שתף קטע נבחר

כלבת בבּאלי: עשרות מתו, 200 אלף כלבים הורדמו

בשנתיים האחרונות תקפה את האי הפסטורלי באלי באינדונזיה מכת כלבת קשה והרשויות נותרות חסרות אונים. כ-80 אנשים מתו, לפחות 200 אלף כלבים נלכדו והומתו ע"י הממשלה במהלך מעורר מחלוקת ציבורית ובבתי החולים אין חיסונים לטיפול באנשים שננשכו. "אנו זקוקים לעזרה", אומרים ברשויות

הסיפור הטראגי של וולנטינו רוסיאדי, ילד בן שמונה מאינדונזיה ממחיש את הטרגדיה הקשה שמתחוללת בשנתיים האחרונות באי הפסטורלי באלי, הנחשב לאחד המקומות היפים בעולם, אך סובל ממכת כלבת קשה הגורמת לאובדן חיי אדם ומאות אלפי כלבים.

 

וולנטינו, הותקף וננשך לפני שלושה חודשים בסמוך לביתו על ידי כלב משוטט. לאחר שטופל בבית חולים מקומי וזכה לתפרים במקום הנשיכה, הוא נשלח לביתו.  להוריו נמסר כי לא נרשמו מקרי כלבת באזורי המגורים שלהם.

 

בתחילת החודש תקף את וולנטינו חום גבוה והוא מת לאחר כיומיים. "הוא סבל מהזיות ויצא קצף מפיו", סיפר אביו, קומנאז סודה, בן 32. "בכל פעם שניסינו לתת לו מים. זה כאילו הוא נכנס להלם. הוא רעד והיה מאוד עצבני". הילד היה אמור להתחיל את לימודיו החודש בכיתה ג', אך במקום לרכוש עבורו מדי בית ספר חדשים ומחברות, אביו נאלץ להתאבל על בנו. לצידו, מונחת תמונה ממוסגרת בשחור לבן של וולנטינו.

 

באי האינדונזי בו מתגוררים כשלושה מליון תושבים ומהווה יעד תיירותי פופולארי לתיירים מכל רחבי העולם, משתוללת בשנתיים האחרונות מגיפת כלבת והרשויות נותרות חסרות אונים. 78 מקרי מוות של בני אדם תועדו באי בשנתיים האחרונות, אך ההערכות הן כי המספרים גבוהים יותר. רק בשבוע האחרון מתה אישה בת 40 לאחר שחלתה בכלבת ויתכן כי אירעו מקרי מוות רבים לא דווחו לרשויות. 

 


צילום: AP

ילדה עם כלב, ממתינה לחיסון (צילומים:AP)

 

30 אלף בני אדם ננשכו מאז תחילת השנה

הממשלה האינדונזית ציינה כי היא המומה נוכח כמות הנפגעים הגדולה. יותר מ-30 אלף נשיכות כלבים דווחו מאז תחילת השנה ברחבי האי, בעיקר באזורים בהם ישנם אזרחים רבים. במהלך שזכה לביקורת רבה במדינה, נלכדו והומתו כ-200 אלף כלבים משוטטים מתוך כ-600 אלף. רבים טענו כי במקום לבצע הרג המוני, היה צורך במתן חיסונים נרחב כפי שהמליץ ארגון הבריאות העולמי. 

 

"יש לנו בעיה רצינית עם חיסוני נגד כלבת לבני אדם...אנו סובלים ממחסור בטיפול בכל רחבי האי", אמר נוימן סאטדיה, ממשרד הבריאות המחוזי באי, שציין כי כל מכסות החיסונים יאזלו בחודש הקרוב. "אנו זקוקים לעזרה".

 

בתי החולים ברחבי באלי סובלים ממחסורים תקופתיים של חיסונים נגד כלבת שניתנים לאחר מקרה של נשיכה, מאז שהמחלה התפרצה באי. הדבר מותיר את התושבים העניים עם ברירות מעטות. למרות שניתן להשיג את החיסונים במספר בתי מרקחת, אך רבים מתושבי האי לא יכולים לממן את רכישתם.

 

"הנקודה העצובה בסיפור הוא שהם מגיעים לבתי חולים והם נאלצים לשוב על עקבותיהם, מאחר שאין חיסונים בבתי החולים", אומרת ג'אניס ג'ירארדי, אמריקנית המנהלת ארגון רווחה למען בעלי חיים באי, שדאג לחסן כ-45 אלף כלבים ואף קיבל לאחרונה מימון כדי להמשיך בפעולות ברחבי האי. "רבים מהם נשלחים הביתה ומתים".

 

קושי לשכנע את התושבים כי כלבים מעבירים מחלות

מספר מדינות, בהן ארצות הברית ואוסטרליה, פרסמו אזהרת מסע המייעצת למטיילים באזור לשקול לקבל חיסון נגד כלבת לפני הגעתם לאי ולהימנע ממגע עם כלבים משוטטים בבאלי. מספר תיירים זרים כבר דיווחו כי ננשכו על ידי כלבים, אך לא נרשמו עד כה מקרי מוות. מדי שנה מתים ברחבי העולם יותר מ-55 אלף איש ממחלת הכלבת, הנחשבת לחשוכת מרפא.

 

הכלבים בבאלי נפוצים ברחבי האי, בעיקר באזורי החופים ומצויים בעיקר בחבורות גדולות המתקרבות לאזורי המקדשים והשווקים, בהם ניתן למצוא מזון זמין.

 

רבים מהם מוחזקים ככלבי שמירה כחלק מהמסורות הדתיות באי, אך הם מתרבים באופן חופשי ומורשים לטייל ללא השגחה, דבר שמאפשר להם לחפש מזון באזורי מסעדות, בפחי אשפה ונתונים לחסדיהם של התושבים והתיירים.

 

עד נובמבר שנת 2008 היה דו קיום בין הכלבים לאנשים. באי לא היו סימנים לקיומה של הכלבת, עד למקרה הראשון ומאז מחלת הכלבת רק מתפשטת לאזורים נרחבים יותר.

 

באי מאמינים כי כלבים נגועים הגיעו מאיים סמוכים באמצעות סירות וספינות. רבים מהמלחים המקומיים מסרבים לעזוב את המזח ללא חיות המחמד שלהם, באמונה כי הן מביאות מזל טוב בים. "קשה לנו מבחינת תרבותית לשכנע אנשים כי כלבים נושאים מחלות", הוסיף סאטידיה. "על פי האמונה הבאלית המסורתית אנשים מאמינים כי כלבים יובילו אותם לגן עדן".

 


 

200 אלף כלבים הומתו והכלבת עדיין משתוללת

כשהכלבת פרצה, היא התפשטה במהירות, מאחר שחלו עיכובים רבים בניהול מסע הסברה נגד המחלה. באזורים בהם פרצה המחלה, בכירים בממשלה הורו להרוג את הכלבים באמצעות כדורי בשר מורעלים בסטריכנין וחיצים מורעלים. שליש ממספר הכלבים באי הומת מאז ההתפרצות החלה ונציג משרד הבריאות המחוזי מודה כי המצב רק הורע, מאחר שישנם שיעורי המלטה גבוהים של כלבים לצד עליה במספר נשיכות הכלבים. לדברי, רק רבע מכל הכלבים באי מוחזקים כחיות מחמד.

 

לטענת חוקרים במצב באי חסר תקווה. רק אם יחוסנו 70 אחוז מהכלבים ניתן יהיה לשלוט בהתפרצות מחלת הכלבת, אך עד כה הרשויות הצליחו להגיע רק ל-20 אחוז בלבד מכל הכלבים באי. בבאלי עדיין מתאוששים מפיגועי ההתאבדות הקטלניים ב-2002 וב-2005, שגרמו למותם של יותר מ-220 בני אדם ובממשלה חוששים כי מחלת הכלבת עלולה לגרום לנזקים כלכליים לענף התיירות המקומית. בינתיים, אביו של וולנטינו נשמע מיואש. "דבר לא יכול להחזיר בחזרה את הבן שלי", הוא אומר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כלב משוטט שנלכד על ידי הרשויות בבאלי
צילום: AP
הילד מת מנשיכה של כלב נגוע בכלבת
צילום: AP
200 אלף כלבים הומתו עד כה מאז 2008
צילום: AP
מומלצים