שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פרקליט הנידונה למוות באיראן ברח לנורבגיה
  ד"ר מוחמד מוסטפאי הוא מומחה לזכויות אדם, המייצג אסירים רבים שנידונו למוות על-ידי האייתוללות. אחת מלקוחותיו היא סקינה מוחמדי אשטיאני, שנידונה למוות בסקילה וסיפורה זכה לפרסום ברחבי העולם. הלחץ על השלטונות, הוביל ללחץ על מוסטפאי ומשפחתו, והפרקליט נאלץ להימלט לנורבגיה

  מייצוג הומניטרי למקרה הומניטרי: עורך הדין המייצג את סקינה מוחמדי אשטיאני - האשה האיראנית שנידונה למוות בסקילה לאחר שהורשעה כי קיימה יחסי מין עם רוצחי בעלה - נמלט מטהרן וביקש מקלט מדיני בנורבגיה. ד"ר מוחמד מוסטפאי הגיע אמש (יום א') לאוסלו בטיסה מטורקיה וקיבל אשרת שהייה לשנה.

   

  לדברי מוסטפאי, מומחה לזכויות אדם, הוא נאלץ לברוח מאיראן מחשש שייעצר, ואחרי שכוחות הביטחון עצרו את אשתו ואת אחיה בניסיון להפחיד אותו ולהניא אותו מלהמשיך ולטפל בתיקה של אשטיאני. לדבריו, דרך החתחתים שלו מטהרן לאיסטנבול כללה רכיבה על סוס והליכה.

   

   

  הפסיקה להוציא להורג את אשטיאני, בת 43, זכתה להדים ברחבי העולם, בין היתר הודות למכתב שפרסמו ילדיה בתשע שפות (כולל עברית) ובו התחננו בפני העולם שיציל את אמם בעברית. בעקבות לחץ בינלאומי הודיעה איראן כי היא משעה לפי שעה את ההוצאה להורג לצורך בחינת הנושא. החלטת השלטונות האיראניים על גורלה של אשטיאני צפויה להתפרסם בשבוע הקרוב. 

   

  "אשטיאני נמצאת בכלא באופן לא חוקי וההחלטה לסקול אותה אינה חוקית", אמר מוסטפאי בראיון עם הגיעו לטורקיה. לדבריו, הוא זומן לתשאולים מספר פעמים ונאמר לו כי יזומן גם בעתיד.

   כשסירב, כלאו לטענתו השלטונות את אשתו ואחיה ותבעו ממנו להיחקר. עוד ציין מוסטפאי כי אשתו "לא היתה סולחת לו" אם היה בוחר להסגיר את עצמו במקום לברוח. לדבריו, רעייתו שוחררה בשבת ממעצר והוא מקווה שהיא תצטרף אליו בקרוב בנורבגיה.

   

  מוסטפאי, אחד מעורכי הדין הידועים באיראן בנושא זכויות אדם, הביע צער שנאלץ להותיר מאחור את לקוחותיו, בהם אסירים ואסירות נוספים שנידונו למוות בסקילה. "איבדתי את היכולת לעבוד עבור הלקוחות שלי. המשמעות בשבילי היא שאיבדתי הכל. ללא היכולת הזאת לא משנה אם אני בגן עדן או בגיהנום", אמר מוסטפאי אך הדגיש כי הוא "משוגע על זכויות אדם" וכי עבודתו תימשך. "לפי שעה, טוב שאהיה מחוץ לאיראן. אבל אולי אני אשוב אליה בעתיד, כשהנסיבות ישתנו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מצטער בפני לקוחותיי. מוסטפאי
  צילום: AFP
  אשטיאני. ההחלטה בקרוב
  מומלצים