שתף קטע נבחר

הגיעו מים עד נפש

"הקיצוץ בהקצבות המים לחקלאים יוביל לחיסול פעילות התנדבותית של קטיף פירות וירקות לנזקקים. יש להגדיל מיידית את כמות המים לעמותות המגדלות תוצרת חקלאית באופן שיאפשר לעמותות לנצל באופן מלא את השדות העומדים לרשותם". קריאה לסדר

כשרשות המים מעלה שוב את הקמפיין "ישראל מתייבשת", אני נזכר דווקא ב"ישראל מתביישת". נושא משבר המים חזר לכותרות. בעוד שלוש שנים, כשנעבור בשלום גם את המשבר הזה, לא יוותר בישראל מפעל חשוב וציוני שאין כמותו המשלב עשייה חינוכית עם פעילות קטיף לישראלים צעירים, מבוגרים ויהודים מהתפוצות. כשעורה של הדוגמנית המצולמת יחזור להיות חלק ובריא, לא יהיה די אספקת פירות וירקות לנזקקים.

 

מדיניות סגירת הברזים של רשות המים, ממנה סובלים עמותות וחקלאים המגדלים פירות וירקות לנזקקים, פוגעת אנושות בפעילות השוטפת של העמותות; עמותת "הטוב והמיטיב" מרחובות, שנהגה לחלק למעלה מ-200 טון של פירות וירקות מדי חודש, מחלקת כיום רק כ-75 טון. כמויות הפירות והירקות המחולקות לנזקקים פחתו בכ-60 אחוזים. יתרה מזו, בשל הקיצוץ במים ירדה כמות העבודה, והעמותות נאלצות לפטר עובדים אשר עבדו בהן שנים רבות ומפרנסים משפחות שלמות.

 

מדובר פה בהרבה יותר מאשר פעילות קטיף למען נזקקים. מדובר בחיבור לערכים מתקופת קום המדינה, ערכים שכל כך מדברים ומשתוקקים עליהם ורוצים בהגשמתם. ערבות הדדית, עזרה לזולת, כבוד הדדי, חקלאות מתקדמת – ערכים שקיימים, אך הולכים ונעלמים, הולכים ומתייבשים. מדובר גם באובדן פעילות חסד ותרומה עצמית של אדם שמאמין בערכים האלו ומאמין בתמיכה ובעזרה לזולת.

 

ובמה לא מדובר? לא מדובר בגריפת רווחים מניצול המים. להפך, מדובר במינוף השימוש במים להשקעה גדולה יותר של עמותת לקט ישראל ועמותות הטוב והמיטיב. השקעה בפוטנציאל הציוני הגלום בפעילות, השקעה בחינוך ילדים וצעירים לעזרה, תמיכה וכבוד הדדי. השקעה ביהדות התפוצות שיגלו את ישראל דרך המפעל הציוני והשקעה בעתידה החברתי של מדינת ישראל.

 

בחודשי הקיץ מגיעים לישראל אלפי בני נוער מהתפוצות כחלק מתוכניות שונות של הסוכנות היהודית ושל גופים פרטיים. אלפי בני נוער מקבוצות אלו מגיעים באמצעות לקט ישראל לשדות ועוסקים בפעולת חסד של קטיף למען הנזקקים. פעולת חסד זו מקרבת את בני הנוער לחקלאות ועבודת האדמה ומהווה אטרקציה גדולה בביקורם בישראל.

 

עד כה לא נענו פניותינו בנושא. רשות המים ממלאה את פיה מים. התעלמות היא התשובה.

ולכן, ישראל מתייבשת וגם מתביישת. מתביישת משום שבזבוז המים חוגג ברשויות המקומיות, משום שכל יום רואים שתילה חדשה של צמחי נוי בערים ובישובים, משום שברשות המים מעדיפים את הנוי על פני אותן משפחות שאיבדו את פרנסתן או שידן אינה משגת לרכוש פרי או ירק.

 

אם רשות המים לא תפעל מיידית כדי להגדיל את כמות המים באופן שיאפשר לעמותות אלו לנצל באופן מלא את השדות העומדים לרשותם, נהיה עדים לעקירתו מן השורש של פרויקט חשוב זה של תרומה לקהילה. בישראל חיים למעלה מ 1.7 מיליון אנשים שאינם זוכים לתזונה מספקת. אל תתנו לישראל להתבייש!

 

  • הכותב הוא מנכ"ל ארגון לקט ישראל - עמותה ללא מטרות רווח שמטרתה הצלת מזון עבור נזקקים בישראל.
  • לקריאות נוספות לסדר לחצו כאן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בפעילות לקט ישראל
צילום: נטע מאיר
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים