שתף קטע נבחר

סיוע לעסקים קטנים: קואוצ'ינג על חשבון המדינה

רוצה להרחיב את העסק הקטן שלך אבל לא מבין כלום בשיווק? צריך סיוע בנושאי מימון? תוכל לקבל חונך מסובסד מהמדינה - תמורת 50 שקל לשעה בלבד. מי זכאי ולאן לפנות: מדריך

בשורות לעסקים קטנים וליזמים שרוצים לפתוח עסק. הסוכנות לעסקים קטנים, הפועלת במסגרת משרד התמ"ת, מרחיבה את הקריטריונים לעסקים הזכאים לחונכות עסקית ולליווי צמוד על ידי אנשי מקצוע בסבסוד המדינה. לראשונה גם חקלאים יוכלו לקבל חונך עסקי, באמצעות מרכזי מט"י (מרכזי טיפוח יזמות), זאת לאחר שהסוכנות לעסקים קבעה כי כל עסק, כולל עצמאים המוגדרים כעוסק מורשה, יוכל לקבל קואוצ'ר. גם עמותות בעלות פעילות עסקית הפועלות בקרב אוכלוסיות מיוחדות - כמו אוכלוסיית המוגבלים, החד הוריות וכדומה - זכאיות כעת לחונך שילווה עסקים של עמותות, כמו בית קפה שמפעילים אנשים עם מוגבלויות.

 

 

בשורה נוספת: עסק שיימצא זכאי להלוואה עד 100 אלף שקל, ישלם רק 600 שקל למט"י עבור הכנת התוכנית העסקית במקום 3,000 שקל ששולמו עד כה. העסק יקבל גם שני מפגשי ייעוץ לשימוש בכספי ההלוואה. בנוסף הכריזה הסוכנות לעסקים קטנים בראשות רן קוויתי על הרחבת התוכנית "יוזמים עסק - מובטלים מקימים עסקים" לכל הארץ. הסוכנות תפתח 45 קבוצות חדשות, שבניגוד לעבר הן מיועדות גם למובטלים שאינם רשומים כדורשי עבודה בשירות התעסוקה.

 

למובטלים שיימצאו מתאימים ליזמות יוצע מסלול הכשרה הכולל חמישה שלבים: קורס יזמות עסקית, כתיבת תוכנית עסקית, סיוע ביצירת קשר עם קרנות מימון, חונכות ומערך ליווי וחניכה עד לפתיחת העסק ולביסוסו. בנוסף מקימה הסוכנות קרן להלוואות לנשים מהמגזר הערבי. הקרן תפעל במודל חדשני לא דרך בנק אלא באמצעות הקרן הפילנתרופית "קורט", המאפשרת לקבל הלוואה גבוהה יותר. בקרוב תקום קרן דומה גם למגזר הבדואי שתיתן הלוואות עד 60 אלף שקל להקמת עסק. כמו כן נמצאת הסוכנות במגעים עם בנק פאג"י כדי להרחיב פעילות בתחום המגזר החרדי. תקציב העסקים הקטנים בישראל הוא 95 מיליון שקל, בארץ פועלים 400 אלף עסקים קטנים, חלק עצמאים שאינם מעסיקים עובדים נוספים.

 

בשנת 2009 נפתחו בארץ 45 עסקים ונסגרו 37 אלף. "רוב העסקים שנפתחים נסגרים בתוך זמן קצר, והאתגר שלנו לעזור לאלה שנפתחו לשרוד ולהצליח. לכן הרחבנו את הזכאות לכולם, כי העסקים הם הכוח המניע של הצמיחה במשק", אומר רן קוויתי.

 

אחת מבעלי העסקים שנעזרו ביועץ של מט"י היא רחלי שלום, בעלת "המעגל של רחלי", סטודיו להתעמלות לנשים בשכונת רמות בירושלים. "מזה חודשיים אני נעזרת בחונך, ואני חייבת את הפרנסה שלי וההצלחה שלי למט"י ולחונך", היא מספרת. "בגיל 43 החלטתי שבא לי לעשות משהו אחר. ניהלתי מזנון במשרד ונמאס לי מהריח של אוכל ולפני שנה וחצי פתחתי את הסטודיו.

 

"ניהלתי הרבה עסקים וחשבתי תמיד שאני יודעת לנהל אבל הרגשתי צורך בסיוע בתחום השיווק. הייתה לי הרגשה שאני מפקששת משהו. פניתי למט"י וקיבלתי את היועץ אלי ורון ששינה לי את כל שיטת העבודה. הסביר לי איך פונים ללקוח איך משווקים. יעץ לי לשפץ, שידך אותי עם דיאטטנית, סייע לי להרחיב את מגוון החוגים והמכשירים. הוא אמר לי שכל פינה בסטודיו צריכה להכניס כסף ולכן הוספנו חדר למסז'ים ולקוסמטיקאית. הבאתי מדריכה מוכרת בירושלים והשם שלה הביא אנשים. הוא יעץ לי להפריד את חשבון הבנק הביתי מהעסק, ואפילו הדריך את המזכירה להיות ייצוגית. כל אלה כל רעיונות שלו. וזה עובד".

 

שאלות ותשובות

איך מצטרפים לתוכנית, והאם כל אחד זכאי?

 

כל עוסק רשאי לקבל ייעוץ באמצעות אחד ממרכזי מט"י הקרוב למקום מגוריו. רשימת הכתובות של מט"י ברחבי הארץ מופיעה באתר האינטנרט של משרד התמ"ת בכתובת .http://www.mati.org.il

 

כמה יעלה לי הליווי על ידי חונך?

 

משרד התמ"ת משתתף במימון 75% מעלות שעות הייעוץ ואת יתרת העלות, כ-50 שקל בלבד, משלם העסק. עלות שעת ייעוץ נקבעת על פי תעריפי החשב הכללי.

 

לכמה שעות ייעוץ אני זכאי?

 

עבור עסקים המעסיקים עד 4 עובדים יוקצו עד 20 שעות חונכות; לעסקים המעסיקים 5 עד 10 עובדים יוקצו עד 100 שעות חונכות; עבור עסקים המעסיקים 11 עד 100 עובדים יוקצו עד 150 שעות חונכות. עבור עסק בהקמה יוקצו עד 30 שעות חונכות.

 

מה כוללת החונכות?

 

החונכות כוללת כמה שלבים. בשלב הראשון נערכת פגישה ראשונית לשם תיאום ציפיות בין נציג העסק לנציג מט"י ובעקבותיה מוקצה חונך מתאים לליווי העסק. לאחר מכן מכינים דו"ח אבחון ותוכנית עבודה לגבי הפעולות שאותן יש לנקוט לשיפור מערך העסק. השלב השלישי הוא ביצוע החונכות בהתאם לתוכנית ובתחומים שעליהם הוחלט.

 

אני צריך ייעוץ בשיווק, האם אפשר לקבל ייעוץ רק בנושא ספציפי זה?

 

מט"י יתאים עבורך יועץ מומחה על פי הצורך. יש יועצים מיוחדים למימון, לשיווק וכדומה.

 

אני מקים עסק חדש. האם מומלץ לי לקבל ייעוץ?

 

כן. עסק חדש הוא עדיין חסר ידע, ולכן מומחה חיצוני יכול למנוע טעויות ולהוסיף מידע.

 

האם יש זמן המתנה לחונך?

 

אין צורך להמתין זמן רב. העסק יכול לקבל חונך תוך 4-3 ימים.

 

מהי ההכשרה של חונך? אילו יועצים יש במאגר?

 

המאגר כולל יועצים מהשוק החופשי הנותנים ייעוץ לעסקים לא רק במסגרת החונכות. כדי להיכלל במאגר החונך צריך להיות בעל תואר ראשון ו-10 שנות ניסיון.

 

 

הכתבה פורסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים