שתף קטע נבחר

נציג צבא לבנון: העימות בגבול - החלטה מגבוה

עיתון בלבנון דיווח כי בפגישה המשולשת שכינס אמש מפקד יוניפי"ל אמר נציג לבנון כי העימות בגבול לא היה "אירוע בודד" אלא נבע מהחלטה. מפקד צבא לבנון שיבח אמש את החיילים

האם חילופי האש שלשום בצפון היו פרי של הוראה מסודרת מצבא לבנון? כך לפחות טען אמש (יום ד') נציג לבנון בפגישה שנערכה בנקורה עם נציגי יונפי"ל וצה"ל.

 

הנציג הלבנוני, הגנרל עבד אל-רחמן שחיתלי, אמר בפגישה כי צבא לבנון נחוש לעמוד מול כל הפרה של ריבונות לבנון, וכי העימות בו פתח הצבא הלבנוני לא היה "אירוע בודד", אלא נבע מהחלטה. לדבריו, "יש הוראות שניתנו לחיילים לפתוח באש, וזו ההחלטה של הצבא".


"קוראים לישראל להיות מחוייבת להחלטה 1701" (צילום: AFP)

 

העיתון הלבנוני "א-ספיר" דיווח כי נציג צה"ל בשיחות הציג את עמדת ישראל, שלפיה צבא לבנון נושא באחריות לתקרית האש הקטלנית סמוך לכפר עדייסה.

 

הוא הבהיר כי לצה"ל יש את הזכות לפעול מדרום לקו הכחול - קו הגבול בין שתי המדינות שאושר על ידי האו"ם, וסירב להכיר בטענת לבנון כי הנקודה בה פעל צה"ל היא מעבר לקו זה.

 

לבנון: יש השגות לגבי כמה אזורים 

הגנרל שחיתלי דחה את טענת צה"ל והדגיש כי האחריות ל"תוקפנות" נופלת על ישראל, אשר חצתה את הקו הכחול. "עמדתנו ברורה - לבנון מחוייבת להחלטה 1701 ואנו קוראים לישראלים להיות מחוייבים לה אף הם", אמר הגנרל, "לבנון דבקה בעמדתה כי ישנן נקודות ואזורים שיש לה השגות לגביהן (כמו נקודה זו - ר.נ), ומכאן כל דבר שיקרה בהן יחוייב בתיאום איתנו".

 

מפקד יוניפי"ל, הגנרל אלברטו אסרטה קואבאס, אמר אמש בתום הפגישה המשולשת כי הצדדים "התחייבו לכבד את החלטות האו"ם". ביוניפי"ל קבעו כי העצים שנגזמו על ידי צה"ל נמצאים בצד הישראלי, בניגוד למה שטענו בלבנון.

תת-אלוף יוסי הימן, שייצג את ישראל, הדגיש את הלגיטימיות של פעילות צה"ל בשטח והבהיר כי האש נפתחה מהצד הלבנוני ללא כל התגרות.

 

אתמול סייר מפקד צבא לבנון, ז'אן קהווג'י, באזור בו אירעה התקרית שגבתה את חייו של סגן-אלוף (מיל') דב הררי. הוא שיבח את "עמידתם האיתנה וגבורתם של החיילים מול האויב והגנתם על הריבונות ואדמת המולדת".

 

מפקד הצבא הלבנוני קרא לחייליו "לגלות ערנות נוספת ומוכנות בשטח וכן להקריב קורבנות נוספים מתוך הצורך להיענות לחובה זו". לדבריו, "עמידתכם האמיצה מול האויב, ועם הכלים (הצנועים - ר.נ) שהיו ברשותכם, הוכחתם לאויב הבוגדני הזה כי כל פגיעה בעמנו ובאדמתו לא תעבור ללא מחיר. טועה האויב אם הוא חושב שפגיעה בצבא היא דבר קל".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הוראות מלמעלה? כוחות צה"ל בגבול
צילום: רויטרס
סא"ל (מיל') הררי. נהרג בתקרית
צילום: עידו ארז
מומלצים