שתף קטע נבחר
צילום: Index Open

שו"ת: למה הילד מסרב ללכת לשירותים?

שאלה:

הי, יש לי בת בת 5 ושלושה חודשים ותאומים בנים בני 3 ושלושה חודשים. אחד הבנים נגמל לגמרי מהטיטול לפני כ-5 חודשים, הבן השני הראה נכונות מרצונו לפני כחודש, עשה מס' פעמים פיפי בשירותים ומאז הפסיק ורצה לחזור לטיטול.

 

לפני שבועיים מרצונו הוא ביקש לשים תחתונים במהלך היום. הוא הולך לגן בתחתונים לבקשתו ולא מוכן לעשות פיפי בשירותים. המטפלות שמות לו טיטול לפני הצהריים ועד לאחר שמתעורר מהשינה. יש לו ימים שהוא עושה פיפי במהלך שנת הצהריים ויש ימים שהוא מתאפק מ-7:00 בבוקר ועד 16:00 אחה"צ ללא מתן פיפי ורק כשמגיע הביתה הוא מוכן לעשות באמבטיה ולא בשירותים, אפילו לא עם הישבנון.

 

ניסינו איתו את שיטת מתן ה"פרסים" אם יעשה פיפי בשירותים. זה לא עזר. הוא לא התייחס לזה. אנחנו בגישה שאנו לא לוחצים עליו ונותנים לו לעשות בבית את הפיפי באמבטיה ומחכים שהוא ירגיש מוכן לשירותים.

 

ברצוני לציין שהילד יודע מתי יש לו פיפי ומתי יש לו קקי. הוא עולה בשנה הבאה לגן מועצה. אשמח לקבל טיפים כיצד ניתן לעזור לו. תודה רבה, הדר.

 

תשובה:

הי הדר, מעבודתי עם הורים אני נתקלת בהרבה משפחות עם תאומים שבהן לאחד מהתאומים יש קושי בגמילה. לדעתי - הקושי הזה קשור בתחושת הערך ובחוויית היכולת של אותו תאום. על פי רוב, התאום שמתקשה להיגמל הוא גם התאום שמרגיש פחות בעוד תחומים. האם כך זה גם אצלכם? לגדול כילד תאום זה לא פשוט בכלל. לא פשוט לגדול ליד מישהו שכל הזמן מצליח ויכול יותר. ההמלצה שלי אליכם היא:

 

  1. לנסות ולחזק את תחושת הערך של התאום שמתקשה בגמילה, לתת לו תפקידים והרבה עידוד.
  2. לבדוק אם קיימת בין הילדים אווירה של תחרותיות ולנסות להקטין אותה בכך שלא תשוו בין הילדים.
  3. בנוגע לגמילה, במקום לתת לו פרסים מוחשיים, הרבו לתת לו חיזוקים מילוליים. כשהוא יודע שיש לו פיפי, אמרו לו שזה מאוד יפה שהוא אומר שיש לו.

 

  • השיבה: ענת אשד M.Ed – יועצת להורים וצוותים חינוכיים, מורה במדרשה להנחיית קבוצות ומנהלת פורום מכון אדלר .

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים