שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מסמכים: כך פעל צבא ארה"ב אחרי חטיפת חייל

  כלי תקשורת בארה"ב ממשיכים לנבור בעשרות אלפי מסמכי "יומני המלחמה באפגניסטן" שדלפו לרשת. ביניהם נמצא תיעוד נדיר של הימים הראשונים אחרי נפילתו בשבי של בו ברגדאל

  דקות ספורות אחרי שדווח על היעלמותו של החייל בו ברגדאל, חבריו בצבא האמריקני פתחו בחיפוש נרחב שהקיף בונקרים, כלי רכב ואף בתי שימוש ותחנות משטרה. חמש שעות לאחר מכן, אחרי שנשלחו כלבי גישוש, אנשי המודיעין יירטו מסר שחשף את החשש הגדול ביותר - חברם נפל בשבי.

   

   

  כל הפרטים הללו מופיעים בין 92 אלף מסמכים של צבא ארה"ב העוסקים במלחמה באפגניסטן ואשר הודלפו לאתר "ויקיליקס". המסמכים, שפורסמו השבוע בשלושה עיתונים - "ניו יורק טיימס" האמריקני, "גרדיאן" הבריטי ו-"דר שפיגל" הגרמני - הם חלק מהדלפת המידע הגדולה ביותר בתולדות מערכת הביטחון האמריקנית.

   

  המסמכים כוללים תיאור של הימים הראשונים שאחרי חטיפתו של ברגדאל, חייל בן 24 מאיידהו, המוחזק בשבי הטליבאן זה יותר משנה. ביניהם ניתן למצוא

  תמלילים של שיחות בקשר הצבא האמריקני וכן עדויות של חיילים שניסו לקדם עסקת חילופי שבויים עם מנהיגי שבטים.

   

  ב-30 ביוני 2009 נעלמו עקבותיו של טוראי ברגדאל, חייל בגדוד צנחנים, במהלך שירותו במזרח אפגניסטן. כעבור ימים ספורים הוא הופיע בסרטון שפרסם הטליבאן, ושוב בסרטון נוסף שפרסם ארגון הטרור בחג המולד האחרון. מסמכי "ויקיליקס" מלמדים שמנהיגי שבטים אפגנים הבטיחו לאנשי הצבא האמריקני שברגדאל בחיים.

   

  "הטליבאן פנה לזקני הכפר כדי לברר אם אפשר לקדם עסקת חילופי שבויים בין ארצות הברית לטלביאן", כתב חייל בדו"ח שהגיש ב-2 ביולי. "התנאים שהציב הטליבאן הוא לשחרר 15 מאנשיהם הכלואים בבית סוהר אמריקני ולמסור להם סכום כסף מסוים בתמורה לטוראי ברגדאל".

   

  הסרטון הראשון שפרסם הטליבאן

   

  מסמך אחר מתאר תשדורת שיירט המודיעין ב-1 ביולי - יום לאחר החטיפה. "תראה, יש מסוקים ומטוסים אמריקנים שמחפשים אותו", נשמע קול אחד. "הוא בטח מישהו חשוב, בגלל זה הם מחפשים אותו", השיב קול אחר. גבר שלישי הוסיף: "תוכלו לצלם סרטון שלו ולהכריז בכל אפגניסטן שיש בידינו את אחד האמריקנים". הקול השני ציין: "כבר יש לנו סרטון שלו". ואכן, שלושה שבועות לאחר מכן פורסם באינטרנט סרטון של בריגדאל בשבי הטליבאן.

   

  דיווחים סותרים על נסיבות ההיעלמות

  בשבועות שאחרי היעלמותו של ברגדאל פורסמו דיווחים סותרים לגבי הנסיבות שהובילו ללכידתו. בין היתר אמר הטליבאן שהוא שתה לשוכרה ועזב את הבסיס הצבאי ללא רשות - טענה שהוכחשה על ידי הצבא. המסמכים שפורסמו ב"ויקיליקס" מלמדים שגם הצבא לא באמת יודע מה קרה.

   

  לפי המסמכים, חמש שעות אחרי שברגדאל לא הופיע למסדר הבוקר, המודיעין יירט תשדורת לגבי "חייל אמריקני שמחפש מישהו שמדבר אנגלית". יום לאחר מכן, תועדה שיחה אחרת בין אפגנים הלועגים לחיפושי הצבא. בשיחה נטען שברגדאל נלכד בעת שניצב בעמדת שמירה - ללא נשק.

   

  ואז, ב-4 ביולי הוגש דו"ח אחר: "החייל נצפה לאחרונה בכפר כששקית מכסה את ראשו וכשהוא לבוש בבגדי חאקי כהים". עוד נמסר שהחייל נראה מובל באמצעות מכונית מסוג טויטה קורולה שהיתה מלווה בשלושה עד חמישה אופנועים.

   

  ההדלפה היכתה גלים גם באיידהו וטלטלה את משפחת ברגדאל בעיירה הקטנה היילי. נציג מטעם כוחות הביטחון עדכן את הוריו לגבי הפרסומים ב"ויקיליקס", אך סירב לדון בהם עם כלי התקשורת. "למרות שהמסמכים הודלפו, זה לא משנה את העובדה שמדובר בסודות מדינה", אמר קולונל טים מרסנו.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים