שתף קטע נבחר

האונס בכלא: שוטר נאשם שהכה את הנער שעצר

עוד לפני שנשלח לכלא "קישון" וספג אלימות מינית ופיזית חמורה, זכה נער בן 17 שהואשם לשווא ליחס משפיל וכוחני מצד שוטר שעצר אותו. שני שוטרים נוספים נאשמים בשיבוש הליכי חקירה, לאחר שטענו כי לא היו עדים למעשיו של חברם

ניקוי האורוות במשטרה תופס תאוצה. המחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים הגישה הבוקר (יום א') בבית המשפט השלום בחיפה כתב אישום נגד שוטר מתחנת כרמיאל בגין הכאת נער בן 17 שאותו עצר. הנער לא רק שהואשם לשווא, אלא גם שהה במעצר בבית סוהר שבו עבר התעללות מינית ופיזית קשה. נוסף עליו, הואשמו שני שוטרים אחרים כי חיפו על חברם ואף נשאו בחקירתם עדות שקר.

 

הפרשה החלה בנובמבר 2009, אז נעצר הנער בחשד להחזקת כמות קטנה של סם מריחואנה. הנאשם, אמיר רבאח בן 38 מסמיע, יחד עם שוטר נוסף, הובילו את הצעיר לניידת, שם על-פי כתב האישום, "קילל רבאח את המתלונן 'בן זונה' ו'טמבל', וכאשר השיב לו המתלונן: 'אתה טמבל', סטר לו הנאשם בפניו והכה בפלג גופו העליון מספר פעמים. המתלונן פנה לנאשם ואמר 'מה אתה דפוק, למה אתה מרביץ לי?', ובתגובה הנאשם הכה אותו שנית בפלג גופו העליון".

 

אלא שאותם מעשי אלימות לא הגיעו אל קצם, ונמשכו גם לאחר שהשלושה הגיעו אל תחנת המשטרה. "המתלונן הוכנס לחדר החקירות. במעמד זה שאל הנאשם את המתלונן: 'האם אתה עדיין חושב שאני דפוק?', וכאשר האחרון השיב בחיוב, הלם הנאשם באגרוף בפניו ואף סטר לו כמה פעמים".

 

שני השוטרים האחרים הנאשמים, עטאף ברכאת (41) ורימון חנאוי (41), היו עדים למעשיו של רבאח והראשון מביניהם אף פנה אליו בדרישה שיפסיק להכות את הנער. "הנאשם לא נענה לבקשתו, והמשיך להכות את המתלונן עד אשר אחד השוטרים, שזהותו אינה ידועה למאשימה, אחז בנאשם והוציאו מחדר החקירות". בעקבות מעשי האלימות, ניכרו על גופו של הנער סימנים אדומים.

 

התובעת בתיק, עו"ד ליאת יונניאן, ציינה כי במהלך חקירתם גרסו ברכאת וחנאוי כי איש לא נהג באלימות כלפי הנער, וחנאוי אף הכחיש כי שרבאח היה בשעת האירוע בחדר החקירות.

 

מההשפלה במשטרה - ל"עבדות" בכלא

אלא שכל אלה היו רק חלקו הראשון של הסיוט אותו עבר הצעיר. לאחר שמעצרו הוארך בהוראת בית המשפט, נשלח לבית המעצר קישון. במשך כמה ימים עבר שם התעללות מינית ופיזית מצד קבוצת נערים, שהפכו אותו ל'עבד' שלהם, ביצעו בו מעשי סדום ואף חוררו את אוזנו בכבל מתכת. כעבור זמן מה, הוגש נגד הנער כתב אישום שבוטל לאחר פרסום הפרשה במה שהגישו בפרקליטות 'נסיבות מיוחדות'.

 

בני משפחתו של הנער עלו ארצה לפני כמה שנים, ובעקבות הפרשה הם שוקלים לשוב לארץ מולדתם. אביו של הנער אמר היום ל-ynet כי ההתקדמות בתיק נראית להם כאור שבקצה המנהרה. "לראשונה מאז נובמבר אנחנו מרגישים שדברים קורים", סיפר האב. "מבחינתו של הבן, העובדה שהוגש כתב האישום היא התקדמות. סוף סוף מאמינים למה שהוא טען כל הזמן הזה - שהוא הוכה על-ידי השוטרים והם הוציאו ממנו את הדברים בכוח".

 

"חמור ששוטרים מואשמים בשיבוש חקירה"

האב סיפר עוד כי "מה שהטריד אותו ואותנו, בין השאר, היה שהשוטרים האלה עדיין הסתובבו ברחובות. הוא חשש שיעצרו אותו שוב בעילות שווא. אני מאמין שרוב השוטרים והשוטרות בכרמיאל מבצעים מלאכתם נאמנה, אבל החבר'ה האלה לא צריכים להיות יותר במשטרה. הם צריכים לשלם על מה שעשו".

 

עו"ד עמיר מלצר, המייצג את הנער מאז מעצרו, הביע אף הוא שביעות רצון מההתפתחויות. "אני מרוצה מההחלטה, אבל עצוב מאוד שיש צורך להגיש כתבי אישום נגד שוטרים בישראל. לכן החלק המטריד הוא לא רק האלימות כלפי הקטין. מה שחמור יותר, ואמור להדליק לכולנו אור אדום, הוא ששוטרים מואשמים בשיבוש הליכי חקירה".

 

לדברי מלצר, אותן האשמות הן "דבר שאי אפשר לעבור עליו לסדר היום. כמה אנשים יושבים כיום בכלא לאחר שהוכו על-ידי שוטרים, ובשל שיבוש הליכים של חבריהם?", תהה. "רק בשבוע שעבר קיבלנו תזכורת למקרים כאלה, בפסק הדין של עמוס ברנס. מסתבר שאלו מקרים שלא התרחשו רק בעבר הרחוק, אלא קורים גם היום. הפרשה הזאת צריכה להיות קריאת אזהרה למשטרה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנער והוריו בבית המשפט. נימה אופטימית
צילום: דורון גולן
בית המעצר קישון. שם התרחשו הזוועות
צילום: גיל נחושתן
מומלצים