שתף קטע נבחר

העליון קבע: קם תמשיך לשהות במעצר בית מלא

השופט אליקים רובינשטיין דחה את בקשתה של הנאשמת בעבירות ביטחון חמורות, "להתאוורר" כשהיא מצויידת באזיק אלקטרוני. "מעצר הבית אינו קונכיה הרמטית. הוא אמנם אינו בין מאווי נפשו של האדם אך גם אינו סוף העולם" פסק רובינשטיין

ענת קם לא תוכל לצאת מהבית, אפילו לא כדי "להתאוורר" כשהיא מצויידת באזיק אלקטרוני - כך קבע היום (יום ג') בית המשפט העליון. השופט אליקים רובינשטיין דחה ערעור שהגישה קם, המואשמת בעבירות חמורות נגד ביטחון המדינה, בבקשה להקל בתנאי מעצר הבית שלה.

 

בערעורה ביקשה קם להחליף את המפקחים עליה - הכוללים את

אביה, אמה, אחותה או דודתה - באיזוק אלקטרוני וביקשה גם לצאת לכמה שעות התאווררות. רובינשטיין פסק כי רק לפני ארבעה חודשים החמירה שופטת בית המשפט העליון איילה פרוקצ'יה את תנאי מעצר הבית של קם, מתוך ראייה מחמירה של מסוכנותה ובניגוד לאפשרות שהעלה תסקיר שירות המבחן.

 

לדברי רובינשטיין, הוא אינו מכיר מקרה של איזוק אלקטרוני ללא פיקוח אנושי צמוד, וציין כי האיזוק נועד לחזק את הפיקוח האנושי ולא להחליף אותו. לדבריו, קם מצויה בביתה שמונה חודשים, אולם מהחלטתה של השופטת פרוקצ'יה עברו רק ארבעה חודשים ותקופה זו אינה בגדר זמן ניכר שיאפשר את שינוי ההחלטה. "מעצר בית אמנם אינו בין מאווי נפשו של אדם שנפשו כמאמר המשורר דרור שואפת, אך גם אינו סוף העולם", כתב.

  

השופט רובינשטיין  הדגיש בהחלטתו כי את מעצר הבית "ממתיקה" יכולתה של קם לתקשר עם העולם החיצון, למעט העיתונאים שנזכרו בכתב האישום נגדה.

 חבריה וחברותיה יכולים לבקרה ואין מניעה שאף תעבור לשהות בחלק מהזמן בביתה שבירושלים. "מעצר הבית אינו קונכיה הרמטית, חלונותיו פתוחים ולעת עתה יש להסתפק בכך", סיכם השופט.

 

קם נאשמת בהחזקת ידיעה סודית ומסירתה מתוך כוונה לפגוע בביטחון המדינה, עבירה שניתן לגזור בגינה מאסר עולם. בחקירתה בשב"כ הודתה קם בגניבת המסמכים ומסירתם, אך טענה כי לא התכוונתה לפגוע בביטחון המדינה, ולכן יצרה קשר עם עיתונאים ישראלים בלבד. בהתייחס למעצר הבית שלה, טענה קם כי הוריה מתקשים לעמוד בשעות הרבות שבהן הם נאלצים לשהות בדירתה.

 

Read this article in English 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יכולה להתקשר. קם
צילום: גיל יוחנן
צילום: ניב קלדרון
רובינשטיין. "לא קונכיה"
צילום: ניב קלדרון
מומלצים