שתף קטע נבחר

ירושלים: אושרה בניית 40 דירות מעבר לקו הירוק

ועדת התכנון המקומית אישרה בניית ארבעה בניינים עם 10 דירות בפסגת זאב מזרח. יו"ר הוועדה הסביר כי אין בסמכותו לעצור את התוכנית: "שיקול הדעת מצומצם ביותר". חבר מועצת העיר האשים: "אנשים מטומטמים, מה שמנהל אותם זה או טמטום או התנהלות לפי פרובוקציות"

בעוד המאמצים לפתיחת שיחות ישירות עם הפלסטינים נמשכים - נראה כי השטח מתנהל בסדר יום משלו. עיריית ירושלים אישרה היום (ב') את בנייתן של 40 יחידות דיור נוספות בשכונת פסגת זאב מזרח, הנמצאת מעבר לקו הירוק. הוועדה המקומית לתכנון ובנייה אישרה הקמתם של ארבעה מבנים, שבכל אחד מהם יהיו 10 יחידות דיור.

   

התוכנית שאושרה היא חלק ממה שהחל לפני למעלה מחודש כניסיון מחטף, בתוכנית גדולה יותר הכוללת 220 יחידות דיור באזור. אותה תוכנית כבר עוררה ביקורת בקרב הפלסטינים, בממשל בארה"ב ובקרב גורמים נוספים בעולם, בשל המחלוקת על השטחים שנמצאים במזרח ירושלים ומעבר לקו הירוק. בשלב הקודם אושרה בנייתן של 32 יחידות באותו אזור, לפני כשבועיים וחצי.


מפת האזור (באדיבות emap)

 

בעולם נמתחת ביקורת על אישורים מעין אלה, שכן הם נחשבים פרה של הסטטוס-קוו לקראת אפשרות של פתיחה במשא ומתן ישיר בין ישראל והפלסטינים.

 

התוכנית אושרה השבוע לאחר שמדי שבוע בחודש האחרון הורדה מסדר היום של הוועדה מסיבות שונות ואף "נעלמה" מסדר היום של הוועדה. יש הטוענים כי לא עלתה לדיון בגלל לחצים מדיניים, אך גורמים בוועדה הפנו אצבע מאשימה לארגוני השמאל, אותם כינו "גיס חמישי" בעירייה.

 

"מצער מאוד שבמשך חודשיים ימים ואחרי חמש ישיבות, העירייה מצליחה לאשר 40 יחידות דיור בפסגת זאב, שזה רק טיפה בים הביקוש לדירות בשכונות החדשות של ירושלים". אמר ל-ynet יו"ר סיעת הליכוד בעירייה, עו"ד אלישע פלג. "העיכוב שנגרם בגלל גורמי השמאל בעירייה מרחיק יזמים וקבלנים מבנייה בעיר וגורם להמשך הגירה שלילית ולבריחה של משקיעים". עו"ד דידי הרשקוביץ מסיעת "ירושלים ביתנו" הצטרף לדברים ואמר: "בושה שכך מתנהלים העניינים".

 

"עקרונות השיטה" או "בושה וחרפה"?

יו"ר הוועדה וסגן ראש העיר, קובי כחלון, אמר בפתח הדיון: "אנחנו נאשר לבנות בפסגת זאב, כפי שנאשר בנייה בכל שכונה אחרת". בהמשך דבריו ניסה להסביר כי לוועדה אין כלל יכולת לעצור תוכניות שכאלה: "אין לנו סמכות לא לתת לאדם את הזכויות המגיעות לו, אנשים לא מבינים את עקרונות השיטה. אין לוועדה המכובדת הזו אפשרות לנהוג אחרת. שיקול הדעת שלה מצומצם ביותר וכך גם טווח הפעולה".

 

חבר מועצת העיר, מאיר תורג'מן, טען מנגד כי "ההתנהלות של העירייה בנושא פסגת זאב והבנייה בירושלים היא בושה וחרפה".

 

"לא מגלים לחברי הוועדה את האמת, מנסים למרוח אותנו בכל מיני תרגילים",

 האשים תורג'מן. "הכל נעשה במחשכים, בגניבה ונובע מצביעות ומוסר כפול של ראש העירייה, אשר רוצה להיות 'בטוב' עם כולם וכך הוא יוצא הכי גרוע שיש. אי אפשר להמשיך לשקר ככה לכל העולם".

 

יוסף (פפה) אללו, יו"ר סיעת מרצ במועצת העיר, היה אף יותר חריף בשיחה עם ynet: "אנשים פה מטומטמים. מה שמנהל אותם זה או טמטום או התנהלות לפי פרובוקציות, כל הזמן אמרתי שאין בעיה עם פסגת זאב, הבעיה היא העיתוי".

 

"עכשיו זה הרגע הכי קריטי לקראת המשא ומתן, ואישור שכזה לא מוסיף כלום", הוסיף אללו, שהתייחס לדרך שבה אישרו בעירייה את הדברים. "רצו להכניס את זה בצורה לא מסודרת, בלי שאף אחד ירגיש. זו שערורייה. היה צריך להתחשב במציאות". 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פסגת זאב, במבט מעבר לגדר. ארכיון
צילום: AFP
מומלצים