדים, ונערכים לפקקי ענק

חמורים מול גאים? יצחק פינדרוס, סגן ראש עיריית ירושלים ונציג יהדות התורה, פנה היום (יום ד') למשטרה בבקשה לערוך מחר, במקביל למצעד הגאווה בעיר, צעדת חמורים במחאה על האירוע, שתצא מרחבת המשביר ועד לבית המשפט העליון. אירוע דומה נערך בשנים האחרונות על-ידי פעילי ימין וגורמים דתיים שונים, ובעירייה ביקשו להדגיש כי מדובר ביוזמה פרטית של פינדרוס שנעשית שלא על דעתו של ראש העיר, ניר ברקת.

 

לפי שעה, בקשתו של פינדרוס לא אושרה, אך הוא הבהיר כי לא יוותר על כוונתו לקיים את מיצג המחאה נגד הקהילה הגאה, ולא יהסס גם לפנות, במידת הצורך, לבג"ץ. "אין זכות לחמור להיות חמור?", אמר פינדרוס בשיחה עם ynet. "זו מדינה דמוקרטית, ולכן לא אקבל טענה שלחמורים אין זכות לצעוד. יש חמורים שגאים בחמוריותם ורוצים לעשות צעדה".


"מצעד הבהמות" בשנים הקודמות. מראות שישובו? (צילום: דודי ועקנין)

 

פינדרוס הדגיש כי למרות שיוזמתו אינה זוכה לתמיכת העירייה, מייצג המפגן המתוכנן ציבור רחב מקרב תושבי ירושלים. "זוהי הבעת עמדה על מה שאנחנו חושבים - שזה מעשה בהמה, מעשה כנען ומעשה מצרים", קבע פינדרוס. "אין הסבר הגיוני לכך שהרחיבו השנה את המסלול ואני לא מבין את שיקול הדעת של המשטרה שאפשרה זאת".

 

על-רקע הדברים, השלימו במשטרת ירושלים את ההכנות למצעד הגאווה, שייערך בסימן שנה לרצח בבר-נוער כשזהות האחראים לו עדיין לוטה בערפל. 1,500 שוטרים יאבטחו את הצועדים, ואליהם ייצטרפו גם לוחמי מג"ב, מאבטחים וכוחות נוספים. האירוע יועבר בשידור חי ב-ynet.

 

בבקשה שהגישו מארגני האירוע למשטרה העריכו כי כ-3,000 צועדים יגיעו מחר לירושלים. הם יתכנסו ב-16:30 בגן העצמאות, ויחלו את המסלול בסביבות השעה 18:00 - דרך הרחובות אגרון, רמב"ן, רופין, קפלן, כיכר רוטשילד ועד לגן הוורדים הסמוך לכנסת, שם תיערך עצרת בשעה 20:00.


המסלול המתוכנן של מצעד הגאווה בירושלים

 

משעות הבוקר ועד 22:00 תיאסר החנייה ברחובות שבהם ייצעדו חברי הקהילה, ובמשטרה מתכוונים לגרור לחניון גן הפעמון את כלי הרכב שבעליהם לא ייענו להוראות.

גם צירי תנועה נוספים הסמוכים למסלול הצעדה ייחסמו, ובהם הרחובות המלך ג'ורג' - בקטע שבין מרחבת המשביר לכיכר פריז; קרן היסוד - מכיכר פלומר ועד כיכר פריז; בן צבי - מצומת בצלאל עד דרך רופין, וחיים הזז - מרחוב הרצוג ועד דרך רופין. גם הרחובות החוצים את רחוב רמב"ן ייסגרו לתנועה.

 

כדי להקפיד על שמירת הסדר בעיר, הדגישו במשטרה כי לא יאפשרו לאזרחים הנושאים נשק ברישיון לצעוד בסביבות המסלול. בשל אותה היערכות, צפויים בבירה עומסי תנועה כבדים - והציבור מתבקש להימנע מלהגיע לאזור מרכז העיר באותן השעות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים נגד מצעד הגאווה בי-ם, לפני שנה
צילום: גיל יוחנן
לא מוותרים על הגאווה. המצעד ב-2009
צילום: רונן מדזיני
מומלצים