שתף קטע נבחר
צילום: הילה דוד

"הצלחה" או משמעות בעבודה? עדיף שניהם

אומרים שלדור ה-Y אכפת לא רק מ"הצלחה" אלא ממשמעות בעבודה. אבל האמת - אצל כולנו זה ככה. רבים מבינים כעת ש"ההצלחה" משתנה מאדם לאדם, ומחירה לא תמיד כדאי. מה צריך לדעת בדרך להגשמה עצמית בעבודה - בפנים

דור ה-Y קוראים להם, הדור שלא אכפת לו רק מ"הצלחה" אלא ממשמעות בעבודה, מסוג של שליחות. דור ה-Y מוגדר ככזה שיודע שמגיע לו שיהיה לו טוב, שהולך זקוף ולא פוחד לבקש את זה. אני רואה זאת כבנה קולקטיבית ללא קשר לשנת הלידה שלנו.

 

 

 פתאום הרבה מאיתנו הבינו שההצלחה לא שווה הרבה מהמחירים שלה. אצל הרבה בסביבתי אני שומעת "בשביל מה בכלל?", "מה המשמעות של כל זה?", "בשביל מה לטרוח, בשביל מה לרוץ? מה נקבל בסוף? כסף? האם זה שווה את כל השנים? השעות הארוכות במשרד?" אז אולי אנחנו רצים בשביל הערכה מאנשים "חשובים"? בסופו של דבר נדמה לי שכולם מסביבי עוצרים לרגע לשאול... למה?

 

גם אני עצרתי

גם אני עצרתי פתאום. זה היה לפני כמעט 7 שנים. עבדתי בפלאפון בעמדה בכירה, העריכו אותי, הצלחתי במה שעשיתי ופתאום לא רציתי יותר. משהו מבפנים פשוט לא היה מוכן להתניע בבוקר. מה שקודם הניע אותי, כאילו נעלם. זו תחושה מבעיתה. לא התקרבתי אפילו לגיל פנסיה, חשבון הבנק שלי לא היה בנוי להיעלמות המסתורית הזו של הכוח שהזיז אותי מהמיטה אתמול בבוקר. אחרי הרבה טלטלות לקחתי חצי שנה חופש, נסעתי למרכז אמריקה ולא היה לי מושג מה אני הולכת לעשות אחרי או תוך כדי המסע הזה.

 

לקח לי כמעט חודש באנטיגואה עד שהצלחתי לעצור את קדחת ההישגים שלי. גם כשקמתי בבוקר לריח משכר של אמפנדס עדיין הרגשתי צורך להבין מה אני אמורה לעשות היום, גם אם המשימות היו לרקוד סלסה, ללמוד ספרדית ולשלוט בכל רזי האטרקציות המקומיות. רק אחרי חודש הצלחתי להפסיק את ההרגל המגונה הזה, ופשוט להיות. ואז, כשרק חייתי את החיים, הבנתי עד כמה הריצה היא חסרת משמעות.

 

כל עבודה יכולה להיות בעלת משמעות – השאלה היא איך אנחנו עושים אותה. זה לא שאנחנו חייבים לרפא או להציל אנשים כדי להרגיש משמעות. הרי כל חברה נולדה כדי לסייע במשהו למישהו, אחרת אף אחד לא היה רוכש את המוצר שלה בכסף טוב. כך שכל עבודה יכולה להפוך לעבודה עם משמעות עבורכם. בכל זאת, קשה לעשות את השינוי, ופתאום להסתכל על מקום העבודה אחרת.

 

איך אפשר למצוא משמעות?

  • תשאלו את עצמכם למה הארגון שאני עובד בו קיים?
  • האם מרגש אותי מה שהוא תורם לאנשים? יש אנשים שמרגש אותם להיות חלק מלהצחיק אנשים, ואם הם מוכרי כרטיסים בקאמל קומדי קלאב – הם יכולים להיות מאוד מסופקים ומלאי משמעות. אחרים נהנים להכין או למכור אוכל ולראות איך הלקוחות שלהם שמחים לקנות אותו.

 

אם הגעתם למסקנה שהעובדה שעוד אנשים מקבלים תמיכה מוצלחת לגלישה באינטרנט היא בזכותכם, אבל זה לא מה שנולדתם להביא לעולם – חפשו עבודה שהמשמעות שלה כן מרגשת אתכם.

 

לעשות את העבודה עם כל הלב

אל תבואו רק בשביל לעבוד, בואו בשביל להיות חלק מהעבודה עצמה, בשביל המהות של מה שאתם עושים. רק כך יש לנו סיכוי למצוא בזה משמעות. הרי הזמן שאנחנו משקיעים בעבודה הוא רוב שעות הערות של חיינו, אז כדאי שנמצא בזה מהות ולא רק פרנסה. כי לעשות את העבודה רק בשביל להתפרנס זה כמעט גזר דין מוות לחיים שלנו. אז אפשר רק להסתכל על משמעות העבודה שלנו לפי "מה הארגון עושה עבור לקוחותיו", ולמצוא בזה משמעות לפעילות שלנו. אבל יש עוד דרך.

 

העבודה ככלי להתפתחות וצמיחה אישית. למצוא משמעות בעזרת התפתחות אישית וצמיחה אישית – לא רק מבחינת קידום בקריירה אלא גם מבחינת טרנספורמציה אישית: עד כמה העבודה יכולה לפתח בתוכי כלים של סבלנות, הערכה, הקשבה.

 

לראייתי שום הצלחה בעבודה לא שווה את איבוד מי שאנחנו. ואם אנחנו לא מצליחים להגשים את הכישורים שלנו תוך כדי בניית האישיות הפנימית שלנו – ההצלחה אינה אמיתית, ובסופו של דבר נאבד את הדברים החשובים בחיים: האהבה שלנו לבני אדם, החמלה, הרוך, שלא לומר את המשפחה, הילדים, החברים, בן הזוג.

 

רויטל הנדלר היא מנכ"ל אתר AllJobs דרושים

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דרושים אבטלה מובטלים
צילום: index open
מומלצים