שתף קטע נבחר

עתירה לבג"ץ: לא לתת פטור מגיוס לחרדים בני 22

התנועה לאיכות השלטון טוענת כי החלטת הממשלה מפקיעה את שיקול דעתו של השר הביטחון, בניגוד לחוק דחיית שירות לתלמידי ישיבות שתורתם אומנותם. פעילי "הפורום לשוויון בנטל" ערכו "מסע אלונקות" מביהמ"ש העליון לכנסת

בעקבות החלטת הממשלה שתעניק פטור אוטומטי לחרדים בני 22 מגיוס לצה"ל, עתרה לבג"ץ הבוקר (יום ב') התנועה לאיכות השלטון נגד הממשלה ושרי האוצר והביטחון בדרישה לבטל את המהלך. במקביל, ערכה תנועת "הפורום לשוויון בנטל" מפגן מחאה בירושלים שדימה "מסע אלונקות" צבאי, שבו נגררו פעילים מחופשים לחרדים על-גבי אלונקות.

 

העותרים נימקו כי ההחלטה מפקיעה את שיקול דעתו של שר הביטחון, בניגוד ל"חוק דחיית שירות לתלמידי ישיבות שתורתם אומנותם", ומחייבת אותו לאשר שירות אזרחי. "החלטה זו בעצם מקצינה ומעצימה את האפליה, את חוסר השוויון ואת הפגיעה בזכויות היסוד של אלו הנדרשים לשאת בעול השירות הצבאי".


"מסע אלונקות". דורשים שוויון בנטל (צילום: גיל יוחנן)

 

אנשי התנועה הביעו בעתירתם חשש כי מפני מצב שבו תאבד מערכת הביטחון את שיקול הדעת שנשמר לה בעניין גיוס חייבי גיוס במידת הצורך. "בכך נרמסים ונדחקים לקרן זווית שיקולי הביטחון לפני רצונותיה של אוכלוסייה פרטנית, זאת תוך העדפת שיקולים פוליטיים צרים על טובתה של המדינה, על חוסנה החברתי ועל ביטחונה ושרידותה".

 

בין היתר, הסבירו בתנועה כי לנוכח הירידה המתמשכת במספר המתגייסים לצה"ל יוצרת ההחלטה מצב בעייתי במיוחד, ועל כן דורשים שם מהשופטים להוציא צו ביניים שיעכב את ביצוע ההחלטה, שעל-פי הנהלים אמורה להיכנס לתוקף בתחילת החודש הבא.


לא מוכנים לתת לזה לעבור. מחאת החילוניים (צילום: גיל יוחנן)

 

במקביל לדברים, ערכו פעילי ארגון "הפורום לשוויון בנטל" תהלוכת מחאה מבית המשפט העליון אל משכן הכנסת,

שדימתה "מסע אלונקות" צבאי שבו משתתפים מחופשים לחרדים "נגררו" בידי היתר.

 

כ-40 איש השתתפו באירוע, בהם תלמידי תיכון, חברי תנועת "השמאל הלאומי", "ישראל חופשית" ואף פעילי ארגון "אם תרצו".

 "באנו למחות על העוולה, האטימות וחוסר השוויון של ממשלת ישראל שמנסה לבצע מחטף שיאפשר לבחורי הישיבות לא להתגייס לצבא או לשירות אזרחי", סיפר רועי לוי, יו"ר מטה הצעירים של "הפורום לשוויון בנטל".

 

עם השלמת מסלול הצעדה, נכנסו המפגינים אל מליאת הכנסת וצפו בדיון. לוי הביע את אכזבתו מכך שלמרות שהבטיחו את מקומם באירוע, נעדרו בסופו של דבר חברי הכנסת אריה אלדד מהאיחוד הלאומי ויוחנן פלסנר מקדימה ממפגן המחאה.

 

ח"כ אלדד מסר בתגובה כי ייתמוך במאבק התנועה בכנסת, אולם "לא היה מוכן לקחת חלק במיצג שבו אנשי מילאוים נושאים חרדים על אלונקה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ימין ושמאל התאחדו. ההפגנה נגד הפטור לחרדים
צילום: גיל יוחנן
נגד הפטור. אילוסטרציה
צילום: צביקה טישלר
מומלצים