שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  יוני: שיא בנטילת משכנתאות - 4.9 מיליארד ש'
  הנתון מבטא עליה של 21% בהשוואה לחודש הקודם וזינוק של 67% בהשוואה לחודש אוקטובר האחרון, בו עמד היקף ההלוואות על השיעור הנמוך ביותר בשנה האחרונה. גורמים בשוק המשכנתאות: היקף הלוואות גבוה צפוי עד ספטמבר

  היקף ההלוואות לדיור עמד בחודש יוני על סכום שיא של 4.87 מיליארד שקלים, כך עולה מנתונים שפרסם בנק ישראל. מדובר בעליה של 21% בהשוואה לחודש הקודם, אז עמד היקף ההלוואות על כ-4 מילארד שקלים.

   

  שכירות או משכנתא: מה הכי מתאים לזוג צעיר?

  סכנה: אלפים לא יעמדו בתשלומי המשכנתא

   

  בהשוואה לחודש המקביל אשתקד, זוהי עליה של 32% אז עמד היקף ההלוואות על 3.7 מיליארד שקלים.

   

  זינוק חד עוד יותר, של לא פחות מ -67% נרשם בהשוואה לחודש אוקטובר האחרון, שהיה החודש עם היקף ההלוואות הנמוך ביותר - 2.9 מיליארד שקלים.

   

  ניתן לייחס את ה"בהלה למשכנתא" בכניסתם לתוקף, בתחילת יולי, של ההוראות החדשות שהוציא המפקח על הבנקים, רוני חזקיהו, בחודש מאי.

   

  המפקח הורה לבנקים, למעשה, למעט בנתינת משכנתאות מעבר למימון של 60% מערך הנכס. בכל מקרה של מימון מעבר לכך, יחוייב הבנק לבצע הפרשה של 0.75% משווי המשכנתא. המשמעות היא ייקור המשכנתא ללווים.

   

  על פי ההודעה המקורית של המפקח, הוראה זו הייתה אמורה לחול רטרואקטיבית מחודש אפריל, אולם בעקבות לחצים רבים, הסכים חזקיהו להחיל את ההוראה מחודש יולי.

   

  היקף ההלוואות צפוי להישאר גבוה עד ספטמבר

  סיבה נוספת לעליה החדה בנטילת המשכנתאות היא החשש מהעלאות ריבית, עליהן הצהיר נגיד בנק ישראל בעבר.

   

  בנוסף, טוענים גורמים בשוק המשכנתאות, חודשי הקייץ מתאפיינים באופן מסורתי בכמות גדולה יותר של נטילת משכנתא, בגלל הכניסה לדירה לפני תחילת שנת הלימודים.

   

  האם מדובר בנתון חריג, שעשוי להתמתן בחודש הבא? יש לציין כי תהליך לקיחת משכנתא אורך מספר חודשים, מרגע הגשת הבקשה ועד קבלת הכסף מהבנק,

  לכן, מעריכים גורמים בשוק המשכנתאות, ייתכן וגם בחודשים יולי-אוגוסט אנו צפויים לראות שיעור גבוה בהיקף ההלוואות שניטלו, אם כי לא בצורה חדה כמו בחודש יוני. לדבריהם, בחודשים ספטמבר-אוקטובר, אנו צפויים לראות ירידה דרמטית בנטילת הלוואות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "יוני: שיא בנטילת משכנתאות - 4.9 מיליארד ש'"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים