שתף קטע נבחר

חמורים במצעד בירושלים; 3 נערות עם ביצים נעצרו

כ-2,000 צועדים יצאו לכיוון הכנסת, שלוש פעילות ימין קיצוני נעצרו בחשד שהתכוונו לזרוק ביצים על המשתתפים. במקביל, מתקיימות 3 הפגנות נגד הצעדה: "חולים וסוטים, עופו מכאן"

המצעד חוזר לבירה, ואיתו גם הפגנות הנגד. כמעט שנה אחרי הרצח ב"ברנוער", שב מצעד הגאווה לירושלים, המקום בו כבר אירעו עימותים אלימים בין חרדים לבין חברי הקהילה הגאה. שלוש פעילות ימין קיצוני נעצרו לחקירה סמוך לגן העצמאות, כשברשותן ביצים אותן התכוונו להשליך על פי החשד על הצועדים. 

 

שלוש הפגנות שונות מתקיימות נגד המצעד. פעילי הימין הקיצוני ברוך מרזל ואיתמר בן גביר הובילו את ההפגנה בכיכר פריז סמוך לגן העצמאות. כמה עשרות אנשים הצטרפו אליהם ואחזו בשלטים "חולים וסוטים, עופו מירושלים". מרזל, שקיבל מוקדם יותר אישור להפגין באום אל-פאחם, אמר ל-ynet: "זו מחלה רצונית, לא נולדים עם זה. כמו שאם למישהו יש איידס ומבקשים שלא ידביק באיידס, הם מנסים להדביק אחרים. זה ההרס של כל המערב".


ההפגנה בכיכר פריז. מרזל ובן גביר הובילו אותה (צילום: גיל יוחנן)

 

הפגנה נוספת יצאה מבנייני האומה לבית המשפט העליון. בניגוד לסיכומים עם המשטרה, שלא אישרה להוביל חמורים, הביאו מארגני "מצעד הבהמות" חמישה חמורים אמיתיים. במקביל, הביאו המארגנים בובות דמויות חמור ובת יענה עליהן נכתב "אני בהמה גאה". לדברי מ"מ וסגן ראש עיריית ירושלים, יצחק פינדרוס, "המצעד מנסה להעביר מסר של מעשה לא לגיטימי ומעשה בהמי".

 

לכיכר השבת, ליד שכונת מאה שערים, הגיעו כ-300 חרדים, בעקבות קריאתו של מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, הרב יוסף אלישיב. בהפגנה זו, שנערכה תחת הכותרת "ירושלים מוקיעה ומקיאה את מצעד התועבה", קראו החרדים פרקי קינה וסליחות מתהילים. בין הדוברים היה שליחו של הרב אלישיב, הרב צבי ויספיש, שקרא להבעת מחאה וזעקה גדולה: "צאו טמאים מעם ישראל, מארץ ישראל ומירושלים עיר הקודש". על הבמה לא נראה אף נציג רשמי של המפלגות החרדיות. 

  

ברקת נעדר, כסא ריק הוצב כמחאה

בישיבה חגיגית באולם מועצת עיריית ירושלים נפתחו רשמית אירועי הגאווה בבירה, בדקת דומייה לזכר נרצחי ה"ברנוער". רק נציג אחד בלבד מהקואליציה העירונית הגיע, עופר ברקוביץ' מסיעת "התעוררות", וכמו כן נכחו במקום שלושת חברי סיעת מרצ וח"כ ניצן הורוביץ מאותה המפלגה. 


החמורים הובאו, בניגוד לסיכומים עם המשטרה (צילום: נועם מושקוביץ) 

 

כסא ריק, עליו נתלה שלט "שמור לראש העיר ניר ברקת", ניצב כמחאה על כך שברקת בחר שלא להגיע לאירועי הגאווה. יו"ר סיעת מרצ בירושלים יוסף (פפה) אללו, שניהל את הישיבה, אמר כי: "השלטון בעירייה השתנה, אבל מבחינת היחס לקהילה הכל נשאר אותו דבר. ירושלים היא עיר מאוד לא ידידותית לקהילה הגאה".

 

כל שרי הממשלה הוזמנו למצעד, אך כולם בחרו לא להגיע. הח"כ היחיד שישתתף בו הוא ח"כ הורוביץ, שהתייחס ליוזמנת סגן ראש העירייה, יצחק פינדרוס מסיעת יהדות התורה, לערוך מצעד חמורים. "כשאני שומע את דבריו של פינדרוס, שיושב בחליפה ומקבל משכורת מהמדינה, מסית ואומר 'חמורים, בהמות, סוטים', אני נדהם", אמר הורוביץ. "איך הוא לא מבין שמילים כאלה ומעשים כאלה הם שמובילים לאלימות הקשה, כפי שנוכחנו לראות לפני שנה? איך אנשים כמוהו לא מגלים אחריות?"

  

מיכאל, אחד הנפגעים בטבח ב"ברנוער", נכח בישיבת העירייה וסיפר על השנה הקשה שלו: "הרוצחים עדיין חופשיים, אי אפשר לדעת מי זה וקשה להתמודד עם הידיעה שמי שעשה את זה מסתובב חופשי. התחושה פה מורכבת - מצד אחד עצוב, אבל מצד שני זה נותן תקווה לחיים, ומזכיר לנו שביחד אנחנו יכולים לשנות".


פורסם לראשונה 29/07/2010 17:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנת הימין הקיצוני, היום
צילום: גיל יוחנן
דגל הגאווה בירושלים
צילום: גיל יוחנן
בובת דב שהביאו החרדים
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים