שתף קטע נבחר

הרצוג על החלטת ילדי הזרים: "הייתי צריך לתמוך"

שר הרווחה דיבר בגנות גירוש הילדים - אך נמנע בממשלה. עכשיו הוא מפתיע שוב וטוען שהיה צריך להצביע בעד. "ההחלטה לא מושלמת אבל סבירה. נמנעתי כי היו לי השגות, בדיעבד היה נכון לתמוך במה שהובא"

לאחר שהימנעותו בהצבעה על גירוש ילדי הזרים הפתיעה רבים, כינס בצהריים (יום ד') שר הרווחה, יצחק (בוז'י) הרצוג, מסיבת עיתונאים. הוא דיבר בנושאי משרדו, אך המשיך בהתפתלויות, והפעם הודה שהיה צריך להצביע אחרת: דווקא לתמוך בהצעה.

 

"ההחלטה שקיבלה הממשלה ביום ראשון האחרון, שמאפשרת למאות ילדי עובדים זרים בישראל להישאר, היא סבירה בעיניי", אמר הרצוג. "התוכנית אולי לא מושלמת וייתכן שהיא אינה פסגת ההשקפה ההומאנית, אבל זה מה שניתן היה להגיע אליו בנקודת הזמן הזו. נמנעתי בהצבעה כי היו לי השגות, כשבמרכזן גירוש של הילדים שמתחת לגיל 5".


מספק הסברים. הרצוג במסיבת העיתונאים (צילום: מתי אלמליח)

 

הוא ציין ש"אני יכול לומר בדיעבד כי היה נכון לוותר על אותן השגות ולתמוך במה שהובא. אני מודע לכך שהימנעותי הובילה לביקורת כלפיי, ואני יכול גם להבין אותה".

 

הרצוג אמר כי על-פי ההנחיות מטעמו, יבצעו אנשי משרדו את החלטת הממשלה תוך הקפדה לצמצם ככל הניתן את הפגיעה בילדים ובבני משפחותיהם. הוא אף ציין כי פרק הזמן להגשת המסמכים שיאפשרו את המשך השהייה בארץ הוארך בשלושה שבועות נוספים, ועומד כעת על שישה שבועות.

 

הרצוג ניצל את ההזדמנות כדי לשגר עקיצה לעבר שר הפנים, אלי ישי. "ישראל לא שונה מדמוקרטיות אחרות שמתמודדות עם הגירת עבודה ומוצאות לה פתרונות, אך המילה 'גירוש' זרה לרוח היהודית ולהיסטוריה שלנו כעם. אני רוצה לומר מכאן לשר הפנים: אין לך מונופול על תפישת היהדות הקולקטיבית של הישראלים".

 

נוסף על כך, הסביר השר כי "שיח הגירוש הברוטאלי גובה מחיר יקר מהחברה הישראלית, הן פנימה והן מחוצה לה. יש לעשות שימוש בהחלטת הממשלה כדי ליצור תמריץ לקביעת תוכנית ברורה בנושא הגירת העבודה. אני מציע לאפס מחדש את המערכת, כדי לא להיות שבויים בלולאה שתחזור על עצמה ללא פתרון מערכתי. אנו מתקרבים למצבי אבסורד, והמסקנה שלי היא כי יש 'להלבין' מהגרי עבודה שנכנסו לארץ כדין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
וזה שלא ידע לתמוך. השר הרצוג
צילום: דנית סיגלר
מומלצים