שתף קטע נבחר

משרד המשפטים עצר תוכנית לבניית כיתות ביו"ש

לקראת שנת הלימודים תשע"א, שתיפתח בעוד כחודש, אישר השר ברק להקים כיתות לימוד ביהודה ושומרון, למרות הקפאת הבנייה. אבל משרד המשפטים מעכב את התוכנית, וביהודה ושומרון כועסים: "1,000 ילדים יישארו ללא כיתות לימוד"

דווקא שר הביטחון, אהוד ברק, אחד האנשים המושמצים ביותר ביהודה ושומרון, ביקש לאשר את בנייתן של 23 כיתות לימוד ביישובים השונים, למרות צו ההקפאה. הוא עשה זאת בשל המצוקה הקשה והיעדר מקום בכיתות הלימוד, ובהתנחלויות נשמו לרווחה. אבל מסתבר שהשמחה היתה מוקדמת. במשרד המשפטים, אליו הועברו התוכניות, סבורים כי יש בעיה חוקתית והחליטו לעכב את אישורן.

 

המתנחלים וראש ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ זבולון אורלב, טוענים כי הדבר נעשה משיקולים זרים, וכי ביום רביעי בשבוע שעבר כבר אישר המשרד את התוכנית. במשרד המשפטים דוחים בתוקף את הטענות ומסבירים כי רק הגשת ההצעה החוקתית

 אושרה ולא יותר מכך. עוד אמרו, כי לגבי המבנים שביקש משרד הביטחון לאשר התעוררו קשיים שונים מבחינת דיני התכנון והבנייה, "אשר לדעת גורמי המינהל האזרחי ביהודה ושומרון לא איפשרו מבחינה חוקית את הקמת הכיתות".

 

בנוסף אמרו במשרד המשפטים, כי בתחילת השבוע הועברה למשרד המשפטים הצעת מערכת הביטחון, "המבקשת להסדיר את הנושא באופן שיאפשר, לכל הפחות, הצבה זמנית של חלק מהכיתות לקראת תחילת שנת הלימודים" וכי גם בהצעה זו נמצאו נושאים המחייבים בדיקה. "לאור הדחיפות, הנושא ייבחן בידי כל משרדי הממשלה העוסקים בנושא - ביטחון, חינוך ומשפטים - בישיבה שתתקיים במשרד המשפטים בראשית השבוע הבא", סיכמו במשרד.

 

אלא שביהודה ושומרון טוענים למחטף. ח"כ אורלב אמר ל-ynet כי משרד המשפטים קיבל החלטה וחזר בו, וכי הוא רואה בחומרה את התנהלות משרד המשפטים. "ביום רביעי בשבוע שעבר קיבלתי הודעה מלשכת שר הביטחון, כי משרד המשפטים ומייק בלאס - המשנה ליועץ המשפטי -  אישרו את המתווה הנוכחי על כל יחידותיו. אתמול עשה משרד המשפטים מפנה מדהים, שלא נראה כמותו אי פעם בכל מדינת ישראל, והודיע כי הוא דוחה כרגע את ההחלטה", הוא אמר.

 

"1,000 ילדים בלי כיתה"

אורלב סיפר על שיחה נוקבת בינו לבין המשנה ליועץ המשפטי לממשלה. "אמרתי לו שמשמעות הדבר היא שכ-1,000 ילדים יישארו ללא כיתות לימוד. דרשתי שיעמוד במילתו. אנו רואים את המעשה בחומרה רבה, במיוחד כשההחלטה מצד שר הביטחון התקבלה מזמן והיה למשרד המשפטים זמן רב ללבן את הדברים, אך הוא בחר לעשות זאת שלושה שבועות לפני תחילת הלימודים".

 

במשרד המשפטים דוחים מכל וכל גם את הטענות על אישור התוכנית, ומסבירים כי המשרד אישר אך ורק את הכנת הצעת החקיקה, ולא את החקיקה עצמה. "בשיחת טלפון, שקיים בשבוע שעבר, עו"ד בלס עם גורמים במערכת הביטחון, ולאחר שקילת עמדת משרד החינוך בעניין, ניתן אישור להכנת הצעת החקיקה המבוקשת לשם טיפול בבעיית הכיתות שמבקשים להקים במבנים יבילים", נמסר.

 

כך או כך המתנחלים זועמים. בארגון זכויות האדם ביש"ע אמרו כי "'אפילו' ברק אישר את העיקרון של כיתה לכל ילד גם ביהודה ושומרון, וכי שוב משרד המשפטים מפלה את המתנחלים".

 

עודד רביבי ראש מועצת אפרת, שם מעוכבות בניית כיתות לחינוך מיוחד, אמר כי "זו חוצפה ועזות מצח של השלטונות לעכב בצורה קטנונית ומרושעת צרכי חינוך לילדי החינוך המיוחד. מדובר בבית ספר שנמצא באמצע היישוב, עם תוכנית מאושרת לחלוטין - ועדיין משרד המשפטים מחפש מתחת לאדמה איך לעכב ולהקשות על ילדי-מתנחלים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. 23 כיתות חדשות
צילום: גיל יוחנן
אורלב. משרד המשפטים אישר וחזר בו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים